8 pomysłów na tanie wazony

1. Metamorfoza plastikowego wiaderka

Wystarczy wiaderko, fajny sznurek – my wykorzystałyśmy jutowy, ale równie dobrze może być kolorowy, lub kilka różnych sznurków) i klej by zrobić fajny wazon.
Klej polecamy w pistolecie na gorąco jeżeli sznur jest gruby, jeżeli cieńszy lepszy będzie uniwersalny klej polimerowy).

Jeżeli chcemy pokryć sznurkiem całe wiaderko zaczynamy od dna, przechodząc w górę i owijając ją bardzo ściśle – warstwa obok warstwy.
Przy klejeniu klejem na gorąco wazon jest gotowy od razu, bo zasycha on w kilka sekund. Przy kleju polimerowym trzeba wazonowi dać co najmniej godzinę na utwardzenie się.

2. Mozaika CD

Doniczkę albo wiaderko (powinno być bardzo sztywne, tak by się nie odkształcało przy nacisku) możemy też zamienić w kolorowy wazon za pomocą starych płyt CD. Dużymi i ostrymi nożycami (albo gilotyną, jeśli ktoś taką w domu posiada) tniemy płyty na kawałki.

Przyklejamy je dwuskładnikowym klejem – to wymaga czasu i cierpliwości, bo trzeba dać chwilę, żeby klej związał. Gdy cały wazon jest pokryty „lustrzaną mozaiką” szczeliny wypełniamy – tak jak płytki w łazience – odpowiednią fugą.

Uwaga! Trzeba dość szybko usuwać nadmiar fugi i to na sucho, bo niektóre płyty CD pod wpływem wilgoci tracą połysk.

3. Tablica na szkle

Butelka pomalowana farbą tablicową

Farba tablicowa, która chętnie stosujemy do ozdabiania drewnianych mebli (choćby takich jak ta tablica, czy stolik) świetnie sprawdza się też do malowania na szkle. Można więc ja wykorzystać do tego by zwykłą butelkę po oranżadzie zmienić w zabawny wazonik.
Oprócz farby przyda się jeszcze oczywiście pędzel i samoprzylepna folia.
Z foli wycinamy jakiś kształt np. serce. W zależności jak duża jest butelka warto takie ozdoby wyciąć dwie lub nawet cztery. Przyklejamy je po dwóch stronach butelki i całość dokładnie malujemy farbą.
Po ok 2-3 godzinach gdy farba wyschnie kładziemy druga warstwę.
Gdy butelka jest już sucha delikatnie odklejamy naklejone ozdoby. Dzięki nim wazonik nie jest za ciemny, bo przebija z obu stron przeźroczyste szkło. Dodatkowo na tablicy można coś napisać, czy narysować dopasowując się do kwiatów.

4. Słoiki i farba kredowa

Farba kredowa pozwala z kolei na malowanie nawet gładkich powierzchni – takich jak szkło. Oczywiście nie będzie to tak trwałe, jak pomalowanie butelki czy słoika profesjonalną farbą do szkła. Ale efekt i tak murowany. Do zrobienia wzorów wykorzystujemy taśmę izolacyjną – świetnie trzyma się podłoża i zabezpiecza. Sami sprawdźcie!

5. Malowanie od wewnątrz

Kolejnym fajnym pomysłem na barwienie szkła jest pomalowanie go od wewnątrz. Jeśli butelka, wazon, słoik etc. maja pełnić tylko funkcje ozdobne to polecamy farby akrylowe. Są to najczęściej wykorzystywane przez nas farby, nadają się zarówno do drewna, plastiku jak i szkła. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że są to farby wodne, także z plastiku czy szkła dość łatwo jest je zmyć. Wracając do projektu… Potrzebujemy: naczynie szklane, farbę akrylową, wodę. My użyłyśmy farby białej i barwników. W osobnej butelce rozrabiamy farbę tak, żeby miała konsystencję jogurtu. Wlewamy do środka naszego naczynia i obracamy, tak żeby równomiernie rozprowadzić farbę po całej powierzchni naczynia. Jeśli butelka, słoik czy karafka nie mają zakrętki wystarczy zabezpieczyć je folią spożywczą. Tak przygotowane naczynie może być świetną ozdobą, a co najważniejsze jak nam się znudzi jeden kolor, zawsze możemy je przemalować!

6. Farby witrażowe

Bardzo podobnie jak przy poprzednim projekcie postępujemy z farbami witrażowymi. Wystarczy wlać kilka mililitrów do naczynia i równomiernie rozprowadzić. Możemy też zaszaleć z wzorami, jak kto woli! 🙂 Zaletą tych farb jest to, że są to farby żywiczne, także po wyschnięciu spokojnie możemy wstawiać kwiaty do wazonu.

Do usuwania nadmiaru farby, lub czyszczenia pędzli będziemy jednak potrzebowali rozpuszczalnika.

7. Sprayowanie

Te butelki pomalowałyśmy farbami w sprayu. To chyba najprostszy i najszybszy sposób na ozdabianie butelek. Tu również użyłyśmy taśmy izolacyjnej oraz folii, by zrobić dwukolorowe odcięcie.

8. Ratujemy stary dzbanek

Wazon, równie dobrze możemy zrobić z uszkodzonego dzbanka czy innego porcelanowego czy ceramicznego naczynia, które niekoniecznie pierwotnie miało mieć takie zastosowanie 🙂 Nasz stary dzbanek ozdobiłyśmy farbą kredową, która jest dużo gęstsza niż normalne akryle.

0 Udostępnij