Olejowanie drewna i mebli [PORADNIK]

Co to jest olejowanie?

Mebel czy nawet drewniany gadżet choćby był wykonany z najszlachetniejszego gatunku drewna zawsze wymaga zabezpieczenia. Przed wodą, przed światłem, przed drobnoustrojami czy pleśnią.
Naprawdę nie warto odpuszczać sobie tego ostatniego etapu prac. Szczególnie, że czasem to on odpowiada nie tylko za zabezpieczenie ale i ostateczny wygląd drewnianego przedmiotu.
Aby się cieszyć jego pięknem przez długie lata, należy o niego odpowiednio zadbać. O tym jakie są rodzaje zabezpieczania ale także barwienia drewna opowiadałyśmy jakiś czas temu w filmiku nakręconym dla Allegro Wnętrza.

Jeżeli szukacie ogólnej wiedzy w tym temacie to koniecznie zerknijcie.
Dziś jednak zajmiemy się olejowaniem. Szczególnie, że ten sposób zabezpieczania i uszlachetniania drewna jest nie tylko jednym z najbardziej tradycyjnych, prostych ale także przeżywających obecnie swój renesans.

Olejowanie drewna to nic więcej jak nasączanie go specjalnymi roślinnymi preparatami. Zamykają one pory w drewnie, podkreślają jego wybarwienie i usłojenie i co bardzo ważne pokrywają drewno cieniutką warstewką, która zapobiega odbarwianiu i niszczeniu.
Wiemy doskonale jednak, że problemem może być to jaki olej wybrać i kiedy na tę metodę zdecydować się.
Postaramy się na te wątpliwości odpowiedzieć w tym wpisie, ale koniecznie jeżeli macie dalsze pytania czy rady: piszcie do nas na [email protected] lub w komentarzach.

Kiedy olejować?

Pamiętacie stary babcini sposób na nową deskę do krojenia? Zanim po raz pierwszy ją się użyło zawsze nacierano ją zwykłym jadalnym olejem. Właśnie do tak – czyli w kontekście spożywczym – używanego drewna olej jest idealnym środkiem.
Deski do krojenia, patery na ciasta i owoce, blaty kuchenne czy nawet podstawki na jajka... tu ta metoda sprawdzi się idealnie, bo i zabezpiecza przed kontaktem z wodą, jest bez wonna i co ważne kontakt jedzenia z tak pokrytym drewnem jest bezpieczny.
Olejować warto także meble, szczególnie takie w których wyraźnie widoczny jest rysunek drewna oraz w takich wypadkach gdy nie chcecie by mebel był wykończony z połyskiem (taki efekt najlepiej osiąga się lakierem lub politurą) lub nie lubicie zapachu wosku.
Olejować można nawet drewniane podłogi. Tu musimy się przyznać: jeszcze tego nie robiłyśmy samodzielnie więc nie jesteśmy Wam w stanie doradzić, ale ta metoda w stosunku do podłóg ma zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Olej czy wosk?

Podobnie jest w wyborem między woskiem a olejem. Oba to środki naturalne (choć oczywiście bywają wzmocnione sztucznym wkładem). Obie metody są tradycyjne i de facto proste do zastosowania.
Warto wiedzieć jednak jakie są między nimi różnice.

Oleje występują w postaci płynnej, dlatego głębiej wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie czynników zewnętrznych. Drewno nasączone olejami nie rozsycha się i nie pęka. Olej nie zatyka porów drewna, a na jego powierzchni nie powstaje szczelna warstwa. Dzięki temu drewno „oddycha”, a wilgoć jaka się w nim zbiera może z niego swobodnie wyparowywać. Dlatego właśnie oleje są idealne do drewna używanego w łazienkach, kuchniach, ale także balkonach – czyli tam gdzie występuje duża ilość wilgoci.

Wosk też jest tłuszczem ale ma konsystencję stałą dlatego nie wnika w drewno tak głęboko jak olej. Utwardza się na powierzchni i tworzy mocną, antystatyczną warstwę chroniącą drewno przed kurzem i zabrudzeniami. Drewno pokryte woskiem może swobodnie oddychać, a ich powierzchnia jest zabezpieczona przed wnikaniem wody. Stąd wybieramy go raczej do mebli pokojowych. Więcej o tym jak woskować i jakie są rodzaje wosku piszemy >>>> TUTAJ.

