Świąteczne kartki i pomysły na życzenia

Pocztówka” – wiecie skąd ta nazwa? Odpowiada za nią Henryk Sienkiewicz. Tak sam Sienkiewicz, który słowo to wymyślił, jako propozycję na konkurs dotyczący nazwy karty pocztowej.

Nazwa była potrzebna bo i forma pocztowej przesyłki w takiej postaci była nowatorska – opowiadała nam kilka dni temu Klaudia Pazdan z Muzeum Etnografii.

Co więcej była wręcz szokująca, bo bez koperty, w odkrytej postaci, a więc łamała podstawową zasadę poczty, czyli tajemnicę korespondencji.

Pierwsze kartki pocztowe, które zaczęły się pojawiać w latach 60. XIX w Niemczech nie były ilustrowane, a na ich awersie było tylko godło państwowe i znaczek opłaty. Ale dopiero, gdy pojawiły się karty ilustrowane zaczęły zdobywać prawdziwą popularność. A tymi najukochańszymi od razu stały się okolicznościowe i kartki świąteczne. Choć historycy prototypów kartki świątecznej czasem upatrują już w rycinach i litografiach na temat Bożego Narodzenia, bardzo popularnych w średniowieczu.  Inni odnajdują pierwowzór dopiero w wizytówkach, które pojawiły się w Paryżu w połowie XVIII wieku i były osobiście transportowane do wszystkich miejsc przeznaczenia w Wigilię.

Najczęściej jednak mówi się o narodzinach oryginalnej kartki bożonarodzeniowej na  początku XIX wieku. Stało się to dzięki angielskiemu malarzowi Dobsonowi, który pierwszy zaczął wysłać do swoich bliskich kartki, pokazujące zimowy krajobraz i rodzinę w pobliżu choinki, jako prezent na Boże Narodzenie.
To właśnie jedna z pierwszych takich kart. Przyjrzyjcie się uważnie… Tak dziecko jest na niej rozpijane winem 🙂

karta-pocztowa

Niekoniecznie były to karty z ilustracjami czysto religijnymi. Pojawiały się na nich raczej obrazki związane z zimą, ze wspólnym spędzaniem czasu przez rodziny, antropomorficzne ilustracje przedstawiające zwierzęta ucharakteryzowane na ludzi – dodawała Klaudia Pazdan. 

Dopiero na pocztówkach powojennych zaczęto powszechniej pokazywać symbole religijne – malować stajenkę, choinkę, świętego Mikołaja. Co ciekawe na kartach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i zachodniej Europe dosyć powszechnie życzono „Wesołych Świąt” w sposób zlaicyzowany, tak by życzenia pasowały do różnych wyznań, choć były to kartki ewidentnie bożonarodzeniowe.

– A w Europie Wschodniej częściej były to życzenia Szczęśliwego Bożego Narodzenia czy inne ewidentnie wskazujące na religijny charakter święta – tłumaczy Pazdan. 

Dziś pocztówki coraz bardziej przechodzą do przeszłości razem z telegrafami i faxami. Niestety coraz rzadziej chce się nam je wysyłać pocztą, skoro łatwiej jest przekazać życzenia mailem, SMS-em lub wręcz po prostu zbiorowo złożyć je w mediach społecznościowych.
Ale tym bardziej warto wrócić do zwyczaju wysyłania pocztówek, lub kartek i to szczególnie tych robionych samodzielnie.
kartki-swieta-majsterki-6
Już widzimy wasze miny… „jasne mało to jest do załatwienia, posprzątania, upieczenia, kupienia przed Świętami, jeszcze tylko robienia kartek brakuje…”. Mimo wszystko namawiamy: spróbujcie! Nam pomagał tym razem nawet Leon! 🙂

Owszem chwilę czasu trzeba wygospodarować. Ale tylko pomyślcie, jaka to przyjemność dostać własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną. Szczególnie od kogoś czasem z drugiego końca Europy – a przecież tak wielu z nas ma teraz rodziny i przyjaciół gdzieś za granicą.

Tak więc mimo przedświątecznej gorączki znalazłyśmy trochę czau, by puścić sobie stare piękne kolędy w wykonaniu Bringa Crosby’ego i Franka Sinatry, którzy śpiewają właśnie o kartkach „with every Christmas card I write” i pobawić się z papierem, kawałkami materiałów, tasiemek…

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Miałyśmy w tym roku do zrobienia rekordową liczbę ponad 40 kart, więc niestety nie było aż tak wiele czasu, jak byśmy chciały by je wszystkie dopieścić. Co najważniejsze ich zrobienie sprawiło nam ogromną przyjemność i przypomniało, o co naprawdę chodzi w tych Świętach. Tak, tak, trochę też o wariackie swetry i wchodzenie w buty Mikołaja 🙂

majsterki-swieta-boze-narodzenie

Ale także o to, by w tym szaleństwie pamiętać o bliskich. Zapewniamy – wystarczy fajny pomysł np. na prezent z papieru i resztek materiału, by robienie własnych świątecznych kartek nie pochłonęło zbyt dużo czasu.
kartki-swieta-majsterki-5

Dzięki kilku kolorowym tasiemkom zawiązanym na supełek i przyklejonym klejem wikolowym do kartki stworzymy kolorową choinkę. Czasu nie trzeba wiele, a już widać włożoną pracę i serce.
kartki-swieta-majsterki-2
Podobnie powstały te geometryczne choineczki. Tym razem jednak nie trzeba było nawet zawiązywać supełków.
kartki-swieta-majsterki-3
Kolejny pomysł to bombka. Ponownie wystarczy resztka papieru do pakowania lub kolorowego materiału, ozdobne tasiemki i znów klej wikolowy, albo zwykły, do papieru.

kartki-swieta-majsterki-4
Kartki, które rozsyłałyśmy w ubiegłym tygodniu już docierają do naszych przyjaciół i rodziny. Reakcje są fantastyczne – zaskoczenie i uśmiech na twarzy, bo większość od dawna nie dostała tradycyjnej świątecznej pocztówki. Dla nas to najlepsza nagroda za włożoną pracę.
Na koniec podrzucamy Wam jeszcze trochę Sinatry!

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
I pamiętajcie:

Lepiej uważaj, lepiej nie płacz
Ty lepiej nie denerwuj się, mówię ci
Święty Mikołaj przybywa do miasta,
Robi listę. Sprawdza ją dwa razy,
Chce dowiedzieć się, kto jest zły i dobry.

 

Tak więc zachowujcie się na końcówce tych przygotowań grzecznie, bo Święty na pewno się dowie i nici z prezentów 🙂
A jeżeli nie macie pomysłu jakie życzenia bożonarodzeniowe wpisać do takich własnoręcznie wykonanych kartek to może skorzystacie z naszej podpowiedzi.

Zawsze prostych gwoździ,
Drewna bez drzazg,
Politurowania bez spalenia politury,
Klejów szybko chwytających,
Zamiast dziury w całym,
ścian gdzie dziury łatwo zrobić i jeszcze łatwiej załatać!
A przede takiej pasji, która każdy dzień zmienia w przygodę.
Życzą…

Wasze M.

 

0 Udostępnij