Miedź i drewno, czyli designerski stolik

Wystarczą dwie-trzy godziny pracy i to nawet w domowych warunkach, by zrobić sobie wyjątkowy stolik. Troszkę rustykalny, trochę industrialny. Idealny, jako stolik kawowy lub na balkon. Nasz ma już cztery lata i wciąż świetnie nam służy! 

Może i miedź to ani złoto, ani diamenty – a wiadomo, kto jest najlepszym przyjacielem kobiety – ale we wnętrzach trudno o lepszy wybór. Mieć miedź we wnętrzu jest dobrym tonie i to już od kilku sezonów. Moda na nią trwa w najlepsze, bo meble z miedzianymi elementami pasują tak do nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych pomieszczeń, a nawet do pokojów dziecięcych ( ZOBACZCIE nasze zwierzakowe-wieszaki z miedzianych kolanek>>>). A już w połączeniu z drewnem, szczególnie takim szlachetnym, miedź staje się cenniejsza niż złoto.

stolik-miedziane-rurki8

Pomysł na ten stolik  przyszedł nam do głowy po tym jak w sklepie z drewnem na warszawskiej Pradze (jeśli jeszcze nie znacie, to polecamy sklep Drewnolux, połączony z zakładem stolarskim na ulicy Stalowej 65) kupiłyśmy spory kawałek dębiny. Potrzebna nam była by zademonstrować na niej efekty, jaki nadaje ładnie wybarwionemu drewnu olej, a jaki politura.
Najpierw na nagraniu o tradycyjnych sposobach barwienia i zabezpieczenia drewna ta spora decha służyła nam za próbnik.

Potem (oczywiście na stronie wyolejowanej) za uroczą deskę na owoce i ciasta podczas imprez w pracowni. Cały czas ten ładnie wybarwiony, w kilku miejscach ciekawie pęknięty kawał drewna nie dawał nam spokoju.

stolik-miedziane-rurki3
Był za mały na pełnoprawny stolik, a ciężki by z niego zrobić półkę, za ładny by zmienić go w ławkę do siedzenia, od biedy mógł posłużyć za mały stolik kawowy. Ale ostatecznie stwierdziłyśmy, że najlepiej sprawdzi się jako mały stolik nocny, idealny do postawić z boku łóżka – pod kawę, książkę, gazetę no może jeszcze nocną lampkę…

Zobaczcie jak go zrobiłyśmy i do czego przydała nam się suszarka 🙂

ARVE Error: Mode: lazyload not available (ARVE Pro not active?), switching to normal mode




Po nagraniach stolik dostał oczywiście jeszcze kilka kolejnych warstw politury, nakładanych co kilka dni, więc blat jest już porządnie zabezpieczony.
Łącznie do wykonania takiego projektu potrzebowałyśmy:

  • ładnego kawałka drewna – nasz kosztował 90 zł;
  • miedzianych rurek rozmiar 18, dwie sztuki za 70 zł;
  • miedzianych kolanek (8) i trójników (2) – ok 22 zł;
  • kleju epoksydowego do metalu – 10 zł;
  • obejm szt 2, rozmiar 18 – 6 zł;
  • papieru ściernego do wykończenia drewna;
  • politury (2-litrowe opakowanie kosztuje ok 40 zł, ale wystarcza na bardzo, bardzo dużo mebli) wraz z gaza i watą.
    Z narzędzi niezbędne są:
  • przecinak do rur lub piłka do metalu, może być także elekrotopiła np. z urządzenia wielofunkcyjnego z końcówką do metalu;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • suszarka.
stolik-miedziane-rurki5

Jak widzicie, to nie jest najtańszy projekt, by ostateczny jego koszt zamknął się w granicach 200 zł (zostało nam trochę miedzianych rurek, z których już szykujemy kolejny mebelek). Ale duża część wydatków będzie zależeć od ceny i jakości drewna.
Meble z wykorzystaniem miedzianych rurek wodno-kanalizacycjnych nie są szczególnie trudne do zrobienia. Najważniejszy jest tu projekt stelażu czy nóżek.

stolik-miedziane-rurki7

Można sobie pomóc i najpierw zbudować stelaż z drewnianych, grubych kołków (są tańsze i łatwiej je przyciąć niż metalowe rurki). Tak przygotowany prototyp odwzorowujemy potem za pomocą miedzi. Taka metoda sprawdzi się w przypadku niestandardowych rozwiązań, jak nasze.

stolik-miedziane-rurki11

Miedziane rurki okazały się być idealnym materiałem do projektów w duchu Zrób to Sam i już wiemy, że będziemy do nich chętnie wracały.
stolik-miedziane-rurki4Ostatecznie stoliczek wylądował na balkonie, gdzie robi troszkę za kwietnik a troszkę za idealne miejsce by ostawić kawę i książkę. I świetnie się w takiej funkcji sprawuje!

 

A jak sprawdza się miedź w waszych mieszkaniach? Macie meble  miedzianymi elementami? Pochwalcie się nimi!
Wasze M.

 

 

0 Udostępnij