Pomysły na meble ze skrzynek

Jeszcze niedawno można je było spotkać co najwyżej na targowiskach z owocami. Drewniane, surowe, nieoszlifowane skrzynki na owoce okazały się jednak, niezwykle wdzięcznym materiałem do przeróbek i szturmem podbiły nie tylko hipsterskie salony. I to dosłownie, bo skrzynkowe meble spotkać dziś można nie tylko na tarasach czy balkonach, ale w eleganckich salonach właśnie.

Szafka ze skrzynki

Szafka ze skrzynki zrobiona przez Kasię na warsztatach w PKP Powiśle, fot. Maciej Stankiewicz

Gdzie kupić drewnianą skrzynkę? Teoretycznie to żaden problem. Rosnącą popularność skrzynek na owoce wykorzystali handlowcy. Na aukcjach internetowych aż roi się od propozycji. Ceny zwykłych skrzyń w internecie wahają się w okolicach 10-15 złotych. Można tam również  kupić takie za ponad 300 złotych – z drewna tekowego, sygnowane nazwiskiem projektanta Skageraka Havensa Snedkeri. Ale my polecamy inny, prostszy i tańszy sposób na zdobycie skrzynek. Wystarczy przejść się na pobliski bazarek i zagadać ze sprzedawcami. Jedną sztukę dostaniemy za 3-5 złotych, w zależności od stanu skrzyni.

Dziewczyny z designerskim projektem stolikan wykonanym w czasie warsztatów Majsterek

Autorki i ich designerski projekt stolika wykonany w czasie warsztatów Majsterek w PKP Powiśle

O tym, jak popularnym trendem jest przerabianie skrzynek po owocach przekonujemy się przy okazji każdych warsztatów z upcyclingu. Większość uczestników właśnie skrzynkowe mebelki chce robić.

Warsztaty Majstereke w PKP Powiśle

Warsztaty Majsterek w PKP Powiśle, fot. Maciej Stankiewicz

Surowe drewniane skrzynki świetnie sprawdzają się w restauracyjnych wnętrzach.

Strefa Centralna przy Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach

Strefa Centralna przy Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach

Menu i ściana ze skrzynek w Wootwórni na Saskiej Kepie w Warszawie

Menu i ściana ze skrzynek w Wootwórni na Saskiej Kępie w Warszawie

Nie łudźcie się jednak, że zwykła skrzynia z bazaru od razu stanie się ozdobą mieszkania (chyba, że dysponujecie industrialnym loftem). Skrzynki, podobnie jak palety, o których pisałyśmy kilka tygodni wcześniej, trzeba oczyścić i dokładnie oszlifować. Dopiero potem możemy je malować, woskować i planować, jakie to cuda z nich wyczarujemy.

A trzeba przyznać, że możliwości jest wiele. Skrzynki sprawdzają się nie tylko na balkonie. Można z nich zrobić fenomenalne stoliki kawowe, lub kuchenne szafki na przetwory. Taka szafeczka, zabejcowana na biało stoi w kuchni u jednej z Majsterek i sprawdza się znakomicie:

Kuchenna półka ze skrzynek na przetwory

Kuchenna półka ze skrzynek na przetwory

Skrzynki świetnie sprawdzają się jako półki na książki – od takich zwykłych wiszących półeczek po większe szafeczki na kółkach. Taki projekt wykonała w czasie naszych warsztatów Magda:

Zielona szafeczka ze skrzynek

Zielona szafeczka ze skrzynek

Po naszym debiucie telewizyjnym, kiedy to wykonałyśmy w „Pytaniu na śniadanie” marynistyczny stolik ze skrzynek po owocach prosiłyśmy Was, żebyście przysłali nam swoje projekty.

Odnawialnia przysłała nam swój śliczny projekt stolika w stylu folk:

Stolik ze skrzynek zrobiony prze z Odnawialnię

Stolik ze skrzynek zrobiony prze z Odnawialnię

Ania z bloga Czarkoronki wykorzystała zaś skrzynki w dziecięcym pokoju – jako pojemniki na poduszki i pluszaki. Jeśli planujecie robić mebelki dziecięce z palet lub skrzynek, pamiętajcie żeby je dokładnie oszlifować i zabezpieczyć, inaczej taki mebel może się skończyć dziecięcym płaczem i drzazgą w palcu.

Skrzynka wykonana przez czarkoronki.blogspot.com

Skrzynka wykonana przez czarkoronki.blogspot.com

Nasza majsterkowa koleżanka Justyna podesłała nam z kolei genialny projekt stolika z blatem z płytek, które zostały jej po remoncie. Łączenia zostały zasłonięte sznurkiem na bieliznę w naturalnym kolorze.

Stolik wykonany przez naszą przyjaciółkę Justynę

Stolik wykonany przez naszą przyjaciółkę Justynę

Warto jednak zanim zabierzemy się za przerabianie skrzynek dowiedzieć się o nich trochę więcej.

Robione są z drewna sosnowego. To jest zarówno ich plusem (jest dosyć „miękkie” a więc łatwo można je przyciąć, zmienić mu kolor) jak i minusem (niestety dosyć szybko niszczy się i jeżeli nie jest zabezpieczone odbarwia).
Dlatego tak polecamy odpowiednie wykończenie takich mebli. Dla przykładu stolik marynistyczny został zawoskowany, a spiżarka jest wybielona bejcą a potem polakierowana – stoi w kuchni więc to dodatkowo zabezpiecza drewno na wypadek kontaktów z wodą.

Skolik ze skrynek zmajstrowany w TVP

Skolik ze skrynek zmajstrowany w TVP

Bardzo ważne jest także, to by zwrócić uwagę na ich rozmiar. Najbardziej klasyczne mają rozmiar 50 na 40 na 32 cm i pojemność 20 kg. Ale występuje ich wiele innych rozmiarów w zależności od producenta. Zanim więc zdecydujemy się na taki mebel warto dokładnie wymierzyć jaką przestrzenią dysponujemy ale także jakiej wielkości są skrzynki.

Ale jedno jest pewne: warto z nimi eksperymentować.
Czekamy na kolejne inspiracje od Was.
Piszcie do nas: [email protected].

Wasze M.

 

 

0 Udostępnij