EkoWarsztaty na EkoPikniku. Przerabiamy wojskowe skrzynie

Koniec wakacji wcale nie oznacza, że skończyło się lato i letnie atrakcje. Wręcz przeciwnie, w drugi weekend września szykuje się w Warszawie świetna impreza plenerowa.

EkoPiknik, który odbędzie się w 8-9 września w godzinach 10-18 na terenie Multimedialnyego Parku Fontann, zapowiada się na niezłą imprezę dla wszystkich zainteresowanych wprowadzaniem ekologii do codziennego życia.

Przez dwa dni w piknikowej atmosferze bęzie można wziąć udział w warsztatach (m.in. kulinarnych, naprawy komputerów czy tworzenia ekozabawek), będą panele dyskusyjne, zajęcia dla dzieciaków –  Dźwiękowy Plac Zabaw i Centrum Uśmiechu – Fruktaki Show. 

Będziemy też na tym pikniku i my! 🙂 Poprowadzimy warsztaty z przerabiania starych wojskowych skrzyń na fajne, zgrabne pufy.


Odbędą się dwie tury warsztatów –  w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 13 do 17.

W każdej turze mamy 10 miejsc dla fanów majsterkowania, którzy razem z nami poznają podstawy majsterkowania, renowacji starego drewna i tapicerki.

Naprawdę warto wpaść, bo uczestnictwo w tych warsztatach jest BEZPŁATNE. Co więcej, dzięki nieocenionej pomocy V33 i marki Liberon będziemy pracować na świetnej jakości bejcach, woskach i innych preparatach do drewna. A Tkaniny Karoliny zadbają o to, by każdy uczestnik mógł wybrać piękną, świetnej jakości tkaninę do tapicerowania.

By uczestniczyć w tych warsztatach wystarczy odpowiednio wcześnie zgłosić się i mieć sporo zapału oraz być przygotowanym na trochę fizycznej pracy. Ale warto, bo własnoręcznie zrobiona pufa będzie wyjątkowa.

Jak się zapisać na warsztaty?

Po 5 miejsc na sobotę i niedzielę jest dostępnych już teraz!

  • W komentarzu pod postem na naszym Facebooku podaj imię i nazwisko oraz dzień, kiedy chcesz z nami pomajsterkować (sobota/niedziela)
  • Udostępnij post tak, żeby informacja o EkoPikniku dotarła do jak największej liczby osób. Post musi być publiczny.

Pozostałe 5 miejsc na sobotę i 5 miejsc na niedzielę będzie zarezerwowane dla uczestników pikniku, którzy w te dni zgłoszą się do nas jako pierwsi.

UWAGA: to warsztaty dla dorosłych. Nie będzie też możliwości pracowania razem z dzieckiem. Prosimy o lekkie wygodne ubrania, których nie będzie szkoda lekko pobrudzić. Zabierzcie też ze sobą kubki (woda będzie ale jako, że piknik jest eko, to bez jednorazowych opakowań). Prosimy też, by pamiętać, że mebelek waży kilka kilogramów i nie będzie możliwości zostawienia go nam na przechowanie i odbioru po kilku dniach. Nie wierzymy, że ktoś będzie się chciał rozstać z piękną pufą ale warto mieć z tyłu głowy jakiś pomysł na jej przetransportowanie do domu.

Nie tylko poprowadzimy warsztaty ale będzie też można do nas wpaść i poznać podstawy pracy ze starymi meblami.

Plan działań na naszym stanowisku szczegółowo wygląda tak:

Sobota:
10.30- 12.00 – Zmień stare na nowe, czyli jak wydobyć duszę z mebli z PRL. Pokaz technik oczyszczania drewna oraz jego zabezpieczania.

13.00- 17.00- Warsztaty: pufy ze starych skrzyń wojskowych.

Niedziela:
10.30- 12.00 – Moda na stare, czyli jak kolorem i wzorem unowocześnić stary mebel. Pokaz ozdabiania starych mebli drewnianych i tapicerowanych.

13.00- 17.00 – Warsztaty: pufy ze starych skrzyń wojskowych.

Serdecznie zapraszamy! Wpadnijcie przybić z nami piątkę, wspólnie popracować i nauczyć się o tym jak przerabiać meble.

