Majsterki wszystkich narodów łączcie się!

Adam Słodowy też była kobietą!

Dziś spokojnie można by tak było zakrzyknąć. Coraz więcej Polek sięga po młotki, piły, szlifierki i zabiera się za prace, które jeszcze do niedawna wydawały się wyłącznie męską domeną.

Z ostatnich badań opinii na ten temat wynika, że co prawda nadal 76 proc. kobiet i 83 proc. mężczyzn w naszym kraju uznaje majsterkowanie za zajęcie dla panów. Ale w tym samym badaniu 80 proc. przepytanych pań przyznało, że dekoruje sprzęty lub wnętrza, 52 proc. samodzielnie maluje ściany, co trzecia kobieta składa meble, a co czwarta przeprowadza renowację przedmiotów w domu.

No cóż, w większości przypadków powód jest dosyć banalny – jedyny sposób, by mieć cokolwiek zrobione w domu, to samej zakasać rękawy. Tak, tak kochani Panowie! Czekanie miesiącami na powieszenie obrazka to wcale nie jest miejska legenda.

Ale coraz częściej decyzja, by samej pomajsterkować wynika nie z tyle z konieczności, co z pasji. Panie chcą tworzyć oryginalną i niebanalną przestrzeń wokół siebie, otaczać się przedmiotami, które same zaprojektowały i wykonały a przy okazji trochę się wyżyć  – w końcu nic tak nie poprawia humoru, jak ręczne robótki ;)

Pomocą w tym procesie są internetowe blogi, kanały na YouTube jak i bardzo popularnymi na Zachodzie programami dla majsterkowiczów, czy raczej majsterkowiczek.

W Polsce też obserwujemy ten trend. Od kilku lat majsterkujących kobiet z powołaniem do uczenia innych tego fachu przybywa.  Takich jak dwie Kasie: Kasia Ogórek z Twoje DIY i Kasia Sawko z Wióry lecą czy choć z wykształcenia politolog, to na co dzień mistrzyni od renowacji, czyli Pani Aneta, która oprócz warsztatów z renowacji mebli prowadzi bloga Starych Mebli Czar.

Kasia i Aneta fanki tradycyjnego stolarstwa. (Zdjęcie dla Wióry Lecą zrobiła Marta Zabłocka)

Kasia i Aneta fanki tradycyjnego stolarstwa. (Zdjęcie dla Wióry Lecą zrobiła Marta Zabłocka)

Są wśród nas zaradne i utalentowane baby (wiadomo, gdzie diabeł nie może …. ;))  takie jak Sylwia i Monika – Dwie Baby, które na Pradze starym meblom nadają podwójnej duszy, czy Dorota alias Baba ma Dom, która sama o sobie dla nas tak napisała:

Baba ma silną rękę i charakter.
Baba wybuduje dom.
Baba wymyśli dzieciom kreatywną zabawę nad, którą będą siedziały trzy dni bo tak je wciągnie.
Baba ze starej deski i kilku narzędzi zrobi stylową ozdobę.
Baba zorganizuje cały dom.
Baba słucha ludzi i im doradza.
Baba woli odmalować pokój czy zbudować coś na ogrodzie zamiast ślęczeć godzinami w kuchni (choć jeść i tak coś trzeba)
Baba nie często pyta się o zdanie Męża.
Baba zrobi wszystko, żeby nową farbę kupić.
Baba tworzy z niczego bo widzi w tym potencjał.
Baba śni o swoich projektach bo to ją wciąga.
Baba ma pomysł na wszystko.
Baba nie lubi ograniczeń.
Baba nie może usiedzieć na fotelu, który stoi w tym samym kącie od miesiąca.
Baba kocha robić to co robi.
Baba liczy na instynkt i on jej nie zawodzi.
Baba jest dumna ze wszystkich swoich tworów.

Baba
 ma wiele cech.

Wiadomo czyż nie? :)

Dwie Baby i Jeszcze Baba Ma Dom

Dwie Baby i Jeszcze Baba Ma Dom

Jeszcze inne są dziewczyny upiększające otoczenie tak jak to robi Paulina z Refreszing, ta absolwenta administracji i zarządzania na blogu pokazuje jak niewiele potrzeba by odświeżyć wszystko wokół. Równie pomysłowa i robiąca prześliczne zdjęcia jest Hania z bloga Haart, który właśnie dostał wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2014 (jeszcze raz gratulujemy!).
Znowuż Ania z Na Miotle łączą pasje kulinarną z rękodzielniczą. Np. w postaci poduszek w kształcie donatów :). Mniam!

