Składany stolik balkonowy

1. Materiały

stolik materiały

Do wykonania składanego stolika na balkon wykorzystałyśmy dwie sosnowe półki, których IKEA pozbywała się na swojej wyprzedaży (19,90 zł za sztukę). Jedną z nich rozebrałyśmy na części, druga – w całości – posłużyła za blat. Do zrobienia stolika potrzebne były jeszcze:

  • 3 zawiasy
  • 2 haki
  • śruby do drewna
  • łączniki
  • wkrętarka
  • młotek

2. Zawieszki

stolik - haki

Na dwóch przeciwległych końcach listewek „rozebranej” półki mocujemy haki – to na nich będzie wisiał nasz stolik. Przykręcamy je wkrętami.

3. Rama składanego stolika

stolik wkręty

Listewki za pomocą wkrętów i wkrętarki łączymy tak jak na zdjęciu – jednym kawałkiem drewna – to będzie „szkielet” naszego składanego stolika. Jego szerokość powinna być równa szerokości blatu.

4. Wymierzmy wysokość blatu

stolik

Odmierzamy wysokość, na której będzie przymocowany blat stolika. Najlepiej dostosować ją do konkretnego balkonu i krzeseł/siedziska, które zamierzamy tam wstawić.

5. Montujemy zawiasy

stolik blat

Na brzegowych listwach blatu stolika od spodu przykręcamy zawiasy.

6. Przykręcamy blat

stolik blat

Drugą część zawiasów przykręcamy śrubami do przygotowanego i wymierzonego wcześniej szkieletu stolika. W ten sposób uzyskamy dwie ruchome części – jedną zawieszamy na poręczy balkonu, druga będzie naszym stolikiem.

7. Mocujemy łączniki

stolik

Do tylnej listwy szkieletu stolika, na środku, mocujemy łączniki, tak by listewka wspornikowa miała się na czym oprzeć.

8. Przykręcamy listwę wspornikową

stolik

Blat stolika od spodu zabezpieczyłyśmy kawałkami listewek, tak by był stabilniejszy i nie odkształcał się. Do środkowej deski mocujemy listwę wspornikową. Przycinamy ją na odpowiednią długość – w taki sposób, by rozłożony stolik zachował kąt prosty.

9. Lakierujemy

stolik

By zabezpieczyć stolik malujemy go lakierem do drewna narażonego na czynniki zewnętrzne. To może być na przykład lakier jachtowy, który jest dość trwały i twardy. Po złożeniu stolik przylega do barierek. Na zimę spokojnie można go zaś schować za szafą.

10. Pijemy kawę :)

I rozkoszujemy się widokiem z balkonu.

Jeśli podobał się Wam nasz projekt zobaczcie inne nasze pomysły na zaaranżowanie balkonu >>>

Macie pytania, sugestie? Piszcie: [email protected]

0 Udostępnij