Wielkanocne ozdoby na stół. Zamiast decupage’u jajka z naklejkami

Malowanie jajek towarzyszy ludziom od wieków. Przez cały ten czas zmieniły się sztuczki i sposoby na ich ozdabiane. Zawsze jednak nadążały one za tym co w danym momencie było najmodniejsze. Najmodniejsze pisanki na Wielkanoc 2019? Na naszym wielkanocnym stole wylądowały takie z jednorożcami, gwiazdkami i ananasami.

Do pierwszych, najbardziej klasycznych sposobów zdobienia jaj należała metoda batikowa. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Tradycyjnie wykorzystywano też inne naturalne barwniki. Na czarno barwi wywar z kory dębu, na zielono – młode zboże, na różowo – burak ćwikłowy. Tak ozdobione jajka nazywano kraszankami.

Na wielkanocnych stołach znajdowały się również oklejanki zdobione płatkami bzu, kawałkami ozdobnego papieru czy tkaniny. Jajka wyklejane wycinankami z papieru, tzw. oklejanki w tradycyjne kolorowe wzory były szczególnie popularne w okolicach Łowicza.
I takie klasyczne pisanki wciąż mają dużo uroku.

Ale czasem mamy ochotę na coś nowocześniejszego, takiego z przymrużeniem oka i wesołego. Takie właśnie są te nowoczesne, zabawne pisanki, których wykonanie naprawdę jest dziecinnie proste i zajmie dosłownie pięć minut. Wielkanoc 2019 mija nam pod hasłem pisankowego DIY, które nie wymaga dużo czasu. TUTAJ pokazywałyśmy Wam, jak na szybko zrobić piękne marmurkowe jajka malowane lakierem do paznokci.

Teraz czas na pisanki w naklejkach, czyli „naklejanki”!

Do tej metody ozdabiania pisanek najlepiej sprawdzą się jajka o białych skorupkach. Jeżeli takich nie macie, to warto wcześniej jajka lub wydmuszki zafarbować barwnikiem do jaj w wybranym kolorze. Następnie na dobrze osuszone i wytarte jajka po prostu przyklejamy naklejki. Idealnie będą wyglądać takie na przezroczystej folii. Dobieramy takie wzory, na jakie mamy największą ochotę i delikatnie przyciskając dokładnie je przyklejamy. Pamiętajcie, najlepiej sprawdzą się nie za duże wzory, takie które ładnie dostosują się do krzywizny jajka.
My trafiłyśmy na zestaw kilkudziesięciu wesołych, pastelowych i srebrnych naklejek z modnymi wzorami ananasów, jednorożców, gwiazdek, oczu… Nigdy wcześniej nie myślałyśmy o takim wzorach na pisankach, ale właściwie dlaczego by czasem nie zaszaleć?
Na koniec można jeszcze jajka delikatnie posmarowć olejem lub oliwą, co i nabłyszczy pisankę i dodatkowo wzmocni ozdoby. My w zapasach wielkanocnych ozdób znalazłyśmy jeszcze mini berety z antenkami. Tak odziane pisanki na pewno będą jedyne w swoim rodzaju!

Równie fajnie, a także szybko i bezproblemowo można ozdobić pisanki za pomocą tatuaży. Oczywiście takich jednorazowych. Postępujemy z nimi identycznie jak w przypadku aplikowania ich na skórę: trochę wody, mała gąbeczka i wytatuowana pisanka gotowa!

Niestety nie udało nam się tak na szybko znaleźć wzorów, które faktycznie pasowałyby na Wielkanoc, ale TUTAJ jest kilka inspiracji na takie troszkę zwariowane pisanki.

Oczywiście do tak ozdobionych jaj warto dobrać odpowiednie dodatki i ozdoby na świąteczny stół. Wcale nie muszą one być trudne do zdobycia i drogie. Idealnie nada się drewniana podstawka, której wykonanie już Wam pokazywałyśmy. Jej zrobienie nie zajmie Wam więcej niż 30 minut.

Przy tak zwariowanych pisankach warto dobierając inne ozdoby wielkanocne i zastawę postawić na klasykę oraz delikatne wzory. Pastelowy wazon, drewno, kamionkowe kubki i doniczki… Nie trzeba wiele, aby wielkanocny stół cieszył oko.
I kwiaty! Dużo kwiatów, zarówno ciętych jak i żywych. W końcu, skoro mamy wiosnę, to warto z niej skorzystać.
My zmykamy jeszcze porządnie wysprzątać mieszkania przed Wielkanocą, a Wam życzymy ciepłych, rodzinnych, jak zawsze kreatywnych ale także dających szansę na złapanie oddechu Świąt Wielkanocy!

Wasze M.

 


*Partnerem wpisu jest firma Jysk Większość dodatków (w tym ten bladoróżowy wazon i wiszące kosze na kwiaty), które widzicie na zdjęciach możecie kupić online.

0 Udostępnij