Skrzyneczka po czekoladkach z przedwojennej firmy, której renowację pokazywałyśmy trafiła do swojego właściciela dzięki jednemu z internetowych serwisów wyspecjalizowanych w pośredniczeniu handlem używanymi przedmiotami. Sieć, jest jednym z najlepszych miejsc – obok targów staroci (TUTAJ znajdziecie przewodnik po najlepszych targach) i śmietników (TUTAJ piszemy o tym, jak i gdzie najlepiej szukać mebli ze śmietników i wystawkek) – gdzie warto polować na meble z odzysku, antyki i bibeloty. Gdzie i jak szukać najlepszych okazji?
OLX.pl, Sprzedajemy.pl, Allegro, Gumtree – to serwisy, które obok nowych produktów, oferują ogromny wybór mebli i przedmiotów używanych, zalegających w domach, piwnicach i na strychach ich właścicieli. Są niepotrzebne, a więc często wyprzedawane za grosze.
Ofert z miesiąca na miesiąc przybywa. Jak podaje OLX tylko na tym portalu w 2014 roku pojawiło się 1,6 mln ogłoszeń z kategorii „dom i ogród” oraz „meble”. Na Sprzedajemy.pl w interesujących nas tematach są obecnie aż 84 tysiące ogłoszeń, na Gumtree jest ich sporo mniej (obecnie około tysiąca) ale za to czasem można trafić na bardzo ciekawe okazy.
Na takie okazje wpadła Julia Pawlikowska i co więcej potrafiła je fajnie wykorzystać. To jej dziełem są odrestaurowane szare foteliki z powyższego zdjęcia. Prawda, że urocze?
Julia tak się wciągnęła w szukanie mebli do renowacji i przywracanie im nowego blasku, że razem z narzeczonym zaczyna rozkręcać biznes: Retro Love. Warto ją obserwować!
To właśnie z dawnej Tablicy pochodzi kilka bardzo ciekawych okazów z epoki PRL-u, które kupowałyśmy dla uczestników naszych warsztatów.
Nie tylko nie były drogie, ale także dawały spore pole do popisu, nauki i eksperymentowania z renowacjami. Tak choćby było z posagową skrzynią z przełomu XIX i XX wieku. Kosztowała 200 zł, ale wymagała bardzo gruntownych prac – od naprawy rozpadających się nóżek, poprzez wytrucie drewnojadów, na dokładnym obejcowaniu i polakierowaniu kończąc. Ale warto było nad nią popracować bo już od dwóch lat służy nam jako mebel „dwa w jednym”: kuchenny bufet i skrzynię na drobniejsze, majsterkowe materiały.
Dzięki internetowej wyprzedaży mebli zdobyłyśmy też ten PRL-owski stolik pod telewizor z lat 60/70 ubiegłego wieku. Zachwycił nas jego ruchomy blat, który miał służyć do przekręcania telewizora frontem do widzów. Kosztował 80 zł.
Po renowacji, która polegała na zdjęciu lakieru na wysoki połysk i pomalowaniu blatu na biały mat stolik okazał się być wart swojej ceny.
Podobnie jak pochodzące z tego samego portalu półeczki-kwietniki:
Szperając na OLX, Gumtree czy Sprzedajemy.pl można tak ustawić wyszukiwarkę, że w ofercie wyskakują meble oferowane tylko w najbliższej okolicy. To istotne, gdy chcemy zaoszczędzić na ich transporcie. Na prawdziwe okazje jednak najlepiej polować szukając wśród ogłoszeń z całego kraju, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, bo to tam często zachowały się ciekawe okazy – nie tylko modne ostatnio klubowe fotele z okresu PRL-u czy drewniane cudeńka na wysoki połysk, ale znacznie starsze okazy, które śmiało można by już nazwać antykami.
Ale warto nie tylko przeczesywać duże portale, ale też śledzić oddolne inicjatywy na Facebooku. Emilia, założycielka fanpejdża Wysoki Połysk na portalu społecznościowym zbiera i publikuje najlepsze retro-perełki z internetowych portali, można tam również znaleźć informacje o tym, kto i gdzie widział fajne meble na śmietniku.
Ostatnie miesiące to również prawdziwy wysyp internetowych, oddolnych inicjatyw wymiany mebli i używanych przedmiotów czy wręcz rozdawnictwa różnych cud i cudeniek. Na Oddam-zadarmo.pl, w Wymienialni, na facebookowej FBGiełda czy coraz prężniej rozwijającej się inicjatywie Oddam Odpady można poczuć się niczym w specyficznym supermarkecie. Od starych rajstop, przez setki słoików po nienajgorsze meble – nigdy nie wiadomo, co się trafi.
Na Oddam Odpady, co ciekawe, można też ogłosić własne specyficzne zapotrzebowanie – warto spróbować może znajdzie się ktoś, kto właśnie takie cuda będzie miał na stanie i chętnie się ich pozbędzie.
Wiadomo, jak to śpiewa Macklemore „One men’s trash, that’s another men’s come-up”:
ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
My już szykujemy na wiosnę i lato trochę rożnych warsztatów i coś czujemy, że przed nami ogłaszanie się w właśnie w kwestii zapotrzebowania na tony puszek, słoików, resztek niepotrzebnego drewna…
A może Wy macie swoje tajemne Facebookowe grupy, które dzielą się między sobą taki zdobyczami, albo znacie jeszcze inne ciekawe serwisy internetowe działające niczym antykwariaty? Podzielcie się tą wiedzą!
W najbliższych tygodniach napiszemy też, gdzie jeszcze szukać tanich mebelków z odzysku i ciekawych staroci.
Wasze M.