Tajemnicza praska drukarnia. Tu powstaje pracownia Majsterek!

Kobieca Pracownia Rzemieślnicza, czyli nowy dom Majsterek i Julki z LofLov oraz Klaudii z MoiMili powstaje w miejscu z bogatą historią. Nasz nowy lokal mieści się na drugim piętrze w budynku dawnej Drukarni Naukowo – Technicznej im. Rewolucji Październikowej.

www.praskadrukarnia.pl

www.praskadrukarnia.pl

Jej zabudowania powstały w roku 1950 w miejscu przedwojennej Fabryki Samochodów Osobowych i Półciężarowych PZInż. (powstawały tu cięzarowe FIATY 621).

www.praskadrukarnia.pl

www.praskadrukarnia.pl

Praska (choć tak naprawdę grochowska) Drukarnia, która jak jej nazwa mówiła ruszyła w październiku w rocznicę wybuchu rewolucji wyposażona była w naprawdę nowoczesny park maszynowy, z którego większość była produkcji radzieckiej. Od samego początku specjalizowała się w druku wydawnictw naukowych, technicznych i druków wielobarwnych także w językach: arabskim, abisyńskim, chińskim, etiopskim czy koptyjskim.
To naprawdę była duma PRL-u. Wydrukowany tutaj w 1959 roku „Atlas hematologiczny” w języku angielskim na I Wystawie Międzynarodowej w Lipsku zdobył srebrny medal, pozwolił naszej praskiej drukarni wystartować na rynku eksportowym i pracować  m.in. dla angielskiego Pergamonpress, wydawnictw szwedzkich, zachodnioniemieckich czy fińskich. To dla nich właśnie załoga pracowała na najbardziej nawet egzotycznych językach.
Nic dziwnego, że w latach 
1976-1979 uzyskała największą liczbę nagród przyznanych jednej drukarni, w tym Proporzec Przechodni za wyniki jakościowe w 1979 roku, a w 1976 roku Order Sztandaru pracy I Klasy za „wybitne osiągnięcia produkcyjne załogi, wysoką jakość produkcji oraz przodownictwo we współzawodnictwie pracy”.
Dziś to wszystko brzmi może śmiesznie, ale to naprawdę było super nowoczesne przedsiębiorstwo.

http://minska-65.pl/

http://minska-65.pl/

Cały proces produkcji od składu po pakowanie odbywał się pod jednym dachem w czystych i świetnie wentylowanych halach, a na terenie drukarni znajdowała się duża, licząca kilkanaście działów zecernia. Jej hala była oświetlona światłem dziennym spływającym przez wielkie, okrągłe świetliki umieszczone w suficie.

http://minska-65.pl/

http://minska-65.pl/

Jeszcze latach 70-tych zakład zatrudniał ok 1200 osób. Ale dobre czasy skończyły się wraz z upadkiem komunizmu. Wraz z kapitalizmem zaczęła się konkurencja z nowymi, mniejszymi ale tez i tańszymi drukarniami. Nasza zmieniła nazwę na Przedsiębiorstwo Państwowe „Drukarnia Naukowo-Techniczna”, a 3 lutego 1999 r. została skomercjalizowana.
Jednak ani komercjalizacja ani wprowadzenie programu naprawczego (od 2005 roku włączona jest w struktury Polskiej Agencji Prasowej), nie pomogło w uratowaniu przedsiębiorstwa. Drukarnia ostecznie została zamknięta w 2012 roku.
Mimo to budynek nadal robi niesamowite wrażenie, o czym będziecie mogli się wkrótce sami mogli przekonać. Tak niesamowite, że dziś zaczyna żyć zupełnie nowym życiem.

http://minska-65.pl/

http://minska-65.pl/

Dziś na terenie dawnej drukarni sporo się dzieje. Fantastyczne przestrzenie, które widzicie na zdjęciach można wynająć od naszych gospodarzy, czyli Mińska 65, albo od Praskiej Drukarni.

Niedawno otwarto też Fugazi – miłośnicy rocka na pewno znają ten legendarny klub, przed ponad 20 laty był on pierwszym klubem rockowym z muzyką na żywo i największym tego typu miejscem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Więcej o naszych sąsiadach – rzeźbiarzach, stolarzach i …. hipsterskim wydaniu Kościoła Chrystusowego napiszemy już wkrótce 😉

Tymczasem pamiętajcie o naszej zbiórce na Polak Potrafi. Mamy już przeszło połowę potrzebnych pieniędzy! Dziękujemy serdecznie za każdą złotówkę i prosimy o więcej. Z Wami na pewno się uda!

 

0 Udostępnij