Wieszaki z brzozy i miedzianych kolanek

1.Czego potrzebujemy?

Pamiętacie brzoza, która zalega w naszych mieszkaniach jeszcze od Bożego Narodzenia? Zamówiłyśmy kilka kawałków u zaprzyjaźnionego rolnika, a dostałyśmy całe-calutkie drzewo. Dlatego pomysłów na DIY z wykorzystaniem tego drewna znajdziecie znacznie więcej na naszym blogu (sprawdźcie chociażby TEN WIESZAK z gałęzi >>>>)

Do zrobienia wieszaków oprócz wspomnianej brzozy będziecie potrzebowali:

  • miedzianych kolanek (najlepiej 18 mm) wraz z koncówkami
  • kleju uniwersalnego (do drewna i metalu)
  • gwoździ i młotka
  • zawieszek
  • drewnianych kołków (18 lub 20 mm)
  • farby akrylowej

2. Wbijanie kołków

Taki kołek można kupić – podobnie jak miedziane kolanka – w markecie budowlanym. My wykorzystałyśmy do tego listewkę w kształcie walca, dostępną na dziale z drewnem. Pocięłyśmy ją na niewielkie 2,5-3 cm kawałki (jeden kawałek na jeden wieszak).

Kołek za pomocą gwoździa przybiłyśmy do brzozy. Brzozę warto wcześniej przeszlifować papierem ściernym bądź szlifierką.

3.Mocowanie kolanka

Drewniany kołek smarujemy klejem i szybko wkładamy na tak przygotowaną końcówkę miedziane kolanko. Jeśli kołek jest zbyt gruby – można przeszlifować go papierem ściernym. Jeśli zaś kolanko ma luz i nie trzyma się zbyt stabilnie na kołku – możecie nawinąć na jego końcówkę trochę włosia do uszczelniania rur i kleić dopiero taką całość.

4. Kolanko gotowe

Pamiętajcie o tym, by dokładnie sprawdzić rozmiary kolanka i końcówki, którą chcemy do niego dopasować. Końcówkę też można zapobiegawczo przykleić, żeby nie odpadała.

Poczekajcie kilka godzin z testowaniem wieszaka, aż wszystko wyschnie.

5. Malowanie

Nasze wieszaki postanowiłyśmy ozdobić – padło na zwierzaki – wiewiórka, królik, kot a nawet krab – jeśli nie macie zdolności plastycznych możecie zwierzaki wydrukować, a potem odbić kontury, jak na kalce, albo zrobić papierowy szablon.

Do malowania użyjcie farb akrylowych.

6. Wieszanie

Z tyłu mocujemy zaczepki – mogą to być wieszaki, stosowane w przypadku obrazków, albo zwykłe metalowe zawieszki, które przykręcamy wkrętami.

9. Zabezpieczanie drewna

Najlepiej to zrobić przed mocowaniem metalowych części, ale my nie mogłyśmy się doczekać efektu końcowego, więc drewno zabezpieczałyśmy na koniec pracy. Niezmiennie polecamy nasz ukochany, pachnący i ekologiczny wosk. Jak go używać – zobaczcie w TYM tutorialu, krok po kroku >>>>

Łączny koszt tego projektu do góra 50 zł. Kolanka wraz zawleczkami kosztują po ok 5 zł, drewno można kupić za kilka złotych lub wręcz dostać za darmo w tartaku, u leśnika lub rolnika, kołek (cały ok 1,5 metrowy) kosztuje 2 zł, a klej i zawieszki to koszt nie więcej niż 10 zł.

10. I gotowe!

Wieszaki najlepiej mocować na różnych wysokościach, bo trudno wam będzie znaleźć takie same kawałki brzozy. Świetnie sprawdzą się zarówno w przedpokoju, jak i w pokoju dla dzieci. Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny, więc moze warto pomyśleć na fajnym wieszaku na worek z kapciami (wiemy, wiemy dziś już się takich nie nosi 😉 ). Wieszak może być też świetnym pomysłem na majsterkowanie z dzieciakami, którym na pewno brakuje dziś zajęc ZPT w szkole.

0 Udostępnij