Sposoby na komary – świeczki i pułapka

Upały na zmianę z burzami – to idealna pogoda to ataku tych małych krwiopijców. Małych, podstępnych i uciążliwych. Tak uciążliwych, że od wieków opracowywano kolejne sposoby na komary. 
Można je odstraszać za pomocą środków w sprayu, gadżetów elektrycznych, jest nawet specjalna aplikacja, która ponoć emituje uciążliwe dla tych owadów ultradźwięki. Tej ostatniej jeszcze nie testowałyśmy, ale co do jej skuteczności pozostajemy sceptyczne.
Jeśli zaś chodzi o chemiczne środki – to fakt, zazwyczaj działają. Ale niestety nieprzyjemnie pachną, mogą uczulać, a już na pewno nie są ekologiczne. My postanowiłyśmy sięgnąć po metody naturalne i pokazać Wam, że komary można odstraszać domowymi i niegroźnymi dla otoczenia sposobami.
Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu.  Stąd tradycyjne metody polegają na odwróceniu uwagi komara.
Najlepiej za pomocą zapachów, które są mocne, wyraziste i przykryją ludzką woń.

Tarczę ochronną przed komarami stanowią więc takie rośliny, takie jak:

1. kocimiętka – zapach kocimiętki odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej niż tradycyjne środki dostępne w aptekach.
2. pelargonia ma podobne właściwości odstraszające, co kocimiętka.
3. komarzyca – świetnie działa też na mole
4. bazylię  – tak tak to pięknie pachnące zioło komarom się nie podoba
5. mięta – dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi, skutecznie przegonią komary na całe lato.
6. lawenda – im mocniejszy ma aromat tym lepiej

Świetnie sprawdzają się też olejki zapachowe o takich aromatach jak migdałowy, cytrynowy, trawy cytrynowej, cynamonu czy eukaliptusa. Skuteczne są także waleriana, kamfora, olejek anyżowy i herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy.
Z takich olejków możemy przygotować domowy, ekologiczny aerozol na komary.
Wystarczy do butelki z atomizerem wlać żytnią wódkę i dodać w zależności od wielkości butelki ok 10-20  ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszać.
Można także wybrać kadzidełka i świece zapachowe, które także zawierają olejki eteryczne.
I właśnie tą (i nie tylko metodę ) pokazujemy na naszym kanale na YouTube – Allegro Wnętrza.
Krok po kroku pokazujemy, jak samemu wykonać świeczki, które nie tylko fajnie wyglądają (np. w kształcie robali!), ale też wydzielają zapachy nieznośne dla komarów.

Zobaczcie sami, jak wykonać taką świeczkę.

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode
Świeczki na komary są przykładem niezwykle humanitarnego sposobu walki z małymi krwiopijcami. Domowa pułapka na komary, jest już znacznie mniej przyjemna. Wykonuje się ją z drożdży i wody oraz plastikowej butelki. Mikstura wydziela dwutlenek węgla, który przyciąga bzyczące insekty. Nieświadome zagrożenia lądują w wodzie.

A Wy, jakie macie sprawdzone sposoby walki z komarami? Podzielcie się swoimi przepisami!

Wasze M.

 

0 Udostępnij