Tapetowanie mebli. Prosty sposób na metamorfozę

W kwiaty, geometryczne, delikatne i w mocnych kolorach, w modne liściasto-ptasie wzory, skandynawskie, azjatyckie, inspirowane drewnem, a może udające dywan. To, że tapety to świetna metoda na odnowienie mieszkania jest wiedzą powszechną i oczywistą. Ale są one równie fajnym materiałem do metamorfoz mebli. Trzeba jednak znać kilka sztuczek by estetycznie i trwale meble tapetować.

Wybór tapet jest ogromny! Ich producenci pilnie śledzą trendy i wypuszczają nowe wzory w takim tempie, że najbardziej nawet wybredni mogą znaleźć coś co ich zachwyci. Dlatego naprawdę warto skorzystać z nich przy metamorfozach mebli. Ogromnym plusem jest także to, że tapeta równie dobrze będzie trzymała się powierzchni drewnianej jak i MDF.
Bardzo często pytacie nas właśnie o tę technikę, tak więc chwytajcie nasz mały poradnik meblowego-tapetowania.

TAPETA
Podstawową oczywiście kwestią jest dobranie tapety oraz jej zdobycie. Tak zdobycie bo nie oszukujemy się często na mebel potrzebujemy małego fragmentu a w rolce jest kilka dobrych metrów, więc czy jest sensowa aż taka inwestycja.

Dobieranie tapety

I tu mamy dla Was mały trick: w marketach budowlanych możecie za darmo odciąć sobie próbny fragment tapet. Z zasady to 30-50 centymetrów, czyli na tyle nie dużo by nie klienci nie rozparcelowali całego asortymentu ale często to wystarczająca ilość na wyklejenie ścianki, szuflady czy frontu mebla. Jeżeli jednak to za mało to warto spytać czy resztka już rozpakowanej rolki nie jest do sprzedaży po obniżonej cenie lub po prostu w nią zainwestować z myślą o przyszłych meblach.
Zanim jednak zdecydujecie się na zakup warto zwrócić także uwagę na rodzaj tapety. Te nadające się do mebli to:
Tapety flizelinowe są dwuwarstwowe i bardzo łatwe w nakładaniu. Dzięki zastosowaniu flizeliny jako materiału nośnego tapety nie rozciągają się i nie kurczą, więc nie jest wymagany czas na ich zmiękczanie.
Tapety papierowe występują w wersji lekkiej (jednowarstwowej) i ciężkiej (dwuwarstwowej, a nawet trzywarstwowej). Niektóre modele są zmywalne i wodoodporne. Są mniej trwałe niż fizelinowe, ale za to sporo od nich tańsze. Je smarujemy klejem trochę mocniej tak by lekko zmiękły.
Tapety winylowe, czyli wykonane ze spienionego PVC, słyną ze swojej wytrzymałości. Są odporne na wodę, ścieranie, a nawet chemiczne środki czystości. Dlatego można je bez obaw szorować. Fajne na blaty, bo dobrze je zabezpieczą.

MEBEL
Świetną sprawą przy tapetowaniu jest to, że można tę technikę wykorzystywać do mebli tak drewnianych, jak i fornirowanych, pokrytych okleiną, a nawet laminatem. Warto oczywiście zawsze najpierw zadać sobie pytanie czy aby na pewno to jest mebel, który chcemy aż tak drastycznie zmienić? Przy antykach, szlachetnym drewnie czy ciekawym fornirze stanowczo odradzamy!
Ale czasem i w starszych meblach np. gdy mają ściankę ze sklejki jak biblioteczka, którą już wam pokazywałyśmy, to może być bardzo ciekawy element wykończenia, który nie będzie się kłócił z naturą mebla a wręcz pokreśli jego piękno.

Biblioteczka z książkami i pleckami oklejonymi tapetą.

