Narzędzie wielofunkcyjne MULTIEVO od Black+Decker – TEST

Zestaw startowy

To nie jest sprzęt 2 czy 3 w jednym. To jest elektro-narzędzie, które najlepiej by chyba nazwać Wszystko W Jednym!

Przyznamy się: nie słyszałyśmy wcześniej o tym typie urządzeń wielofunkcyjnych jaki oferuje BLACK+DECKER. Tym większe było nasze zaskoczenie gdy odkryłyśmy to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Ba wręcz rewolucyjne, szczególnie dla takich domowych, amatorskich majsterkowiczów bo wreszcie zamiast iluś tam urządzeń wystarczy jeden podstawowy sprzęt i wymienne końcówki.

W takim startowym zestawie Multievo  firma oferuje wiertarko-wkretarkę lub wiertarkę udarową. Czyli jeden z najpopularniejszych sprzętów do prac domowych. Uwaga w obu przypadkach (my testowałyśmy wiertarko-wkrętarkę o mocy 18 V) narzędzie jest akumulatorowe.

Wymiana głowicy....

Ale tu dopiero zaczyna się cała zabawa.

Nie jak w zwykłych multitoolach, gdzie wymienia się tylko końcówki w systemie oscylacyjnym (np. jak w tym od Bosha) tu wymienia podlega cała głowica. Prostym ruchem odczepiamy wiertarko-wkretarkę.

...na inną

Równie prostym zmieniamy ją na inną, która pozwala na na zupełnie nowe prace.

My pracowałyśmy na trzech takich głowicach oprócz wiertarko-wkrętarki, także na wiertarce udarowej oraz głowicy oscylacyjnej, czyli pozwalającej skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego tak do cięć jak i szlifowań przeróżnych powierzchni.

Ale producent oferuje tych głowic znacznie więcej, a konkretnie 11 rodzajów. Także: nożyce elektryczne, pilarkę szablową i pilarkę tarczową, nożyce do trawy, frezarkę, kompresor, wyrzynarkę, zakrętarkę udarową i szlifierkę.

Końcówki do oscylacji

Dokupując – bo oczywiście każda głowica jest dostępna osobo – tę z systemem oscylacyjnym w zestawie jest od razu spory zestaw końcówek.

• płyta szlifująca

• 6 arkuszy ściernych

• ostrze do cięcia wgłębnego (w drewno i metal)

• ostrze płaskie

• ostrze do zaprawy

• ostrze skrobakowe

To najzupełniej pozwala na skompletowanie zestawu wystarczającego do podstawowych prac majsterkowych.

Zmiana końcówki

Do wymiany końcówek w oscylacji producent stworzył system beznarzędziowego mocowania i wymiany akcesoriów „Superlok”. Jest może nie wygodniejszy ale szybszy niż w przypadku zwykłego przykręcania kluczem imbusowym.

Trzeba – no cóż przy użyciu znacznej siły – odblokować zacisk.

 

Nowa końcówka

A potem już wystarczy umieścić w nim nową końcówkę. Szybsze niż w tradycyjnych mocowaniach (takie też jest w urządzeniu do końcówek od innych producentów) ale ale wymaga jednak sporo wysiłku.

Wiartarko-wkrętarka

No dobrze tyle opisu pomysłu na ten wielofunkcyjny sprzęt. Ale jak się on sprawdza w praktyce?

Głowica wiertarko-wkrętarki to naprawdę bardzo porządne urządzenie pozwalające na wiercenia otworów w drewnie (do 25mm) i metalu (do 10mm) oraz prace wkrętarskie. Wygodnie leży w dłoni, nie jest za ciężka, moc pozwala nawet na pracę w twardym drewnie.

Oscylacja - szlifowanie

Głowica oscylacyjna nawet działająca na akumulatorze okazała się najzupełniej wystarczająca do pracy. Mała szlifierka delta co musimy przyznać dawała sobie znaczne lepiej rade niż ta w Boschu. A ponownie uchwyt w modelu wiertarko-wkrętarki pozwala tu na wygodną pracę pod różnymi kątami.

Oscylacja - cięcie

Dobrze sprawdził się także podczas cięcia drewna (a na co konkretnie to już niedługo Wam pokażemy!)

Rzeczywiście świetna sprawą był brak konieczności wymiany co chwile urządzenia na kolejne. Znacznie szybciej jest sięgnąć po inna głowicę czy końcówkę niż biegać po kolejne niezbędne narzędzie.

A jeżeli chcenie zobaczyć jak sprawdzają się funkcje oscylacyjne w tym urządzeniu i jeszcze dwóch innych od Graphite i Trytona to odpalcie nasz filmik!

 

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Wiertarka udarowa

 

 

Najbardziej nas frapowała końcówka od wiertarki. Czy rzeczywiście udar może zadziałać w urządzeniu zasilanym akumulatorowo. Może! Bez problemu wywierciła otwory w potężnych ścianach naszej pracowni. Po prawdzie zrobiła to trochę wolniej (kwestia kilku sekund) niż tradycyjne wiertarki ale do domowych prac i tak taka moc najzupełniej wystarczy.

Ocena

Dodatkowym plusem zestawu oscylacyjnego jest bardzo porządne rozwiązanie do odpylania podczas szlifowania. I właśnie słowo „porządne” najlepiej opisuje ten sprzęt. Jeżeli chcecie mieć narzędzie, które pracuje naprawdę w przewidywalny o wysokiej jakości sposób, co więcej pozwalające na zachowanie porządku w pracowni/warsztacie bo wystarczy zestaw startowy plus dokupywanie głowic To Multiveo od Black+Decker będzie dla Was idealne!

Podsumowując

Jakość sprzętu 10/10

Nawet wysiłkowy sposób wymiany końcówek w oscylacji nie obniżył naszej oceny. Nie chcemy się tu jakoś nadzwyczajnie wychwalać tego sprzętu (bo z zasady jesteśmy czepliwe) ale to rzeczywiście jest narzędzie, które możemy z czystym sercem polecić właściwie wszystkim.

Stosunek jakości do ceny

Zestaw startowy Multievo 18V Li-Ion MT 18KB z 2 akumulatorami to koszt ok 500-520 zł. Czyli sporo.

Dodatkowo każda głowica to wydatek od 120 zł (np. wyrzynarka) do 190 zł (oscylacja). Czyli w granicach taniego sprzętu w swoim gatunku.

Nie jest to jak widać narzędzie szczególnie tanie, ale można w tym przypadku powoli inwestować i rozbudowywać własny warsztat.

Dla kogo? 

Majsterkujesz od czasu do czasu? Tu masz możliwość dokupywania kolejnych głowic wraz z rozwojem pasji.

Jesteś już zapalonym majsterkowiczem ale bez dużego warsztaty? Idealne rozwiązanie bez zawalania całego pomieszczenia kolejnymi narzędziami.

Fachowiec? Do prac na co dzień oczywiście jest już ten sprzęt trochę za slaby ale przyda się idealnie do prac wyjazdowych.

0 Udostępnij