Jak równo przeciąć butelki? DIY na Wielkanoc i nie tylko

Eko-Wielkanoc

Ilu Majsterek potrzeba do przecięcia butelki? Tak, tak, trzy w zupełności wystarczą. Ale ile nerwów nam to zżarło i ile czasu zajęło, to tylko my wiemy. Cięcie szkła to jedna z tych magicznych sztuczek, którą weryfikujemy niemalże od początku istnienia naszego bloga. Z reguły na zdjęciach czy na filmikach w internecie wygląda to banalnie łatwo, ale uprzedzamy, wcale takie nie jest.

Próbowałyśmy ze spirytusem, denaturatem, olejem, włóczką, bawełnianymi sznurkiem i zawsze kończyło się to podobnie. Albo butelka pozostawała w całości, albo rozpadała się na drobne kawałki, albo tworzyły się na niej brzydkie i niebezpieczne pajączki.

Na całe szczęście po latach walki i nauki udało nam się znaleźć skuteczny sposób!

Potrzebne elementy:

  • Czysta butelka po winie
  • Bawełniany, zwarty sznurek – cienki i grubszy,
  • Alkohol izopropylowy 99%
  • Wiadro z zimną wodą
  • Lód
  • Zapalniczka
  • Gaza
  • Ziemia do kwiatów i sadzonki
  • Okulary i maseczka

Mocny alkohol

Zanim zaczniemy ciąć butelki przygotowujemy sobie niezbędne rzeczy tak, żeby mieć je w zasięgu ręki. To ważne, przy tym projekcie trzeba być zwinnym!

Odcinamy kawałek sznurka tak, żeby móc nim obwiązać butelkę co najmniej 2-3 razy. Przycięty sznurek dokładnie nasączamy w spirytusie lub denaturacie.

Najlepiej pracuje się z alkoholem izopropylowym, te kilka % więcej w stężeniu robi różnicę. Butelki rozpadają się szybciej i krawędzie są gładsze.

Do wiadra z wodą dosypujemy lód: około 1,5-2 kg. Woda musi być lodowata.

Ogień!

Namoczony sznurek obwiązujemy ściśle wokół butelki. Wycieramy dokładnie butelkę przy sznurku. Tak żeby nie było smug alkoholu na powierzchni.

Podpalamy sznurek i ostrożnie obracamy butelką tak, żeby alkohol się równomiernie wypalił na całym obwodzie butelki.

Szybko do lodu

Energicznie wkładamy rozgrzaną butelkę do wiadra z wodą i lodem. Lekko poruszamy butelką. Po chwili słychać mały “klik” i butelka rozpada się na dwie części. To właśnie w tym momencie potrzebujemy tej zwinności: butelka musi być mocno rozgrzana i bardzo szybko schłodzona. Jeśli przeczekamy i ogień zacznie przygasać, może się okazać, że szkło nie jest wystarczająco rozgrzane a butelka nie pęknie.

 

Ale pękło!

Gdy udało nam się wreszcie przeciąć butelkę w miarę równo, dla bezpieczeństwa trzeba było jeszcze delikatnie przeszlifować krawędzie. Używamy do tego papieru ściernego 100 lub 120.

Wyściółka

Żeby zmienić pocięte szkło w doniczkę, w sam raz na wiosenny, wielkanocny stół, musimy górną jego część włożyć w dolną. Myk polega na tym, żeby szyjka butelki prawie dotykała jej dna. 

Donica

W powstałą “misę” wkładamy gazę przez którą przeciągamy bawełniany sznurek. Dzięki temu roślina, którą zasadzimy będzie miała stały dostęp do wody (wlewamy ją w dolną część butelki), a gaza powstrzyma wypłukiwanie i przesypywanie się ziemi, co uchroni korzenie przed zniszczeniem.

Zasadzanie

Teraz wystarczy zasiać rzeżuchę, owies lub posadzić gotowe mini-sadzonki i Wielkanoc będzie nie tylko bardziej wiosenna ale także ekologiczna.

Szukacie innych inspiracji na ozdoby Wielkanocne? Koniecznie zajrzyjcie do naszego zestawienia (TUTAJ) najciekawszych pomysłow DIY.

No i smacznego jajeczka Wam życzymy. Wesołych Świąt!

0 Udostępnij