Przed tapetowaniem należy oczywiście powierzchnię przygotować. Jeżeli jest śliska: pokryta lakierem, politurą lub okleiną zaczynamy od jej zmatowienia papierem ściernym (dosyć grubym np. 80). Jeżeli jest na niej wosk to usuwamy go specjalnym środkiem. Dokładnie mebel oczyszczamy z wszelkiego brudu, który mógłby stwarzać nierówności. Na koniec powierzchnię odtłuszczamy za pomocą mocnego alkoholu (spirytus), benzyny lakowej lub po prostu myjemy go płynem do mycia naczyń i odczekujemy aż wyschnie.

DOCINANIE
Tapetę najlepiej jest oczywiście dociąć do wymiarów mebla, który chcemy nią wykleić za pomocą nożyka tapicerskiego. I pamiętajcie: mierz dwa razy (albo i trzy!) by ciąć raz. Szczególnie jeżeli masz mały kawałek materiału trzeba być precyzyjnym by go nie zmarnować.

Jeżeli wyklejamy prosty element to sprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Co gdy jednak np. ścianka, ma zamontowane zawiasy, na które trzeba zrobić wycięcia? Są dwie szkoły. Albo wyliczacie ich wymiarów i wycinacie je od razu, albo już przyklejając docinacie nożykiem na meblu.

KLEJ
Do przyklejania tapet na meble wcale nie potrzebujecie kleju do tapet! Wręcz przeciwnie znacznie lepiej sprawdzają się dwa inne łatwo dostępne kleje: do decupage i do drewna typu wikol. 

Przy małych powierzchniach, lub gdy sztukujecie tapetę (jeden kawałek jest za mały) polecamy ten do decoupage, dlatego, że można nim posmarować także tapetę po wierzchu, co dodatkowo pomoże w jej przyklejeniu. Klej ten wysychając staje się bezbarwny i nie będzie go widać na powierzchni.
Przy większych powierzchniach np. wnętrzach szufladach czy frontach lepiej sprawdza się Wikol. Należy go jednak z lekka rozcieńczyć z wodą.
Kleje nakładamy nie za dużo, płaskim pędzlem i w miarę równo zarówno na tapetę jak i podłoże. Staramy się przyklejać tapetę bez zwłoki bo oba kleje dosyć szybko wysychają. Jeżeli Wikol nam wypłynie spod tapety to delikatnie mokrą szmatką go wycieramy.

WYKOŃCZENIE
Mogą pojawić się problemy z pęcherzykami powietrza pod tapetą i jej wybrzuszaniem. Wiele tu zależy od samej tapety i ilości nałożonego kleju. By ją wygładzić warto mieć pod ręką szpachelkę dociskową do tapet lub po prostu kawałek drewnianej listwy, którą nakładając papier będziemy go delikatnie dociskać do powierzchni.

Na koniec tapetowaną powierzchnię – po tym jak klej przeschnie, czyli po około 30 minutach – dokładnie lakierujemy lakierem wodnym. To nie tylko wzmocni przyczepienie materiału do mebla ale także co ważne zabezpieczy go przed zniszczeniem. Dlatego warto dać dwie cienkie warstwy lakieru w odstępie co najmniej 3 godzin.

I tyle! Serio. Jak widzicie to wcale nie jest jakaś szczególnie skomplikowana technika. A warto ją stosować, bo efekty jakie daje mogą być naprawdę spektakularne. Wykańczałyśmy już tak wiele mebli: od tych z MDF, po drewniane.

Biblioteczka z pleckami oklejonymi tapetą.


Jako, że ją tak lubimy to często inwestujemy w nowe tapety i na naszych warsztatach regularnie idą one w ruch.



Mamy nadzieję, że zainspirujemy i Was do tego by zacząć się tapetować. Oczywiście na meblach i ścianach!
Dajcie nam znać, jakie inne techniki do metamorfoz mebli chcielibyście poznać!

Wasze M.

0 Udostępnij