Hania czyli HAART i Paula z Refreszing

Hania czyli HAART i Paula z Refreszing

Część jest majsterkowiczkami-biznesmenkami tak jak Maja Baum z Domu Palet, która meblami z palet to już pewnie kilka niezłych domów zapełniła od piwnic po strychy, czy Agnieszka Baraniok- Lipińska, która nie tylko sprzedaje super profesjonalny sprzęt w sklepie Dłuta.pl ale także sama z niego chętnie korzysta:

Sklep z narzędziami do ręcznej obróbki drewna prowadzę już od ponad 10 lat ale dopiero teraz zaczynam z tych narzędzi korzystać! Moja przygoda z pracami w drewnie rozpoczęła się na Pierwszym Pikniku Stolarskim, na którym po raz pierwszy wzięłam w ręce strug, aby nim popracować – opowiada i śmieje się, że pierwsze kroki stawiała więc pod okiem swoich klientów. – Tam właśnie powstała moja pierwsza praca – brzozowa deska do serwowania. Od tamtej chwili minęły już trzy lata, a ja powoli pielęgnuję moją przygodę z majsterkowaniem. W przydomowym warsztacie z zapałem odnawiam moje deski kuchenne, tworzę różne podstawki, świeczniki, świąteczne ozdoby.

Także rękoma choć w innych materiałach pracują Ania i Ula z Ministerstwa Dobrego Mydła, które jak się można domyślić pichcą własne mydła, kule kąpielowe i olejki. I to jakie! Ech….

Obie panie ministry w pracy :)

Obie panie ministry w pracy :)

Są wśród nas kobitki w męskim świecie. Tak choćby działa Agata, która trafiła do Pracowni Renowacji Mebli gdy jej domowy remont ławy utknął w połowie: – Zwróciłam się do profesjonalistów i tak już zostałam z chłopakami. Uczę się tradycyjnych technik renowacji antyków ale sama zdecydowanie jestem za przemycaniem do starych mebli odrobiny nowoczesności. Z zachwytu nad tym co potrafią moi koledzy: dwóch stolarzy i tapicer, powstała strona Między Meblami – opowiadała nam niedawno.
W meblach specjalizuje się też Agnieszka, która prawdziwe cuda, niekoniecznie tradycyjnej, za to bardzo pomysłowej renowacji pokazuje na blogu  before & after REDESIGN.

Agata (Między Meblami), Agnieszka (before & after REDESIGN) i Agnieszka (Dłuta.pl)

Agata (Między Meblami), Agnieszka (before & after REDESIGN) i Agnieszka (Dłuta.pl)

Zaś przed Anetą z  Nie Tylko Meble – Woodworking, która specjalizuje się w drewnie stolarka nie ma tajemnic.

Są też dziewczyny, które wolą coś delikatniejszego niż piła i szlifierka. Klaudia z Moi Mili, która razem z Julką z Loflov z materiałów, wstążek i koronek wyczarowuje niecodzienne ozdoby do dziecięcych pokoików, w tym urzekające łapacze snów i mobile. Cóż same kiedyś już próbowałyśmy swoich sił robiąc karuzelę z pluszakami i wiemy, że wcale to takie łatwe nie jest ;-)

Klaudia z Moi Mili z mobilami i łapaczem snów

Klaudia z Moi Mili z mobilami i łapaczem snów

Podobnie tylko na pierwszy rzut oka wydawać się może, że obroże, szelki i przeróżne gadżety dla zwierzolubów od czapek po saszetki, które wychodzą spod rąk Basi z DoGATAilla to prosta robota. No to spróbujcie teraz wymierzyć pieska lub zadowolić kota. ;)

Basia i Plaster czyli DoGATailla

Basia i Plaster czyli DoGATailla

 

Jak widać dzielne majsterki znaleźć można w całej Polsce, z dziećmi i bez, z ogromnymi domami i kawalerkami, z różnymi pomysłami na ręczne robótki; od tradycyjnego majsterkowania, po zwariowane upcyclingowe zabawy. Pomysłów mamy niewyczerpane moce i konsekwentnie je realizujemy. Wymyślamy, zmieniamy, piłujemy, szlifujemy, szyjemy, sklejamy, gotujemy  i oczywiście jesteśmy w tym najlepsze! To na pewno nie są wszystkie majster-babki. Jesteśmy przekonane, że to wręcz mały wycinek na polskiej mapie rzemieślniczek. Po prostu wspomniałyśmy te, na które do tej pory natrafiłyśmy na naszej drodze, których projekty oglądamy i które nas inspirują. Ale chętnie poznamy i inne.

Rozbudujcie tę mapę razem z nami!

Wiecie o fajnych dziewczynach dajcie nam znać, same działacie tym bardziej koniecznie się odezwijcie może  razem coś zmajstrujemy!

Piszcie tu, na Facebooku lub na nasz adres [email protected]

A więc: girl power niech będzie z nami!

Wasze M.

0 Udostępnij