LACK w wersji glamour

1. Przygotowanie materiałów

stolik-Lack składniki

Zestaw lusterek i stolik Lack można kupić w IKEI (stolik kosztuje 70 zł, dwa zestawy lusterek 40 zł). Potrzebny będzie jeszcze specjalny klej do luster i do decupage, taśma malarska, drobnoziarnisty papier ścierny albo wata stalowa, lakier bezbarwny (najlepiej błyszczący), nożyczki i miarka.
Meble tej firmy są wręcz stworzone do różnych przeróbek więc warto z nimi eksperymentować jak choćby tak: LACK w paski, lub okrągły stół w kwiaty. 

2, Skręcamy mebelek

stolik-Lack

Zgodnie z instrukcja nie powinno zająć to więcej niż 5 minut. Nie dokręcamy nóżek i nie zakładamy półeczki.

3. Matowienie

stolik-Lack matowienie

Blat przecieramy delikatnie papierem ściernym, albo watą, żeby zmatowić powierzchnię. Potem oczyszczamy stolik z pyłu.

4. Wycinamy tapetę

stolik-Lack tapeta

Potrzebujemy pasy o szerokości 20-25 cm, którymi okleimy boki blatu. Najlepiej tapetę przyciąć na pomocą specjalnego nożyka do tapet – nożyce niestety nie zagwarantują tak równego cięcia. 

5. Przyklejamy tapetę

stolik-Lack

Wycięte pasy tapety przyklejamy klejem do decupage’u.

6.Ozdabiamy boki i spód

stolik-Lack

Trzeba uważać, aby tapeta była starannie docięta w rogach. Tapetę podklejamy pod spodem, a gdy wszystko wyschnie dokręcamy nóżki.

7. Zabezpieczamy taśmą

Stolik Lack

Łączenie w rogach możemy też zabezpieczyć paskiem samoprzylepnej taśmy.

8. Lakierujemy

stolik-Lack

Całość malujemy lakierem bezbarwnym, który będzie zabezpieczał tapetę przed wilgocią, brudem i uszkodzeniami. Użyłyśmy ekologicznego lakieru wodnego, ale jeśli zależy wam, żeby powłoka zabezpieczająca była twardsza i bardziej trwała, możemy użyć lakieru rozpuszczalnikowego – który jest niestety bardziej toksyczny i śmierdzący.

9. Rozsmarowujemy klej

stolik-Lack

Do mocowania luster trzeba użyć specjalnego kleju – jest on bardzo gesty i trudno się rozprowadza – przy tym stoliku używałyśmy go po raz pierwszy, nakładałyśmy go poprzecznymi pasami. Lepiej jednak – w przypadku luster z zaokrąglonymi krawędziami – nakładać go punktowo, uwzględniając kształt przyklejanych luster, tak by klej nie wychodził pomiędzy.

10. Przyklejamy lustra

stolik-Lack

Taśma malarska posłużyła nam do tego, by wyznaczyć równo krawędź, do której przyklejone będą lustra.

11. Wystarczy przetrzeć lusterka

Lustrzany LACK

Voilà! Zupełnie nowy mebelek gotowy 🙂 

Macie jakieś pomysły na przerabianie mebli z tej szwedzkiej firmy, a może potrzebujecie rady… piszcie do nas na adres [email protected]

 

 

0 Udostępnij