Remont pokoju dla chłopca + poradnik malowania ścian w mieszkaniu

W końcu możemy się Wam  pochwalić, jak wyglądał ostatni etap naszego urodzinowego konkursu sprzed kilku miesięcy. Jego zwycięzcą był 4-letni Antek, któremu wyremontowałyśmy wymarzony pokój! Ale od początku….

27709028605_ea6e222112_z-1W lutym, przy okazji drugich urodzin Majsterek ogłosiłyśmy na naszym blogu konkurs #Majsterkirozdają. Do wygrania było piękne lustro od Yana Cieśli, zestaw z grawerkami od HobbyDom oraz zaproszenie na warsztaty otwarciowe w naszej pracowni. Nagrodę specjalną ufundowałyśmy zaś razem z Dekoralem. Razem postanowiłyśmy zrobić mini remont pokoju dla dziecka.

27096549844_0179dce3a9_k
Wybór nie był prosty, ale ostatecznie padł na pokój 4-letniego Antka, który mieszka wraz z rodzicami oraz siostrą w pięknym domu pod Warszawą. Rodzice chcieli, by chłopiec w końcu zyskał wymarzone miejsce do zabawy, a wkrótce także do nauki. Wiadomo było, że Antek lubi zdecydowane kolory i auta… I to nie byle jakie.

Przez kilka tygodni trwało dopracowywanie projektu. Eksperci z Dekorala pomogli nam wybrać najlepsze kolory, ich połączenie i zaproponowali efekty specjalne. Przekazali też wszelkie niezbędne farby. Wybór padł na hipoalergiczne oraz odporne na szorowanie emulsje Clean & Color.

27098389003_ca7bddd1e1_z 27430570060_938f7f60c5_z

Majsterki cały plan wcieliły w życie i zabrały się za malowanie ścian. Oczywiście nie obyło się bez zmian i to dokonywanych w ostatnim momencie. – A może zróbmy pasek? Albo dwa? A może spróbujmy z farbą magnetyczną? – sypałyśmy kolejnymi pomysłami.

Po konsultacjach z rodzicami Antka padło na trzy kolory – marynistyczne i bardzo „francuskie” zarazem, czyli biel, czerwień i niebieski.

27430579280_ab703cce06_zPrzy czym odcienie niebieskiego wybrałyśmy dwa – blue jeans i nieco ciemniejszy atramentowy fular.

Zanim przystąpiłyśmy do malowania najpierw ściany umyłyśmy – w tym celu polecamy specjalne mydło malarskie w puszce, które świetnie rozpuszcza się w wodzie.

malowanie-majsterki-dekoral

Potem zaszpachlowałyśmy dziury i przygotowałyśmy fragment ściany, który w przeszłości został zalany. Niestety tynk odchodził tam płatami – trzeba więc było szpachelką zedrzeć stare warstwy, zagipsować je na nowo i zagruntować.

malowanie dekoral2

Większa część pokoju, w tym sufit, została pomalowana na biało. To jednak kolor, który odbija światło i „dodaje” wnętrzu powierzchni. Dla pewności położyłyśmy dwie warstwy, tak by nigdzie nie wyszły żółte plany spod spodu.

Ale nie byłybyśmy Majsterkami, gdybyśmy nie poszalały z kolorami. Ściana naprzeciwko okna została więc w całości pomalowana w kolorze blue jeans. Sąsiednią ścianę do wysokości 60 cm pokryłyśmy drugim odcieniem błękitu.

27709041805_6a60a8e021_zNad nim zaś pojawił się grafitowy pasek z farbą magnetyczną. Oj, nie polecamy planować zbyt wielkich powierzchni malowanych tym rodzajem farby. Jest ona mało wydajna i na tak niewielki fragment – aby uzyskać zadowalający efekt „przyciągania”  – musiałyśmy położyć kilka warstw. Poszły całe dwie półlitrowe puszki!IMG_7899
Największym wyzwaniem był jednak szablon. Antek jest wielbicielem Francesco i Zygzaka McQueena, wiadomo było, że w pokoju musi się znaleźć jego ulubiony bohater! Zamówiłyśmy więc specjalny szablon na folii przylepnej w drukarni. Przyklejenie go to dopiero była męczarnia – składał się z tylu maleńkich elemncików, że ułożenie go odpowiednio  na ścianie zajęło prawie godzinę. Ale opłaciło się. Efekt był naprawdę świetny!

W przypadku ścian, które nie są zbyt gładkie warto najpierw zamalować szablon farbą w kolorze ściany (w naszym przypadku białą) – żeby uszczelnić szablon, a dopiero potem pieczołowicie malować całość kolorem (w naszym przypadku czerwonym).

malowanie-dekoral-majsterki2

Malowanie ogarnęłyśmy w ciągu dwóch dni. Jak Wam się podoba takie połączenie kolorów? Wkrótce pokażemy Wam zdjęcia finalne, z mebelkami i aranżacją całego wnętrza. A tymczasem przygotowałyśmy dla Was małą ściągawkę – o czym nie można zapomniec przy planowaniu remontu z malowaniem ścian w mieszkaniu.

 • Przed malowaniem ściany trzeba odtłuścić, odkurzyć, a najlepiej umyć specjalnym mydłem malarskim.
 • Zaszpachlujcie wszystkie dziurki i ubytki (po wyschnięciu masy szpachlowej przetrzyjcie całość papierem ściernym, żeby powierzchnia była równa).
 • W miejscach, gdzie tynk lub stara farba odchodzą, trzeba zerwać stare powłoki i na nowo je zagipsować, a potem zagruntować. Gips też uprzednio szlifujemy papierem.
 • Zanim zaczniemy malować warto zdemontować wszystkie kontakty, włączniki, etc.
 • Listwy, okna, futryny zabezpieczcie taśmą malarską, na podłogę połóżcie folię malarską.
 • Jeśli chcecie, by kolor na ścianach odcinał się równo od sufitu, przyklejcie taśmą malarską. Przyda się ona także w przypadku wszelkich efektów – takich jak paski, łączenie kolorów. Aby ją równo przykleić przyda się miarka albo poziomica laserowa. Nie można też przyklejać taśmy na świeżo malowaną ścianę, bo farba odklei się wam razem z taśmą.
 • Dobrze wybierzcie farby – zwłaszcza, jeśli mają zdobić ściany w pokoju dziecięcym. Warto postawić na takie, które będzie łatwo umyć.
 • Najlepiej położyć dwie warstwy farby (oczywiście musimy odczekać kilka godzin, aż pierwsza warstwa dobrze wyschnie).
 • I pamiętajcie, zostawcie sobie resztki wybranych farb – nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie coś zamalować.Udanych remontów!
  Wasze M.

 

 

 

 

0 Udostępnij