Jak wyciąć dynię na Halloween? PORADNIK

Tradycyjnie wycinane dynie

Dyniowe ozdoby są coraz popularniejsze także u nas. Można się  niekoniecznie z Halloween utożsamiać ale trzeba przyznać dyniowy zwyczaj jest strasznie fajny. My go uwielbiamy, bo wycinanki i nie tylko w dyniach to spora frajda.
Oto jak przygotować samemu w domu takie najbardziej tradycyjne ozdoby.

Jak wyciąć dynię na halloween? Do wykonania lampionu z dyni potrzebne są:

 • flamaster
 • nożyk lub specjalne piłki do wycinania dyń
 • łyżkę stołową
 • świeczkę
 • dynia tzw. zwykła. Nie kupujcie makaronowej, piżmowej czy hokkaido bo one mają za twardy miąższ pod skórą i trudno w nim wycinać. Jeżeli je macie to naprawdę lepiej je po prostu zjeść! 🙂

Jest to najbardziej tradycyjny sposób ozdabiania dyń. Świetnie sprawdzają się w nim specjalne nożyki, taki mini piłki do dyń. My nasz przywiozłyśmy ze Stanów, ale można je kupić tez i w u nas w sklepach z prezentami, w kwiaciarniach, a ostatnio widziałyśmy je też w jednym ze sklepów spożywczych popularnej sieci. Takie narzędzia są o tyle wygodne, że można nimi nawet takie wykrętasy wykonywać jak w tej dyni z kapeluszem czarownicy. Ale i zwykły nie długi a ostry nóż się spokojnie nada.

 

Wycinanie dyni

Dynie halloween

Najpierw rysujemy na dyni wzór który chcemy wykonać (można użyć specjalnych szablonów), następnie ostrożnie wycinamy poszczególne elementy i wydrążamy dynię od środka.

Wstawiamy świeczkę i gotowe!

Oto nasz mały poradnik filmowy jak dokładnie to wykonać:

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Kot z dyni

kot z dyni

Macie ochotę na coś bardziej zwariowanego? Może kot z dyni?
Do jego wykonania potrzebne będą:

 • dwie dynie (większa na tłusty brzuch, mniejsza na straszną głowę),
 • czarna farba w sprayu;
 • czarny filc;
 • dwa patyczki do szaszłyków i nożyk;
 • tealighty;
  Tyle wystarczy by wyczarować kota rodem z Krainy Czarów.

Mniejszą dynię wydrążamy i wycinamy w niej kocie oczy i przerażającą paszczę. Następnie obie dynie malujemy farbą w sprayu. Jak przeschną, za pomocą przyciętych patyczków do szaszłyków mocujemy mniejszą dynię na tej większej. Wystarczy jeszcze tylko wyciąć i przytwierdzić uszy oraz ogon, który robimy z odciętego ogona dyni.

To nie wszystkie nasze propozycje na ozdoby z dyni. Ostatnio uległyśmy trochę pomarańczowemu szaleństwu i oprócz tradycyjnych lampionów z dyni zrobiłyśmy też:

Wystarczy godzinką, trochę chęci i Halloweenowa trochę straszna, trochę zabawna ozdoba gotowa! 🙂

0 Udostępnij