Majsterki wszystkich narodów łączcie się!

Majsterki, fot. Łukasz Milej

 fot. Łukasz Milej

Adam Słodowy też była kobietą!

Dziś spokojnie można by tak było zakrzyknąć. Coraz więcej Polek sięga po młotki, piły, szlifierki i zabiera się za prace, które jeszcze do niedawna wydawały się wyłącznie męską domeną.

Z ostatnich badań opinii na ten temat wynika, że co prawda nadal 76 proc. kobiet i 83 proc. mężczyzn w naszym kraju uznaje majsterkowanie za zajęcie dla panów. Ale w tym samym badaniu 80 proc. przepytanych pań przyznało, że dekoruje sprzęty lub wnętrza, 52 proc. samodzielnie maluje ściany, co trzecia kobieta składa meble, a co czwarta przeprowadza renowację przedmiotów w domu.

No cóż, w większości przypadków powód jest dosyć banalny – jedyny sposób, by mieć cokolwiek zrobione w domu, to samej zakasać rękawy. Tak, tak kochani Panowie! Czekanie miesiącami na powieszenie obrazka to wcale nie jest miejska legenda.

Ale coraz częściej decyzja, by samej pomajsterkować wynika nie z tyle z konieczności, co z pasji. Panie chcą tworzyć oryginalną i niebanalną przestrzeń wokół siebie, otaczać się przedmiotami, które same zaprojektowały i wykonały a przy okazji trochę się wyżyć  – w końcu nic tak nie poprawia humoru, jak ręczne robótki 😉

Pomocą w tym procesie są internetowe blogi, kanały na YouTube jak i bardzo popularnymi na Zachodzie programami dla majsterkowiczów, czy raczej majsterkowiczek.

W Polsce też obserwujemy ten trend. Od kilku lat majsterkujących kobiet z powołaniem do uczenia innych tego fachu przybywa.  Takich jak dwie Kasie: Kasia Ogórek z Twoje DIY i Kasia Sawko z Wióry lecą czy choć z wykształcenia politolog, to na co dzień mistrzyni od renowacji, czyli Pani Aneta, która oprócz warsztatów z renowacji mebli prowadzi bloga Starych Mebli Czar.

Kasia i Aneta fanki tradycyjnego stolarstwa. (Zdjęcie dla Wióry Lecą zrobiła Marta Zabłocka)

Kasia i Aneta fanki tradycyjnego stolarstwa. (Zdjęcie dla Wióry Lecą zrobiła Marta Zabłocka)

Są wśród nas zaradne i utalentowane baby (wiadomo, gdzie diabeł nie może …. ;))  takie jak Sylwia i Monika – Dwie Baby, które na Pradze starym meblom nadają podwójnej duszy, czy Dorota alias Baba ma Dom, która sama o sobie dla nas tak napisała:

Baba ma silną rękę i charakter.
Baba wybuduje dom.
Baba wymyśli dzieciom kreatywną zabawę nad, którą będą siedziały trzy dni bo tak je wciągnie.
Baba ze starej deski i kilku narzędzi zrobi stylową ozdobę.
Baba zorganizuje cały dom.
Baba słucha ludzi i im doradza.
Baba woli odmalować pokój czy zbudować coś na ogrodzie zamiast ślęczeć godzinami w kuchni (choć jeść i tak coś trzeba)
Baba nie często pyta się o zdanie Męża.
Baba zrobi wszystko, żeby nową farbę kupić.
Baba tworzy z niczego bo widzi w tym potencjał.
Baba śni o swoich projektach bo to ją wciąga.
Baba ma pomysł na wszystko.
Baba nie lubi ograniczeń.
Baba nie może usiedzieć na fotelu, który stoi w tym samym kącie od miesiąca.
Baba kocha robić to co robi.
Baba liczy na instynkt i on jej nie zawodzi.
Baba jest dumna ze wszystkich swoich tworów.
Baba ma wiele cech.

Wiadomo czyż nie? 🙂

Dwie Baby i Jeszcze Baba Ma Dom

Dwie Baby i Jeszcze Baba Ma Dom

Jeszcze inne są dziewczyny upiększające otoczenie tak jak to robi Paulina z Refreszing, ta absolwenta administracji i zarządzania na blogu pokazuje jak niewiele potrzeba by odświeżyć wszystko wokół. Równie pomysłowa i robiąca prześliczne zdjęcia jest Hania z bloga Haart, który właśnie dostał wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2014 (jeszcze raz gratulujemy!).
Znowuż Ania z Na Miotle łączą pasje kulinarną z rękodzielniczą. Np. w postaci poduszek w kształcie donatów :). Mniam!

