Ostatnie warsztaty w Pokoju na lato: zabawki z drewna

W sobotę odbyła się ostatnia część naszych letnich warsztatów w Pokoju na lato, czyli  przestrzeni stworzonej przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem nawiązałyśmy do lat 80., czyli okresu PRL-owskiego niedoboru, który inspirował naszych rodziców do kreatywnego działania – jedni szyli wtedy ubrania z zasłon i robili kotlety z mortadeli, inni łapali za narzędzia i majsterkowali na potęgę. Przewodnikiem dla tych ostatnich był Adam Słodowy. I to jego projektem postanowiłyśmy się zainspirować.

warsztaty-majsterki-zabawka043Razem z grupą dzielnych „czeladników” – tym razem w warsztatach uczestniczyło aż dwóch facetów 😉 własnoręcznie wykonaliśmy kilkanaście drewnianych zabawek do gry w kółko i krzyżyk. Pod czujnym okiem majsterek powstało 10 uroczych zestawów. Większość w naturalnym, drewnianym wydaniu, ale były też kolorowe szaleństwa.

wrsztaty-majsterki-zabawka1 warsztaty-majsterki-zabawka034

Dokładną instrukcję, jak wykonać taką grę krok po kroku znajdziecie TUTAJ >>>>

warsztaty-majsterki-zabawka09 ekozabawka-majasterki-kolko-krzyzyk43

Na poprzednich zajęciach w ramach letniego cyklu ( Zobaczcie relację z warsztatów robienia ozdób z betonu >>> oraz przerabiania wojskowych skrzynek >>>>) unikałyśmy elektronarzędzi, bo chciałyśmy nawiązać do technik stosowanych w okresie międzywojnia oraz w latach 40 i 50., kiedy to Polska podnosiła się z gruzów. Na ostatnich warsztatach postanowiłyśmy jednak dać trochę elektro-czadu. W końcu nic nie daje takiej satysfakcji, jak poczucie mocy kilkuset watów w dłoni 😉

13950791_10202155674409924_474407434_o Nie obyło się też bez małych wpadek. Gdy przyszła kolej na wiercenie otworów, okazało się, że jedna z trzech wiertarek odmówiła posłuszeństwa, a dodatkowe płaskie wiertła są jednak za małe. W efekcie wszyscy musieliśmy sobie radzić wysłużonym wiertłem i jedną wiertarką. Na szczęście kolejka do elektromaszyny posuwała się sprawnie. I przestojów nie było.

IMG_8220

Zwłaszcza, że w przypadku drewnianej eko-zabawki do gry w kółko i krzyżyk, etapów prac było więcej. Zaczęło się od mierzenia, a potem w ruch poszły piły i wypalarki.

ekozabawka-majsterki-kolko-krzyzyk54Jeśli szukacie pomysłów na trwałe ozdoby na drewnie, z czystym sumieniem polecamy Wam zakup tego urządzenia. To niedrogi zakup – sprzęt kosztuje kilkadziesiąt złotych (nie warto wydawać więcej, bo „wypasione” wersje niewiele różnią się od tych najtańszych, podstawowych). A efekty, jakie można uzyskać, są naprawdę świetne.

mjsterki-kolko-krzyzyk-warsztaty Na naszych warsztatach w Pokoju na lato przewinęło się ponad 30 osób. Byli nawet tacy, którzy nie opuścili żadnych zajęć. Gdybyśmy mogły wystawiać oceny, w ich dzienniczkach posypałyby się same szóstki 😉 Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się spotkać ponownie!

majsterki-kolko-krzyzyk

Ciągle pytacie nas, kiedy zorganizujemy następne warsztaty. Na razie nie ustaliłyśmy jeszcze żadnych terminów, ale śledźcie naszego Facebooka i bloga. Gdy tylko coś się będzie kroić, niezwłocznie Was o tym poinformujemy!

Wasze M.

 

0 Udostępnij