Choinka z mozaiki zamiast drzewka

Świąteczna manufaktura w pracowni

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Aby tradycji stało się zadość, w tym roku również postanowiłyśmy obdarować naszych przyjaciół prezentami DIY na święta Bożego Narodzenia. Wiadomo, że własnoręcznie wykonane podarki, choć nie zawsze najzgrabniejsze, czasem trochę koślawe i tak są najlepsze, a już na pewno biją na głowę „chińszczynę” kupioną w sklepie.

Nasza lista przyjaciół i „znajomych królika” była długa, więc świąteczna manufaktura w pracowni działała przez cały weekend. Poszło w sumie prawie 7 metrów kwadratowych sklejki i niemal cały klej montażowy, który został nam z remontu.

Przez cały czas dzielnie dopingował nas mały Leon 😉

Plaster miodu z kamienia

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Bazą naszego obrazka była właśnie sklejka –  nie za gruba, nie za cienka, między 6 a 12 mm. Tym razem postanowiłyśmy się nie bawić z wyrzynarką, zamówiłyśmy więc sklejkę w formie gotowych kwadratów (30×30 cm).

Najważniejszym elementem projektu była jednak mozaika. Nie przecierajcie oczu! Tu nie ma pomyłki – nasze choinki zrobiłyśmy z płytek, które z reguły lądują na ścianie.  U nas wylądowały na sklejce 😉

Miałyśmy na składzie dwa rodzaje mozaiki – metalową w srebrnym i złotym kolorze, oraz kamienną. Wszystkie miały kształt plastrów miodu. Kamienna okazała się nieco za ciężka, postawiłyśmy więc na mozaikę metalową – o dziwo lżejszą, bo dużo cieńszą.

Mozaikowe wycinanki

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Mozaikę wycinamy w kształt choinki. Możecie bawić się pojedynczymi kawałkami i układać z nich obrazek, ale jeśli chcecie zachować gotowe odstępy, to pozostawcie siatkę, która spina całość. Nie będzie jej mocno widać. A Wam będzie łatwiej wszystko równo przykleić.

Malujemy

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Ale zanim przejdziemy do przyklejania mozaiki, to przygotujcie sobie „podkład”. Sama sklejka wyglądała mało wesoło, więc postanowiłyśmy ją pomalować. Taśmą malarską zabezpieczyłyśmy brzegi, które utworzyły drewnianą ramkę. W ruch poszła zarówno farba do drewna i metalu Dekorala, jak też farby kredowe (wybrałyśmy je z uwagi na piękne kolory, ale z kredowymi farbami jest ten problem, że potem trzeba je jeszcze zawoskować). Świetnie sprawdziły się tu również zwykłe akryle. Kilka deseczek potraktowałyśmy naturalnie barwiącą drewno bejcą.

Tu opowiadamy trochę więcej o rodzajach farb:

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Klej nad kleje

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Największy problem był, jak zawsze z klejem. Bo przecież klasyczny klej do glazury w tym przypadku nie dałby rady, uniwersalny wikol też odpadł. W końcu wygrzebałyśmy z magazynku klej montażowy, który nam pozostał po remoncie. Serio! Sprawdził się doskonale, bo po pierwsze dość szybko wiązał – nie na tyle jednak, by w razie pomyłki naszej mozaikowej choinki nie móc poprawić, a po drugie był elastyczny, więc po wyschnięciu elementy nie odpadały za każdym, nawet niewielkim wygięciem sklejki.

Pamiętajcie jednak, żeby nakładać go precyzyjnie, po jednej porcji na każdy element, inaczej klej wylezie wam szparami, pozostawiając brzydkie zabrudzenia.

Wiertarka w ruch!

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Na koniec wiercimy otwór na środku i mozaikowa choinka gotowa! Można ją śmiało wieszać na ścianie.

Czyszczenie choinki

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Jeśli ubrudzicie płytki klejem, to nie martwcie się, po zaschnięciu można go łatwo zeskrobać, a pozostałości doczyścić rozpuszczalnikiem uniwersalnym.

Choinka od Majsterek

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Każdą z mozaikowych świątecznych choinek ozdobiłyśmy też małym, drewnianym akcentem – aniołkiem, jelonkiem, albo gwiazdką. To były gotowe ozdoby wycięte laserowo ze sklejki, które kupiłyśmy na świątecznym bazarku. Przykleiłyśmy je do obrazka wikolem.

Duma!

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Dawno z żadnej ze świątecznych ozdób nie byłyśmy tak dumne. A powstało ich do tej pory wiele, robiłyśmy przecież zarówno

choinki z plastrów brzozy >>>>

jak też choinki z palety >>>>

czy urocze renifery z korków po winie >>

Majsterki rozdają prezenty

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Do każdej choineczki dołączałyśmy też własnoręcznie wykonane kartki świąteczne – ale to już temat na kolejny post. Wkrótce wszystkie Wam je pokażemy 🙂

Wesołych Świąt!

Choinka na święta Bożego Narodzenia

Potem było trochę żmudnej roboty z wypisywaniem adresów i pakowaniem naszych mozaikowych choinek w koperty. Ale wszystkie poszły w świat i mamy nadzieję, że już wprowadzają świąteczną atmosferę i cieszą oko nowych właścicieli. Myślcie o nas ciepło i do miłego!

Świątecznych życzeń jeszcze Wam nie składamy, bo mamy jeszcze parę bożonarodzeniowych patentów na ostatnią chwilę, jak ten z kulami śnieżnymi ze słoików, także stay tuned!

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Wasze M.

0 Udostępnij