Beton z marketu czy z Empiku? TEST gotowych zestawów DIY

Moda na beton

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Betonowe doniczki, świeczniki, ściany a nawet całe elementy mebli od kilku sezonów królują we wnętrzach. I nic dziwnego, bo to naprawdę ciekawe sposoby, by do mieszkania czy domu wprowadzić trochę industrialnego, nowoczesnego klimatu.
Można je kupić gotowe. Ale zapewniamy – równie fajne, jak kontemplowanie ich uroku, jest samodzielne zrobienie takich betonowych bajerów.
Jest tylko jeden problem, z którym wiecznie się zderzałyśmy.
A raczej, pod którym siadały nam kręgosłupy: 20-kilogramowe worki betonu.
Zapomnijcie o mniejszej porcji, testowałyśmy już szybkowiążącą zaprawę do mocowania kotew w 5-kg workach (jak choćby rok temu na warsztatach w Pokoju na Lato), ale najtańszy beton do robienia ozdób jest tylko w wielkich opakowaniach.

Jest jednak małe ale…. 20-kg betonu waży niemało. Nie mówiąc już o tym co się może zadziać, gdy papierowy worek pęknie
Pół biedy, gdy taki wypadek wydarzy się w pracowni, ale nawet nie chcemy myśleć, jak może po takim betonowym wysypie wyglądac mieszkanie…
Sporo czasu zajęło nam też dopracowanie odpowiedniej mieszanki i proporcji betonu do wody (po drodze były grane domieszki cementu, przesiewanie, a nawet barwniki) oraz mechanizmów na to, by faktycznie odlew w całości i bezproblemowo wyszedł z formy.
Po dwóch latach eksperymentów, wreszcie uzyskałyśmy porządany efekt do projektów betonowych w naszej książce. A mamy ich dwa. Jak jesteście ciekawi jakie, to musicie zajrzeć do papieru 😉

I gdy już byłyśmy dumne z dopracowania metody do warunków domowych, to w sprzedaży pojawiły się specjalne zestawy betonowe instant.

No tak, ale czy to ma w ogóle sens? Przecież dwa worki betonu kosztują tyle, co jeden malutki komplet…

Unboxing

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Zestawy wyprodukowała firma Rayher i do tematu podeszła kompleksowo.
W opakowaniu do wykoanania ozdób mamy woreczek 250 gram betonu, plastikowe foremki, silikonową pieczątkę, drewniany patyczek i kawałek papieru ściernego.

Jedyne, czego brakuje do wykonania ozdoby, to woda i olej czy oliwa. No ale z tymi ostatnimi raczej nie będzie problemu w żadnym domu.

Mieszanka

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Z głowy mamy więc dwa podstawowe problemy z betonowymi ozdobami. Doprcowanie mieszanki (producent podaje ilość wody (25 ml na 250 gram betonu) i dobranie foremek.

Beton dokładnie mieszamy z wodą (uwaga nie jest przesiany, więc większe elementy osiadają w nim na dno)  i przelewamy do foremek.
Przed przelaniem warto foremki wysmarowac lekko olejem lub oliwą.

Wylewka

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Do zestawu z domkami dołączony jest napis HOME, więc możemy odcisnąć literki, a w zestawach z gwiazdami czy sercami jest druga cześć foremki do wyciśnięcia wgłębienia na wierzchu, tak by w efekcie powstały miseczki czy świeczniki.

Czekanie

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Beton od Rayhera schnie troszkę szybciej niż mieszanka zwykłego betonu budowlanego. Twardnieje jest już po około 2 godzinach, ale do pełnego wyschnięcia warto mu dać co najmniej 12 godzin.

Beton z marketu budowlanego twardnieje po około 4 godzinach, ale nie warto od razu wyciągać go z formy, lepiej poczekać dobę.

Dużo szybciej wiąże szybkowiążąca zaprawa, o której wspominałyśmy na początku. Ale to właśnie jest jej problem. Zanim się wprawiłyśmy, co drugie podejście kończyło się zaschniętym kawałem betonu, którego nie zdążyłyśmy przelać do formy.

 

.

Wyciąganie odlewów

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

 

Na zdjęciu mamy dwa odlewy z różnych rodzajów betonu – ten po lewej to beton z marketu, po prawej – z gotowej mieszkanki. Różnica jest widoczna gołym okiem.
Musimy przyznać: formy w gotowych zestawach sprawdzają się bardzo dobrze. Ozdoby odchodzą z nich łatwo, bez konieczności psucia czy nacinania plastiku. Tak więc mogą być używane wielokrotnie.

I tak zresztą zaplanował to producent, który sprzedaje osobno zarówno beton jak i foremki (w 300-gramowych opakowaniach), a nawet silikonowe formy na specjalne odlewy np. krasnali czy ptaszków.
No dobra, te pierwsze to jakoś za bardzo nam się kojarzą z kiczowatymi krasnalami ogrodowymi, ale ptaszki wyglądają całkiem uroczo.

Ozdabianie

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Na koniec dołączonym papierem ściernym przecieramy ozdobę. I właściwie finito!

Chyba, że jednak macie ochotę na trochę zabawy z ozdabianiem betonu.
W zestawach nie ma materiałów wykończeniowych ale za to są w sprzedaży dostępne osobno.
Polecamy płatki złota wraz ze specjalnymi klejami i farby akrylowe. Można zaszaleć i beton uczynić trochę mniej surowym.

Ocena

Betonowe ozdoby - test zestawów kreatywnych z Empiku i projekty z książki

Ocena 8/10 
Te zestawy to DIY idealne, gdy nie macie miejsca na brudne prace i zaczynacie przygodę z betonem.

Dla kogo? 

Dla początkujących majsterkowiczów. Świetne dla dzieciaków i nastolatek, które chciałyby zrobić coś samemu ładnego do pokoju.
Fajne na prezent dla kreatywnych dusz. Nawet jeżeli sa bardziej zaawansowane to i tak ucieszą się z takiego zestawu. Można co najwyżej zaszaleć i kupić im zamiast podstawowego kompletu, taki do wykonania betonowych gałek do mebli lub beton plastyczny do ozdabiania elementów z tektury, papieru-mache czy szkła, który znajdziemy także w ofercie Empiku.

Stosunek ceny do jakości 
Ceny zestawów do wykonania domków, serc i gwiazd wachają się do 29,99 do 34,99 zł. Od 34,99 zł zaczynają się ceny zestawów do wykonania betonowych wisiorków.
39,99 zł kosztuje kilogramowe opakowanie betonu elastycznego.
Oczywiście w porównaniu z 20 kg workiem betonu, który kosztuje w granicach 10-15 zł te ceny wydają się być mocno zawyżone.
Ale pamiętajmy, w zestawach jest jest foremka  – producent sprzedaje więc całościowy produkt, który pozwala od początku do końca wykonać ozdobę.
Jeżeli chcecie, jak my, zrobić betonowy blat do kwietnika (uppps zdradziłyśmy, jaki to mamy betonowy projekt w książce 😉 ) to stanowczo jedźcie do marketu budowlanego. Jeżeli jednak macie ochotę na mniejszy kaliber i pojedynczą ozdobę, to jest to całkiem sprytne rozwiązanie.

Post powstał we współpracy z siecią Empik, w której są do kupienia betonowe matriały kreatywne firmy Rayher. Partner nie miał wpływu na treść artykułu. 

0 Udostępnij