Pędzlowy zawót głowy
* To kolejny poradnikowy wpis, jaki przypominamy w ramach wspierania akcji #zostanwdomu i remontuj. Wiemy, że pandemia koronawirusa zmotywowała wielu z Was do przeprowadzenia remotnu, więc przypominamy najpopularniejsze wpisy, które mogą Wam się okazać pomocne.
Kiedy w markecie budowlanym stajemy przed wielka ścianą pędzli można się naprawdę pogubić.
Wybór jest ogromny, różne kolory trzonków, różne włosia, kształty… jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Nie ukrywam na początku naszej przygody kupowałyśmy pędzle trochę na oślep i…bywały z tego powodu wpadki. A to nie dało się ich domyć, a to farba się jakoś dziwnie rozprowadzała, albo zostawały ślady włosia.
Aż nauczyłyśmy się zasad wybierania pędzli do różnych malarskich potrzeb.
Dlatego naprawdę warto poświęcić kilka minut i przeczytać nasz poradnik.
Kolor trzonka
Podstawowym sposobem rozróżniania pędzli jest wybór takich o odpowiednim włosiu.
Włosie naturalne – poleca się je przede wszystkim do malowania farbami olejnymi, ftalowymi i rozpuszczalnikowymi, ponieważ te rodzaje farb nie zmieniają struktury włosia, dzięki czemu zachowuje ono dłużej swój kształt i efektywność. Nie nadają się za to do farb wodorozcieńczalnych, z tego względu, że zbyt łatwo pochłaniają wodę. Pędzle z włosia naturalnego pomagają równomiernie rozprowadzać farbę.
Włosie syntetyczne – są łatwiejsze w utrzymaniu czystości w porównaniu do tych naturalnych. Poleca się je głównie do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ łatwiej ulegają zagnieceniu i nie wchłaniają wody. Przy ich użyciu świetnie rozprowadza się farbę na gładkich powierzchniach
Włosie naturalno-syntetyczne – to połączenie, które stosuje się zazwyczaj w przypadku malowania drewna. Takie pędzle są idealne do farb wodnych i olejnych na bazie wody. Ich najważniejszą zaletą jest to, że umożliwiają bardzo precyzyjne malowanie.
No dobrze teoria teorią, ale jak rozróżnić rodzaje włosia?
I tu producenci pędzli idą bardzo na rękę użytkownikom. Wystarczy zwrócić uwagę na kolor trzonka i ten powie nam do czego dany pędzel jest przeznaczony.
Niebieskie – są ze sztucznego włosia i idealne do farb czy lakierów wodnorozpuszczalnych.
Czerwone – z włosia naturalnego przeznaczone do farb i lakierów rozpuszczlanikowych.
Brązowe – to pędzle do drewna, idealne np. do bejc czy lakierobejc.
Zielone (gdzieś nam się na pracowni zapodział i nie mogłyśmy go na zdjęciu pokazać) – to pędzle specjalnie stworzone do lazur.
Wszystkie pędzle na tym zdjęciu to pędzle płaskie, nazywane też angielskimi. Są to najbardziej uniwersalne pędzle malarskie. Oczywiście występują o różnej szerokości i gęstości. Przy kupowaniu musimy zwrócic uwagę jak dużą powierzchnię chcemy malować.
Pędzle do efektów specjalnych
W majsterkowaniu, przerabianiu mebli, malowaniu donic, mebli ogrodowych oczywiście bardzo przydadzą się też pędzle mniejsze i specjalistyczne.
Do malowania szablonów wybierzcie te z gąbeczki albo z płasko ściętym włosiem.
Do malowania odręcznego na meblach zaś najlepsze będą po prostu pędzle artystyczne ze sklepów dla artystów, o dobrze wyprofilowanym włosiu dobranym do techniki malarskiej jaką chcecie zastosować.
Pędzle płaskie
Do efektów specjalnych, albo do specjalistycznego malowania idealne są pędzle tego typu – bardzo płaskie.
Pierwszy po prawej bez rączki, służy do malowania wzorów dekoracyjnych na ścianach.
Kolejny czyli pędzel płaski kątowy – nazywany jest kaloryferowym, z racji tego, że zdecydowanie najlepiej maluje się nimi takie urządzenia jak kaloryfery i piecyki. Umożliwia nam to długa i zakrzywiona rączka. Ale może się tez przydać w dziwnych zakątkach mebla.
Pędzle do farb i wosków
Tutaj mamy pędzle i płaskie i pędzel okrągły (czyli takie, które dzięki niewielkiej szerokości zapewniają nam większą precyzję podczas malowania). Pokazujemy je osobno bo to pędzle specjalnie polecane przez producentów farb kredowych (w tym wypadku od Autentico) ale także do woskowania.
Mają bardzo miękkie, choć syntetyczne włosie.
Pędzle do ścian
Pędzle płaskie grube – inaczej ławkowce . Są o wiele większe od tych pokazanych wcześniej bo używane przede wszystkim do malowania dużych powierzchni. Czyli do gruntowania ścian i sufitów przed malowaniem oraz przy nakładaniu klejów do tapet.
Pędzlowy poradnik malowania
Jeżeli potrzebujecie jeszcze szybkiej powtórki wiedzy to obejrzyjcie nasz filmik, na nim omawiamy wszystkie rodzaje pędzli i pokazujemy jak je używać.
ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
I jeszcze na koniec mamy małą radę: z nowych pędzli na początku może wychodzić włosie. Przed pierwszym malowaniem warto więc pędzel namoczyć w czystej wodzie i krótko delikatne wytrzepać. Dzięki temu niedoklejone włosie wypadnie przed malowaniem.