Ozdoby na choinkę z suchej porcelany

Prawdziwe szklane bombki to dzieła sztuki, których robienia trzeba się wiele lat uczyć. Ale to wcale nie oznacza, że nie można samodzielnie zrobić równie pięknych a znacznie prostszych w wykonaniu ozdób do powieszenia na choinkę. Pokażemy Wam przepis na „bombki” z suchej porcelany. 

Ostatnio publikowałyśmy wpis o tym, jak zasadzić świąteczny las w słoiku po ogórasach! Teraz przyszła pora na cos eleganckiego, ale ponownie do wykonania z kuchennych znalezisk.

Porcelana dla opornych

Nie dajcie się zrazić nazwie „sucha porcelana”. Tu naprawdę nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, drogie materiały ani jakieś piece do wypiekania. Wszystkie niezbędne składniki znajdziecie w kuchni… Prawie wszystkie. Jeden trzeba kupić w markecie budowlanym. A jaki to już pokazujemy w filmie.

Foremki

Oczywiście te ozdoby wcale nie muszą być tylko w kształcie gwiazdek. Tuż przed świętami jest zatrzęsienie w sklepach foremek w świątecznych kształtach: reniferów, bombek, dzwonków czy bałwanków. 

My ze swojej strony polecamy takie trójwymiarowe, ze żłobieniami. Dadzą naprawdę piękne efekty. Warto je tylko przed wyciskaniem masy posypać trochę w środku mąką ziemniaczaną tak by masa łatwiej odchodziła.

Białe czy kolorowe bombki?

Suchą porcelanę po jej wysuszeniu można oczywiście pomalować. Świetnie sprawdzą się do tego akryle, farby kredowe (pięknie wyglądają te z metalicznym połyskiem) czy farby w spreju. 

Można je też tylko polakierować z odrobiną brokatu tak by nadać ozdobie lekkiego, świątecznego glamouru. Ale jeżeli chcecie mieć święta w stylu skandynawskim to najlepiej sprawdzą się takie po prostu białe, delikatne ozdoby.

Ozdoba na choinkę na lata

Ogromną zaletą ozdób z suchej porcelany jest to, że to nie jest jednorazowa zabawka. Wręcz przeciwnie jeżeli odpowiednio je przechowamy mogą posłużyć latami. Wystarczy suche, zamknięte pudełeczko tak, by nie zawilgotniały i by się nie połamały. Ozdoby z suchej masy nie są wprawdzie tak delikatne jak szklane bombki, ale to jednak wciąż „porcelana” więc wymaga odrobiny uwagi.

 

Tak więc zakasajcie rękawy i róbcie swoje ozdoby z suchej porcelany. I koniecznie nam je pokażcie.

Wasze M.

Wpis i filmik powstały we współpracy z spółką mieszkaniową Skanska i blogiem Green Living.

 

0 Udostępnij