Oleje kuchenne

Oleje spożywcze, który macie w kuchni naprawdę świetnie się sprawdzą w tej metodzie. Zapewniamy: spełniają one wszystkie niezbędne wymagania by być wykorzystane w takim celu. W przypadku kokosowego musicie go tylko wcześniej roztopić – najlepiej w kąpieli wodnej tak by nie był za ciepły a jedynie przeszedł do płynnej struktury.
Oczywiście każdy z tych olejów ma trochę inne własciwości.
I tak: olej lniany po kilku dniach ulega stwardnieniu, przez co tworzy bardzo wytrzymałą powłokę. Sojowy czy rzepakowy, nie będą twardnieć do końca, jednak równie skutecznie ochronią drewno przed wnikaniem w jego powierzchnię brudu czy wilgoci.
Oleje, które nie twardnieją w ogóle, to oliwa i olej kokosowy – dlatego też stosowane są głównie do ochrony przed wysuszeniem drewna.

Gotowe mieszanki

Co nie znaczy, że specjalne kupne mieszanki olejów do mebli to jakiś wymysł producentów i naciąganie klientów. Wręcz przeciwnie: jeżeli macie mebel ze szlachetnego drewna, fornirowany, albo wymagający specjalnego zabezpieczenia (np. ogrodowy gdzie działa nie tylko wilgoć ale jest także wystawiony na działanie słońca) warto skorzystać z takich mieszanek. Często są wzmacniane dodatkowymi składnikami np. przeciwgrzybicznymi. Czasem są też tak konstruowane, że mają także właściwości lekko barwiące, czy raczej silniej wybijające koloryt drewna.

Sami zreeszta zerknijcie na ten kawałek sosny. Od lewej został zaolejowany olejem: lnianym, mieszanką XXXX i olejem do drewna z IKEI. Nieznaczne ale jednak różnice w odcieniu są widoczne.

A na pewno widoczne są w porównaniu z wcześniejszym odcieniem drewna.

Krok po kroku

Olej nakłada się ręcznie, pędzlem lub miękka szmatką. Nie musicie mieć do tego specjalistycznego sprzętu, ale przed olejowaniem drewno trzeba przygotować.
1. Przeszlifowanie

Po pierwsze drewno czy mebel musi być dokładnie oczyszczone.
Więcej o tym jak do tego się zabrać znajdziecie w tym wpisie.

Nawet jeżeli macie do czynienia z czystym,nie pokrytym żadnymi powłokami drewnem należy je przeszlifować. To otworzy pory w drewnie tak by olej mógł w nie wniknąć. Nie szlifujcie do maksymalnej gładkości, wielu ekspertów odradza wręcz przy tej metodzie stosowanie bardzodrobnistego papieru.

2. Wodowanie
Czyli po prostu odpylenie drewna/mebla i przetarcie, czy wręcz umycie go wilgotną szmatką. Dzięki temu pory drewna zostaną otwarte i przygotowane na działanie tłuszczu.
Po wodowaniu drewno musi oczywiście wyschnąć.

3. Nakładanie oleju

Bawełniana szmatka lub pędzel moczymy w odrobinie oleju i podobnie jak przy bejcowaniu malujemy wzdłuż usłojenia.

4. Odsączanie
Odczekujemy około godziny i delikatnie zdejmujemy nadmiar oleju przy pomocy papierowego ręcznika.

5. Kolejna warstwa oleju
Znowu odczekujemy i nakładamy kolejną warstwę tłuszczu. W zależności od tego jaki bardzo narażone na zewnętrzne czynniki może być drewno oraz jaki efekt chcemy uzyskać możemy położyć takich warstw od dwóch do nawet 7-8. Powyżej tego już nie ma specjalnego sensu.

6. Wypolerowanie
Na koniec zostaje podobnie jak przy woskowaniu polerowanie. Tu polecamy zwykłą bawełnianą szmatkę. Wełna stalowa nawet bardzo drobna (000 lub 0000) może ponownie otworzyć pory w drewnie.

Odświeżanie mebli

Pielęgnacja zaolejowango mebla jest naprawdę prosta.
By go wyczyścić wystarczy lekko zwilżona, ale nigdy nie mokra ściereczka, z dodatkiem preparatów pielęgnacyjnych.
Olejowane meble warto, co więcej wręcz powinno się co jakiś czas odświeżać. Wystarczy lekko przetrzeć je drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić i nałożyć warstwę oleju.
Jak często to robić? W przypadku mebli narażonych na kontakt z wodą nawet co kilka miesięcy. Gdy stoją w bardziej suchym pomieszczeniu wystarczy to zrobić raz na rok – półtora.

I jak przekonałyśmy Was do olejowania?
My tę metodę naprawdę bardzo lubimy. Koniecznie zamiast kupować kolejną puszkę lakieru spróbujcie tego tradycyjnego sposobu.
Wasze M.

0 Udostępnij