Lampion z puszek

1. Potrzebne skladniki

Lampion potrzebne rzeczy

Zastanawialiście się kiedyś co możecie zrobić z puszek, które Wam zostają po przygotowaniu wszystkich pysznych dań?

Może to być choćby pojemnik z puszek, albo zamiana ich w efektowne lampiony. Na pewno takie oświetlenie przyda się podczas długich wiosenno – letnich wieczorów. Jest naprawdę idealne na balkony, tarasy i do ogrodów.

Do wykonania lampionów z puszek potrzebujemy:

  • puszki ;-);
  • piasek, woda;
  • gwoździe;
  • młotek;
  • cienki flamaster;
  • farbę w sprayu

2. Zamrażanie

Lampion zamrażanie

Jakiś czas nam to zajęło, ale w końcu znalazłyśmy sposób na dziurawienie puszek bez ich zgniatania. Też miałyście taki problem?

Metoda okazała się bardzo prosta, wypełniamy puszkę piaskiem (ziemią ogrodniczą) i wodą, następnie po prostu zamrażamy. Można przyspieszyć cały proces i dodać do wody i piasku kilka kostek lodu.

3. Szablon

Lampion szablon

Żeby nasze lampiony wyglądały dobrze i rozpraszały światło musimy zastanowić się nad wzorem, który umieścimy na puszce. Powinien być dosyć prosty, bo nawet mało wymyślny będzie się ładnie prezentował a łatwiej będzie go wykonać.

My wypróbowałyśmy kilka sposobów z szablonami i musimy powiedzieć, że to nie jest najlepszy pomysł. Strzałem w dziesiątkę  okazało się najzwyklejsze namalowanie wybranego wzoru bezpośrednio na puszce flamastrem. Całkiem nieźle się sprawdził ten do podpisywania płyt CD.

4. Wybijanie wzoru

Lampion nabijanie gwoździ

Zamrożoną puszkę z naniesionym wzorem wystarczy teraz ponakłuwać gwoździem wbijając go za pomocą młotka. Dzięki temu, że jest ona wypełniona zmarzliną nie będzie się nam wyginała pod wpływem uderzeń.
Z drugiej strony nie polecamy wypełnienia puszki samą wodą – puszką będzie zimniejsza w dotyku a więc trudniej w niej wybijać wzór a do tego czysty lód szybciej topnieje. Dlatego właśnie miaszanina piasku i wody sprawdza się lepiej.

5. Uchwyt

Nasz lampion będzie wisiał na zielniku z palety, dlatego musiałyśmy dorobić uchwyt, który to możliwi. Wystarczyło nakłuć dodatkowe dwie dziurki przez które przewlekłyśmy drucik ogrodowy.

6. Lakiernia

Domowy sposób sprejownię do malowania farbami w sprayu? Wystarczy kilka kartek z gazet i pudełko po butach! Nasza podręczna lakiernia jest już gotowa. Teraz wystarczy dobrać odpowiedni kolor farby i pokryć puszkę równomiernie sprayem. Potrzeba dwóch nałożonych w odstępie co najmniej pół godziny warstw by puszka była równomiernie pomalowana.
A potem już tylko tea-light lub świeczka do środka i gotowe!

Napiszcie do nas na [email protected] jakie Wy macie sposoby na nastrojowe oświetlenie na tarasach, balkonach i w ogrodach! 🙂

0 Udostępnij