1. Czego potrzebujemy?
Wieszak jest prosty, można go powiesić nie tylko na balkonie. Równie dobrze sprawdzi się w przedpokoju czy w łazience. Ale właśnie w jego prostocie jest cały urok.
Do jego wykonania będziecie potrzebowali:
- drewnianej deseczki – nasza to kawałek starej palety i to nie takiej typu EUR, tylko znacznie słabszej, zrobionej z nie do końca oczyszczonych z kory kawałków drewna.
- papieru ściernego (np.: 120)
- linijki lub miarki
- rękawic ochronnych
- uchwytów/haczyków
- 2 zawieszek
- wkrętów
- wkrętarki lub śrubokręta
- bejcy lub farby akrylowej
- lakieru
- pędzla
2. Ozdobne haczyki
Kolorowe, wiosenne haczyki w żółtych i zielonych odcieniach to najważniejszy element naszych wiosennych wieszaków. Produkty ReGałki robią robotę, przede wszystkim dzięki designerskim, ceramicznym, ręcznie robionym gałeczkom. Zobaczcie, jakie cudeńka robiłyśmy razem z Regałką w czasie warsztatów, zorganizowanych przy okazji otwarcia Kobiecej Pracowni Rzemieślniczej >>>>
3. Wymierzanie
Odmierzamy odległości między haczykami. Nasze drewno pochodzi ze starej palety, jest nierówne, więc trzeba wziąć pod uwagę, że haczyki mogą się znajdować na różnej wysokości. Ostatecznie decydujemy się wykorzystać trzy haczyki.
4. Bejcowanie
Drewno możemy dowolnie ozdabiać – pomalowac farbą akrylową na dowolny kolor, zawoskować, albo użyć bejcy. My zdecydowałyśmy się podkreślić widoczne słoje i sęki za pomocą bejcy w kolorze starego dębu.
4. Szlifowanie i lakierowanie
Pamiętajcie, żeby zarówno przed bejcowaniem, jak i po nim, drewno dokładnie wyszlifować. Bejcę najlepiej nakładać dwa-trzy razy w odpowiednich odstępach czasu. Im więcej warstw, tym intensywniejszy kolor.
Bejca nie zabezpiecza naszego drewna – jeśli wieszak chcemy powiesić na przykład balkonie, to musimy go dodatkowo zabezpieczyć lakierem.
5. Mocowanie haczyków i zawieszek
Wkrętami mocujemy metalowe zawieszki. A na koniec przykręcamy haczyki. Regałka dołącza do zestawu wkręty, więc nie musicie się o nie martwić. Żeby deseczka nam nie pękła warto nawiercić wcześniej dziurki za pomocą wiertarki i odpowiedniego wiertła do drewna.
6. Wieszak gotowy
Nasz wieszak docelowo ma zawisnąć na balkonie, wiszą na nim ogrodowe narzędzia przydatne do pielegnacji roślin w donicach, a więc łopatka, nożyce i grabki.
Ale równie dobrze może pojawić się w przedpokoju na wiosenne płaszcze, parasolki i apaszki.
7. Wieszak w kolorze
Taki wieszak w czasie majsterkowych warsztatów zrobiła Paula, która prowadzi bloga Refreszing.
8. Woskowane drewno
A Karolina z HokusPokusHome zrobiła wieszak w naturalnej odsłonie. Drewno pomalowała jasną bejcą i zabezpieczyła woskiem.