Paletowy stolik z konikiem

1. Czyszczenie

Szlifowanie palety

Paletę (w tym wypadku pełną, niedużą o rozmiarze 80 x100 cm) trzeba najpierw jak najdokładniej wyczyścić i oszlifować tak by nie zostały jakiekolwiek drzazgi.  Szlifować można oczywiście papierem ściernym ale o wiele szybciej praca pójdzie przy pomocy szlifierki oscylacyjnej.

 

2.Wymierzanie

Do dokładnie oszlifowanej palety wymierzmy nóżki. Nasze zrobiłyśmy z sosnowej belki kątowej, która na 25 cm kawałki pociął nam pracownik marketu budowlanego, tak byśmy nie musiały wozić długiego kawałka drewna.

3.Przygotowanie wzoru

Wzór wycinany z folii

Skandynawia kojarzy nam się z tradycyjnym wzorem konika, który postanowiłyśmy użyć w naszym projekcie.Wzór konika odrysowujemy na kawałku samoprzylepnej folii, takiej która można wyklejać parapety czy czy blaty.

4.Przygotowanie do bejcowania

Nóżki i spód stolika bejcujemy. My wybrałyśmy odcień rustykalnego orzecha.  Warto wcześniej bejce wypróbować na kawałku drewna by zobaczyć jak wchłania się w drewno.

5. Bejcowanie

Bejcowanie

Pamiętajcie: bejcujemy zawsze wzdłuż linii drewna, lekko tylko zamoczonym pędzlem. Im bardziej drewno jest surowe tym więcej bejcy pochłonie. W naszym przypadku odcień był na tyle intensywny, że wystarczyło położyć jedną warstwę.

6. Przykręcanie nóżek

Przykręcanie nóżek

Za pomocą metalowych złączeń i wkrętów mocujemy nóżki.  By dobrze się trzymały trzeba je przykręcić z dwóch stron.

7. Malowanie blatu

By uzyskać skandynawski styl w naszym stoliku blat pomalowałyśmy białą farba ftalową, która trzeba nakładać cienką warstwą. Po jej przeschnięciu lekko przetarłyśmy stolik papierem ściernym by uzyskać efekt przebijającego drewna.

8. Malowanie ozdoby

Jeszcze przed malowaniem blatu zabezpieczyłyśmy jego fragment gdzie ma być umieszczony czarny konik. Po tym jak farba przeschła nakleiłyśmy wzór wycięty z foli i pomalowałyśmy go farbą tablicową.

9. Lakierowanie

Stolik ma stać na balkonie więc, bo tym haj wszystko dokładnie wyschło polakierowałyśmy go cieniutka warstwa lakieru  zewnętrznego do drewna.
UWAGA: części pomalowanej farba tablicową nie lakierujemy.
Macie jakieś meble z palet? Pochwalcie się!

A jesli szukacie innych inspiracji na stoliki to u nas znajdziecie  między innymi stolik balkonowy czy stolik LACK w wersji glamour!

0 Udostępnij