Majsterki, fot. Małgorzata Ziębińska, Mustbetheplace

EkoWeekend

Ale warsztaty to niejedyne atrakcje. Podczas EkoPikniku będzie jeszcze więcej atrakcji. Sami zresztą przeczytajcie co się kroi. W Sferze Blogera będzie można się spotkać, z Na nowo śmieci i jak zawsze mega inspirującym Jimi Ogdenem.
Mead Ladies podczas pikniku zaproszą uczestników na spacery botaniczne, które będą poświęcone miejskiej roślinności : roślinom synantropijnym oraz ruderalnym. Poprowadzą również interaktywne warsztaty z przygotowywania dań z roślin miejskich oraz herbatek i kaw.

Pracownia Pozytywka, będzie uczyć jak zrobić motanki, żarnuszki, żadanice, czyli starosłowiańskie laleczki z kawałków materiału. Taka zabawka, folkowa ozdoba czy amulet, pozwalają wyżyć się twórczo używając skrawów materiałów, resztek waty, a nawet odrobiny fasoli czy kaszy z kuchni, na którą nie mamy pomysłu

Jesteśmy też niezwykle ciekawe spotkania z Katarzyną Cecot, która poprowadzi warsztaty, na których wspólnymi siłami zostanie stworzyny plan miasta w całości wykonany z produktów pochodzących z odzysku! Zostaną stworzone domy, ulice, sklepy, latarnie, przystanki, place zabaw, samochody wszystko to, co w mieście można znaleźć.
Będzie też trochę inspirującej wiedzy.

Jacek Renard z Habitat for Humanity poprowadzi prelekcję na temat projektu ReStore oraz Build Solid Ground – programu edukacyjnego na temat mieszkalnictwa światowego. Schronisko Na Paluchu udzieli informacji o adopcji, o tym, jak pomagać zwierzętom bezdomnym, o wolontariacie oraz przeprowadzi quiz z nagrodami „Zwierzozagadka”. Ponadto, w ramach akcji „Adoptuj Warszawiaka” na terenie wydarzenia będą obecni wolontariusze z psami ze schroniska.

Banki Żywności szerzący misję niemarnowania żywności, i zaprasza na ćwiczenie z wykorzystaniem magnetycznej lodówki, pokazujące, jak unikać wyrzucania jedzenia. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste będzie promowało bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dźwiękowy Plac Zabaw przygotuje koncertu muzyki improwizowanej o charakterze happeningu z ekologicznym przesłaniem. Podczas zajęć artyści używają etnicznego instrumentarium z różnych zakątków świata, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki, aby w intrygujący sposób zaprezentować ideę improwizacji w muzyce.

Równolegle artyści zaproszą dzieci do wspólnego tworzenia instrumentów z odpadów i bezpośredniego udziału w tworzeniu muzyki oraz twórczej ingerencji w zastaną scenografię oraz jej tworzenie poprzez wykorzystywanie materiałów z odzysku.

Fundacja alter eko także organozuje warsztaty dla dzieciaków. Tym razem z szycia ręcznego np. woreczków – opakowań czy maskotek ze ścinków i resztek.Jak by tego było mało będą też warsztaty Little Chef dla dzieci oraz warsztaty kiszenia i marynowania dla dorosłych. Wszystkie składniki potrzebne do przeprowadzenia warsztatów będą sezonowe, w miarę możliwości lokalne. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań nt. gotowania, kiszenia, niemarnowania żywności. Zajęcia będą prowadzone przez instruktorów, którzy mają wieloletnie doświadczenia w prowadzeniu zajęć kulinarnych z dziećmi i dorosłymi.

Ale w przerwach między tymi atrakcjami będzie jeszcze można obejrzeć wystawę: Ile zasobów Ziemi zużywamy?

Wszystkie atrakcje są bezpłatne, dzięki temu że imprezę organizują miejsce instytucje ze wsparciem świetnych organizacji pozarządowych.  Podczas pikniku uczcimy 25 jubileusz Fundacji Nasza Ziemia, która specjalizuje się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. ElektroEko zajmuje się odzyskiem starego sprzętu elektronicznego i zebrało już blisko 700 tysięcy ton takich odpadów. Foodsharing Warszawa zaś ratuje żywność przed zmarnowaniem i organizuje specjalne miejsca tzw. Jadłodzielnie.

W popularnych punktach miasta, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach można tam zostawić nadwyżkę jedzenia tak by się nie zmarnowała i mogli z niej skorzystać potrzebujący.

Niezły wybór nie? To juz chyba wiecie co będziecie robić za tydzień?

A my nie możemy sie doczekać wspólnych z Wami warsztatów.

Do zobaczenia!

Wasze M.

0 Udostępnij