Rośnie nowe pokolenie majsterek

Przydałyby się chyba socjologiczne badania, albo jakaś poważna analiza zmiany społecznej, którą obserwujemy. Bez propagandowych haseł w stylu „kobiety na traktory”, bez jakiś specjalnych zmian w programach nauczania w szkołach, nawet (jeszcze) bez nowości w ofercie zabawek i książek dla dziewczynek. Niespodziewanie mamy do czynienia z prawdziwą dziewczęcą falą w majsterkowaniu.

majsterki-dziewczyny-DIY12

Rośnie nam naprawdę niezłe pokolenie „power girls”! Praktycznie od początku naszego majsterkowania i warsztatów, które organizujemy przeważają na nich kobiety, dziewczyny i babki. O 5 do 50 roku życia. Ale jak w przypadku dorosłych to może jest mniej zaskakujące (być może przyciąga je po prostu to, że organizatorki są kobietami, a więc będą czuć się swobodniej), tak gdy dotyczy ten pęd dzieciaków jesteśmy naprawdę zaskoczone.

majsterki-dziewczyny-DIY5

Owszem z rodzicami przychodzą też chłopaki. I oczywiście są świetni w tym co robią i uczą się bardzo szybko. Ale jednak to dziewczynek jest więcej i są one nie do zdarcia. Jak choćby podczas ostatniego otwartego weekend na pracowni. W sobotę wpadają rodzice z… trójką dziewczyn. 10 -letnia Julka, 7-letnia Helenka i 4-letnia Lidka. I nie ma, że: nudno, że nie będę robić, że się ubrudzę, że jeść, pić. Jak już, to mały foszek był o to, że Lidce nie pozwoliło się jednak wszystkiego tak zupełnie samej robić. A ona przecież chce i umie!

majsterki-dziewczyny-DIY8

Julka fanka piłki nożnej (!) w ramach niespodzianki od mamy robiła memory board wystylizowany na boisko piłkarskie. Piła, wyrzynarka, taker. Nie ma problemu. Ze wszystkimi narzędziami, z niewielką pomocą mamy dała sobie radę!

IMG_4605
– Którego piłkarza zdjęcia powiesisz na tablicy? Którego jesteś fanką?
– Ja to kobiecej piłce kibicuję. A najbardziej Kasi Kiedrzynek, ona jest kapitanem naszej reprezentacji.
Opadły nam szczęki. I głośny łomotem potoczyły się po posadzce pracowni.

majsterki-dziewczyny-DIY34

Siostry, które wpadły z tatą wspólnie przygotowały wieszak na worki do szkoły i przedszkola. Malowanie, szlifowanie, wkręcanie. Pomysł na namalowanie na nim owieczek. Choć ledwo wystawały ponad stół stolarski, radziły sobie świetnie.

majsterki-dziewczyny-DIY54A już całkiem stopiła nasze serducha starsza z sióstr Hela, gdy szczęśliwa i uśmiechnięta od ucha do ucha wypaliła: Najlepsze są rzeczy samemu zrobione! Ale mama się ucieszy z takiego wieszaka.
W szkole pokażecie go?
– Pewnie!
– I co chłopaki pewnie też takie potafią zrobić?
– Eeeee nieeee.
Jak widać, nawet 7-latka już wie, że „Słodowy jest kobietą”.

majsterki-dziewczyny-DIY2

Dziewczynom było cały czas mało pracy. Julka więc po skończeniu tablicy zajęła się jeszcze wycinaniem w drewnie i malowaniem półki, którą Alicja wymyśliła do pokoju Leona. A Lidka z siostrą zajęły się masową produkcja ozdób z kleju na gorąco. Towarzyszył im cały czas tata, Michał, który sam hobbystycznie para się tradycyjnym stolarstwem. Ale jak to dziewczyny skwitowały. – Pracownia taty za mała… Co innego nasza przestrzeń, pełna zakamarków i zabawek 😉 Poczułyśmy się naprawdę docenione.

majsterki-dziewczyny-DIY4
Co chwilę  padało klasyczne pytanie: co jeszcze mogłybyśmy porobić?
– A chcecie poszlifować stary stół?
– TAAAK!
Nie ma to jak młoda krew, której jeszcze szlifowanie nie straszne.
Pół blatu starej mocno pokrytej lakierobejcą ławy na oczyściły.
Chyba będziemy częściej dzieciakom proponować taką zabawę w szlifowanie.

majsterki-dziewczyny-DIY1

Nasze sobotnie warsztatowiczki to jednak wcale nie wyjątki. Podobnych jak one dziewczynek jest zatrzęsienie. Przez te cztery lata funkcjonowania Majsterek, przez nasze ręce przeszło kilkadziesiąt młodych fanek majsterkowania.

klejenie tavlica warsztaty dzieci warsztaty majsterki

majsterki.beton.warsztaty
IMG_3409sylwia pilowanie dzieci

Urodzinowe warsztaty z Majsterkami

Urodzinowe warsztaty z Majsterkami

lumia sesja zielnikwarsztaty.majsterki95
Urodzinowe warsztaty z Majsterkami

Urodzinowe warsztaty z Majsterkami

Krasnal i kolorowa bombka ozdobione filcem

Krasnal i kolorowa bombka ozdobione filcem

I nie ukrywamy: ten wysyp nowego pokolenia Majsterek to prawdziwy miód na nasze serca. Szczególnie po ostatniej wyprawie do telewizji śniadaniowej. Gdzie po kilku minutach opowieści jaką to frajdę i satysfakcję daje odnawianie i ratowanie starych mebli i, że to właśnie kobiety świetnie dają sobie z tym radę dwie prowadzące program skwitowały, że to nie dla nich, bo one mają facetów i to zadanie dla nich.
Być może ich córki w przyszłości będę bardziej asertywne. A póki co cieszymy się tymi, które jak już wpadły to nie chcą wyjść z naszej pracowni. 

Wasze M.

 

0 Udostępnij