EKOchoinka z plastrów drewna

Dużo plasterków

Ekochoinka z drewnianych plastrów na Święta Bożego Narodzenia

Surowe drewno, farba tablicowa i biel – to połączenie, które świetnie sprawdzi się na Boże Narodzenie. I wcale nie trzeba wydawać majątku by sprawić sobie taką modną ozdobę.
Do jej wykonania wystarczy:

  • prostokątny kawałek sklejki
  • plastry i pasterki (w różnych rozmiarach drewna)
  • klej wikol
  • czarna farba akrylowa
  • talk
  • pędzel, piłka do drewna
  • zawieszka i wkręty

Wszystkie składniki są proste do zdobycia i naprawdę tanie – bo tak talk, jak i farbę akrylową, czy nawet większy kawałek sklejki można wykorzystywać do wielu innych projektów.
Np. do zrobienia takiej tablicy do pokoju nastolatka lub domowego biura.

Cięcie

Zaczynamy od odpowiedniego docięcia sklejki oraz plasterków drewna. My miałyśmy ich bardzo dużo, bo nacięłyśmy brzozy na zapas przy okazji robienia podkładko-bombek. 
Gotowe plastry można kupić ale my polecamy raczej pocięcie średniej grubości gałęzi lub pieńka samemu. Wystarczy ręczna piła i ściski. Wciąż jest dosyć ciepło więc można to zrobić w ogrodzie czy na balkonie tak by nie pobrudzić mieszkania.
Do ilości plastrów dobieramy wielkością sklejkę. Docinamy ją (najlepiej wyrzynarką, ale piła ręczna reż będzie w porządku) w prostokątny kształt.

 

Farba tablicowa

Ekochoinka z drewnianych plastrów na Święta Bożego Narodzenia

Następnym krokiem jest zrobienie farby tablicowej. Tu pokazywałyśmy dokładny przepis na taką domową, za 10 zł.
Nie musi być czarna, można zrobić kolorową np. czerwoną czy zieloną też w świątecznym klimacie. Na sklejce odmierzamy ok 2 -3 cm (może być większa, jeżeli macie jej duży kawałek) ramkę a środek dokładnie dwoma warstwami farby malujemy.

Przyklejanie

Gdy farba wyschnie (potrzebuje ok 2-3 godzin) układamy na niej plasterki tak by tworzyły kształt choinki. Dlatego przydadzą się i te większe i mniejsze, bo dzięki nim można będzie ułożyć naprawdę dokładnie ozdobę.
Plasterki smarujemy klejem wikol i przyciskamy czymś ciężkim.
Zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny.

Ozdabianie

Ekochoinka z drewnianych plastrów na Święta Bożego Narodzenia

Kiedy drewno dokładnie się przyklei można ozdobę wykończyć. Do tylnej ścianki sklejki przykręcamy zawieszkę (suche drewno i cienka sklejka są naprawdę lekkie więc choinkę będzie można zawiesić jak obraz). A na poszczególnych plastrach możemy coś namalować: farbą tablicową lub po prostu akrylową.

Eko-choinka gotowa!

Dodatkowo na tablicowym tle możemy napisać życzenia, dorysować ozdoby, gwiazdkę, łańcuch.. co tylko nam przyjdzie do głowy.
I gotowe!

0 Udostępnij