Wycieraczka z drewna i sznurka

Kantówki

Tak naprawdę to nie jest projekt tylko na wiosenne burze i deszcze. Znając wyskoki pogody taka drewniana ociekaczka na buty w Polsce przyda się przez cały rok!
Do zrobienia tego projektu potrzebne będą:

  • kantówka: co najmniej 5 metrów, my wybrałyśmy taką o rozmiarze 4 cm x 19 mm. Ale może być także drewno z odzysku np. z palet, wtedy jednak ważne jest jego równe przycięcie;
  • sznurek jutowy, ok 4 metrów;
  • wiertarka z wiertłem do drewna;
  • papier ścierny 80;
  • wyrzynarka lub piła ręczna do drewna;
  • farby;
  • taśma malarska;
  • lakier najlepiej jachtowy.

Cięcie

Konstrukcja takiej wycieraczki jest naprawdę prosta. Wystarczy pociąć kantówkę na półmetrowe kawałki, a następnie w każdym z nich w tej samej odległości od brzegu nawiercić otwór.
Tu jest najbardziej podchwytliwy element pracy, bo od tego czy dobrze wymierzycie miejsce na otwory zależeć będzie czy wycieraczka równo się połączy.
My zdecydowałyśmy się na otwory w odległości 1 cm od brzegu drewna.
Do ich zrobienia wystarczy zwykłe wiertło do drewna dobrane wielkością do grubości sznurka.

Kolory

Gdy wszystkie drewniane elementy mamy gotowe warto je oczywiście przetrzeć papierem ściernym dla wyrównania rantów.
Tylko od Was zależy jaka taka wycieraczka będzie wyglądać. Można ją zostawić w odcieniu drewna, przyciemnić bejcą, lub pomalować.
Jeżeli zdecydujecie się tak jak my na to by jednak nadać jej koloru najlepiej zrobić to jeszcze przed złożeniem konstrukcji.
Najwygodniej będzie mocno ścisnąć wszystkie kawałki drewna (możecie użyć do tego dużych ścisków stolarskich, albo po prosu otoczyć drewno dookoła tamą malarską) i malować po tak powstałej jednolitej powierzchni.
My zdecydowałyśmy się na geometrię.
Gdy farby wyschną koniecznie dokładnie z każdej strony każdy kawałek drewna zalakierujecie. To zabezpieczy drewno przed działaniem wody.

Wystarczy sznurek

Na koniec wystarczy szczebelki ze sobą połączyć za pomocą sznurka. Dzielimy go na dwie części i równomiernie przeplatamy szczebelki, po każdym robiąc węzeł.

Tutaj możecie zobaczyć jak robimy taka wycieraczkę krok po kroku.

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
 

Kalosze na nogi!

Szybki projekt, więcej w nim zabawy niż ciężkiej pracy.
Jest to więc idealna propozycja na takie popołudnie, gdy znowu pada a dzieciaki nudzą się w domu. Zamiast siedzieć przed komputerem wyciągnijcie wiertarkę, piłę, skombinujcie trochę drewna oraz farb i do dzieła!

A może macie jeszcze inne domowe sposoby na wiosenną pluchę.
Podzielnice się nimi!

Wasze totalnie przemoczone M.

0 Udostępnij