100 urodziny Słodowego. Spotkajmy się w Muzeum Techniki w Warszawie!

Dobrze wiecie, jak bardzo podziwiamy Adama Słodowego. Z dumą opowiadamy, że przyjaciele wołają na nas „Damy Słodowe”, bo od ponad dekady staramy się promować ruch DIY, którego ojcem założycielem w Polsce był właśnie mistrz Słodowy. Dlatego zapraszamy Was do wspólnego świętowania setnej rocznicy urodzin błyskotliwego konstruktora w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie które w pierwszy weekend grudnia organizuje wielkie święto majsterkowania. I my tam też będziemy!

Mistrz Adam

Pana Słodowego nasi rodzice kojarzą kultowego programu „Zrób to sam”, nadawanego między 1959–1983 rokiem, najpierw jako cześć czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. My znamy go bardziej z bestsellerowych książek o majsterkowaniu, które znalazłyśmy w domowych biblioteczkach i nagrań poszczególnych odcinków na YouTube. O Adamie Słodowym pisałyśmy kilka lat temu, po medialnej wpadce z informacją o jego śmierci.

Łączymy pokolenia

Tym razem okazją do ożywiania dziedzictwa naszego fantastycznego patrona jest setna rocznica jego urodzin. Z tej okazji w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie przez dwa dni będą się odbywać majsterkowe warsztaty i pokazy.

Ideą tej imprezy jest łączenie pokoleń i budowa platformy, na której pokolenia wychowane w duchu DIY spróbują osadzić kulturę majsterkowania i naprawiania w dzisiejszych realiach wraz z młodszymi generacjami, które Adama Słodowego nie znają.

W sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach z naprawiania zabawek z elektronicznymi elementami i smartfonów prowadzone przez MakerSpace (zapisy na naprawiamy.team).

W niedzielę zaś ekipa Uwolnić Złomka poprowadzi warsztaty z naprawiania sprzętu komputerowego. Muzeum zachęca też do przynoszenia nieużywanego sprzętu (także zepsutego), aby mógł on zostać wykorzystany w pomocy dzieciom i młodzieży wykluczonym cyfrowo.

Porozmawiajmy o przyszłości DIY!

My zaś zapraszamy na dyskusję, zatytułowaną Międzypokoleniowa podróż przez kulturę „Zrób to Sam”,  którą poprowadzimy w niedzielę o godz. 14.

W czasie tej rozmowy sięgniemy do historii DIY, aby porozmawiać o tym, jak w przyszłością będziemy tworzyć, poprawiać i naprawiać rzeczy.

Zastanowimy się, co z kolejnym pokoleniom może zaoferować Adam Słodowy i jakie elementy jego dziedzictwa mogą być naprawdę inspirujące bez względu na wiek.

Otwierając się na dialog z przedstawicielami branży, majsterkowiczami i ruchem spółdzielczym, postaramy się zrozumieć, w jaki sposób kultura naprawiania, mimo nieustępliwego wypierania jej przez kapitalizm, może zakorzenić się w polskiej rzeczywistości, wspierając lokalne społeczności i wzmacniając je ekonomicznie.

Zastanowimy się również nad tym, w jaki sposób umiejętność i pasja do majsterkowania mogą przerodzić się w zawód przyszłości, stanowiąc fundament dla kultury umiaru oraz idei dewzrostu.

A naszymi gośćmi będą:

Mariusz Ryło (Fixit),

Jan Oleszczuk-Zygmuntowski (CoopTech Hub),

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (autorka „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”).

Magdalena Piotrowska, czyli Magda Boska Śmietnikoska


Gdzie: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, PKiN, pl. Defilad 1, Warszawa

Kiedy: 2-3 grudnia 2023.


Dołącz do nas!

A jeśli Wy też chcecie się podzielić swoimi projektami na otwartej scenie, to gorąco zachęcamy! Format: Pecha Kucha (20 slajdów/20 sekund na każdy, łącznie 6’40”). Można też zabrać ze sobą przedmiot, nad którym się pracuje. Zgłoszenie wraz z imieniem i nazwiskiem, krótkim opisem projektu i gotowymi slajdami trzeba wysłać mailowo na [email protected], do piątku 1.12.2023

Do zobaczenia!

Wasze M.

0 Udostępnij