12 pomysłów na zegar

Szczęśliwi czasu nie liczą. Ale za to naprawę szczęśliwi potrafią sobie zrobić takie zegary, które ten czas policzą za nich.

Na warsztatach, które prowadziłyśmy w Pokoju na Lato takich szczęśliwców trafiło nam się 10 i każdy z oryginalnym pomysłem jak ma wyglądać jego zegar. Wyszły takie cudeńka, że uznałyśmy że zasługują by pokazać je w osobnym wpisie. Nie tylko dlatego, że ich autorzy zasługują na wyróżnienie ale także dlatego, że mogą być fajną inspiracją do wykonania własnych zegarów.
Wystarczy kawałek sklejki, gotowy mechanizm zegarowy, kawałek kantówki przyczepiony z tyłu by zegar równo wisiał i pomysł co zrobić z taką tarczą.

Można zrobić zegar stonowany w stylu skandynawskim:
majsterki-zegar1IMG_4225majsterki-zegar21
Można pomalować sklejkę, i to w różnych technikach:
Szablonami:
majsterki-zegar4
Metodą ombre:
majsterki-zegar23

Można wykorzystać stare tapety:
majsterki-zegar54majsterki-zegar25
Lub zaszaleć z cyferblatem i zrobić cyferki z guzików, czy metalowych śrubek.
majsterki-zegar653

majsterki-zegar65

Każdy z tych zegarów ma swój niepowtarzalny styl. I co ważne uczestnicy warsztatów nie obawiali się eksperymentów. Wskazówki nie zawsze umieszczali dokładnie w centrum (spójrzcie na zegar ombre), łączyli techniki (bielenie, szablon jelenia i cyferblat z guzikami), szukali nowych zastosowań materiałów (cyferki z pomalowanych drewnianych kołków).
Czyli w praktyce poznali czym jest upcycling. Mamy nadzieję, że załapali bakcyla i będą do tego powracać przy kolejnych pracach.
Zainspirowali nas też do zrobienia kolejnych warsztatów w takim klimacie.
Szczególnie, że zegary można robić na naprawdę z przeróżnych materiałów.
Takie choćby jak te zrobione półtora roku temu przez Irenę i Dawida podczas otwartego weekendu w naszej pracowni. Wystarczyła do niego stara paleta.

zegar z palet majsterki

Lub zegary ze starych talerzy, które same robiłyśmy i które odmierzają nam teraz czas w naszym warsztacie i przypominają by także przy pracy znaleźć chwilkę na kawę a może nawet i ciacho.

zegary zestawienie

Jeszcze inny zegar zrobiłyśmy do książki, której pisanie właśnie skończyłyśmy.
Ale tu musicie chwilę zaczekać by zobaczyć patent jaki zastosowałyśmy, bo premiera będzie dopiero w listopadzie.
My już nie możemy się jej doczekać.

Wasze M.

0 Udostępnij