Stolik z gazetownikiem ze skrzynek

1. Dwie skrzynki i… trochę innego sprzętu

By zrobić porządny stolik z drewnianych skrzynek naprawdę nie wystarcza one same i biała farba. Takie projekty pewnie już widzieliście, ale zapewniamy ani to funkcjonalne ani pomysłowe. Co nie znaczy, że nie warto eksperymentować ze skrzynkami. Wręcz przeciwnie! To świetny materiał do stworzenia własnego mebelka. Trzeba jednak włożyć trochę pracy i odpowiednio zabezpieczyć skrzynki by mogły dłużej służyć. Do naszego rustykalnego stolika wykorzystałyśmy:

  • dwie drewniane skrzynki, w rodzaju głębszych z czterema szczebelkami głębokości. Takie skrzynie można kupić (kosztują z zasady po kilka złotych) lub wyprosić w sklepach spożywczych lub na bazarach;
  • elektroszlifierka oscylacyjna i/lub papier ścierny;
  • bejce wodne w różnych odcieniach brązów;
  • biała farba akrylowa;
  • barwniki do farby: u nas szmaragdowy i pistacjowy;
  • proste metalowe złączki (co najmniej 8) i dobrane do nich wkręty:
  • elektrowkrętarka;
  • gotowe, drewniane tłoczone nóżki. My nasze kupiłyśmy w świetnym sklepie z drewnem i materiałami dla stolarzy Drewno Lux. To był najdroższy element całego projektu – bo kosztowały ok 40 zł ale warto było wydać te pieniądze, bo dzięki nim stolik ma naprawdę fajny, lekko elegancki wygląd;
  • ok 0,5×0,5 metra bawełnianego dobranego kolorystycznie materiału;
  • taker tapicerski;
  • ok 1 m. średniej grubości sznuru ogrodowego/jutowego,
  • pędzle, wałeczek malarski, miseczki na bejcę i farbę.

2. Oczyszczanie

Majsterki robią stolik z drewnianej skrzynki po owocach

Naprawdę ale to naprawdę nie polecamy mebli w rodzaju „skrzynia prosto ze sklepu”. Ani to estetyczne ani bezpieczne (o zadrę w nieoczyszczonym meblu nie trudno). Zanim skrzynki zamienimy w meble trzeba je dokładnie oczyścić i wyszlifować. Łatwiej jest elektroszlifierką – na każdą potrzeba ok 30 minut pracy. Trochę trudniej ręcznie po prostu przy użyciu papieru ściernego (polecamy taki na płótnie o grubości ok 80-100) – zajmie to ok godziny intensywnej pracy. Ale warto bo tak przygotowane drewno można na różne sposoby malować, bejcować, woskować.

3. Bejcowanie, bejcowanie

My zdecydowałyśmy się na rustykalny look. Do niego idealnie nadają się wodne bejce. W naszych skrzynkach by jeszcze podkreślić wiejskie akcenty deseczki bejcowałyśmy w kilku odcieniach od olchy po ciemny dąb. Dzięki temu skrzynki wyglądają tak jakby drewno samo naturalnie, nie do końca równomiernie ciemniało. Na brązowo obejcowałyśmy też drewniane nóżki.

4. Zielono nam

Majsterki robią stolik z drewnianej skrzynki po owocach

Wnętrze skrzynek pomalowałyśmy cienką warstwą jasno-zielonej farby akrylowej. Kolor tak wymieszałyśmy by kojarzył nam się z ludowymi meblami.

5. Skręcanie

Obejcowane i pomalowane skrzynki po tym jak przeschły (wystarczy odczekać około godziny bo i bejce i cienka warstwa akryli po tym czasie już jest wystarczająco sucha) połączyłyśmy ze sobą. W tym celu skrzynki skrzynki zestawiłyśmy ze sobą tak, że stykały się dnami. Po bokach przykręciłyśmy po dwie złączki, i jeszcze trzy dodatkowo z tej strony, która ma być dnem stolika.

6. Miejsce na gazety

Majsterki robią stolik z drewnianej skrzynki po owocach

Kiedy stolik jeszcze trochę przeschnie możemy zabrać się do robienia gazetownika. W tym celu z kawałka materiału szyjemy zasłonkę. Można to zrobić przy pomocy maszyny do szycia ale równie dobrze damy sobie radę po prostu igłą i nitka. W materiale wymierzonym na szerokość skrzynki robimy zakładkę na grubość troszkę większą niż nasz sznur (tak by można przez nią go przeciągnąć). Z jednej strony stolika pomiędzy szczebelkami przeciągamy sznur i przymocowujemy go za pomocą złączki (ponownie trzeba ja przykręcić. Na sznur naciągamy materiał i z jego drugim końcem robimy to samo co z pierwszym – czyli przekładamy przez otwór między szczebelkami, przymocowujemy złączką i zakręcamy węzeł.

7. Ostatnie szlify

Majsterki robią stolik z drewnianej skrzynki po owocach

Materiał maskujący nasz gazetownik zaginamy tak by tworzył kieszonkę i za pomocą takera tapicerskiego „przyszywamy” go do drewna. I stolik już gotowy!

8. Marynistyczny stolik w "Pytaniu na śniadanie"

Na sam koniec warto drewno jeszcze zabezpieczyć. My nasz stolik kiedy już bejce i farby doschły lekko wywoskowałyśmy.

Białym woskiem, zamiast bejcą, pokryłyśmy też stolik, który wykonałyśmy na żywo w „Pytaniu na śniadanie” w TVP2.

Można też mebelek zabezpieczyć specjalnym olejem do drewna lub polakierować (szczególnie jeżeli ma stać na balkonie lub na dworze) ale wtedy trzeba odczekać kilka godzin by farba była idealnie sucha i trzeba lakierować przed wykonaniem gazetownika.

Macie swoje mebelki z skrzynek! Pokażcie je, pochwalcie się co Wam się udało wymyślić! A może macie jakieś pytania?

Piszcie do nas na [email protected] 

0 Udostępnij