Hania czyli HAART i Paula z Refreszing

Hania czyli HAART i Paula z Refreszing

Część jest majsterkowiczkami-biznesmenkami tak jak Maja Baum z Domu Palet, która meblami z palet to już pewnie kilka niezłych domów zapełniła od piwnic po strychy, czy Agnieszka Baraniok- Lipińska, która nie tylko sprzedaje super profesjonalny sprzęt w sklepie Dłuta.pl ale także sama z niego chętnie korzysta:

Sklep z narzędziami do ręcznej obróbki drewna prowadzę już od ponad 10 lat ale dopiero teraz zaczynam z tych narzędzi korzystać! Moja przygoda z pracami w drewnie rozpoczęła się na Pierwszym Pikniku Stolarskim, na którym po raz pierwszy wzięłam w ręce strug, aby nim popracować – opowiada i śmieje się, że pierwsze kroki stawiała więc pod okiem swoich klientów. – Tam właśnie powstała moja pierwsza praca – brzozowa deska do serwowania. Od tamtej chwili minęły już trzy lata, a ja powoli pielęgnuję moją przygodę z majsterkowaniem. W przydomowym warsztacie z zapałem odnawiam moje deski kuchenne, tworzę różne podstawki, świeczniki, świąteczne ozdoby.

Także rękoma choć w innych materiałach pracują Ania i Ula z Ministerstwa Dobrego Mydła, które jak się można domyślić pichcą własne mydła, kule kąpielowe i olejki. I to jakie! Ech….

Obie panie ministry w pracy :)

Obie panie ministry w pracy 🙂

Są wśród nas kobitki w męskim świecie. Tak choćby działa Agata, która trafiła do Pracowni Renowacji Mebli, gdy jej domowy remont ławy utknął w połowie: – Zwróciłam się do profesjonalistów i tak już zostałam z chłopakami. Uczę się tradycyjnych technik renowacji antyków ale sama zdecydowanie jestem za przemycaniem do starych mebli odrobiny nowoczesności. Z zachwytu nad tym co potrafią moi koledzy: dwóch stolarzy i tapicer, powstała strona Między Meblami – opowiadała nam niedawno.

W meblach specjalizuje się też Agnieszka, która prawdziwe cuda, niekoniecznie tradycyjnej, za to bardzo pomysłowej renowacji pokazuje na blogu  before & after REDESIGN.

Agata (Między Meblami), Agnieszka (before & after REDESIGN) i Agnieszka (Dłuta.pl)

Agata (Między Meblami), Agnieszka (before & after REDESIGN) i Agnieszka (Dłuta.pl)

Zaś przed Anetą z  Nie Tylko Meble – Woodworking, która specjalizuje się w drewnie stolarka nie ma tajemnic.

Są też dziewczyny, które wolą coś delikatniejszego niż piła i szlifierka. Klaudia z Moi Mili, która razem z Julką z Loflov z materiałów, wstążek i koronek wyczarowuje niecodzienne ozdoby do dziecięcych pokoików, w tym urzekające łapacze snów i mobile. Cóż same kiedyś już próbowałyśmy swoich sił robiąc karuzelę z pluszakami i wiemy, że wcale to takie łatwe nie jest 😉

Klaudia z Moi Mili z mobilami i łapaczem snów

Klaudia z Moi Mili z mobilami i łapaczem snów

Podobnie tylko na pierwszy rzut oka wydawać się może, że obroże, szelki i przeróżne gadżety dla zwierzolubów od czapek po saszetki, które wychodzą spod rąk Basi z DoGATAilla to prosta robota. No to spróbujcie teraz wymierzyć pieska lub zadowolić kota. 😉

Basia i Plaster czyli DoGATailla

Basia i Plaster czyli DoGATailla

Jak widać dzielne majsterki znaleźć można w całej Polsce, z dziećmi i bez, z ogromnymi domami i kawalerkami, z różnymi pomysłami na ręczne robótki; od tradycyjnego majsterkowania, po zwariowane upcyclingowe zabawy. Pomysłów mamy niewyczerpane moce i konsekwentnie je realizujemy. Wymyślamy, zmieniamy, piłujemy, szlifujemy, szyjemy, sklejamy, gotujemy  i oczywiście jesteśmy w tym najlepsze! To na pewno nie są wszystkie majster-babki. Jesteśmy przekonane, że to wręcz mały wycinek na polskiej mapie rzemieślniczek. Po prostu wspomniałyśmy te, na które do tej pory natrafiłyśmy na naszej drodze, których projekty oglądamy i które nas inspirują. Ale chętnie poznamy i inne.

Rozbudujcie tę mapę razem z nami!

Wiecie o fajnych dziewczynach dajcie nam znać, same działacie tym bardziej koniecznie się odezwijcie może  razem coś zmajstrujemy!

Piszcie tu, na Facebooku lub na nasz adres [email protected]

A więc: girl power niech będzie z nami!

Wasze M.

0 Udostępnij