Wielkanoc na stole: Podstawka do jajek

Po pierwsze: drewno

W zeszłym tygodniu pokazywałyśmy Wam, jak wykonać podstawki do jajek z betonu – nie tylko na Wielkanoc >>>>

Tym razem też będą jaja, ale bierzemy na warsztat nasze ukochane drewno. W sumie nic egzotycznego, zwykła sosnowa deska. Ale w tym wydaniu sprawdzi się świetnie.

Przygotujcie sobie deskę o szerokości 10 cm i długości około 70 cm. Do tego projektu będziecie jeszcze potrzebowali:

  • piły do drewna lub wyrzynarki
  • otwornicy
  • papieru ściernego lub szlifierki
  • kleju do drewna (może być wikolowy)
  • stolarskich ścisków (albo ciężkich książek 😉 )
  • bejcy wodnej
  • oleju – kokosowego, lnianego lub konopnego (chodzi o to by był jadalny).

Odmierzamy

Po oszlifowaniu deski zabieramy się za odmierzanie. Nasza podstawka będzie miała otwory na łącznie osiem jaj w dwóch rzędach – więc wyliczamy równe odległości. Jeśli, tak jak my macie deskę 15×70, to odległość między otworami powinna wynosić 10 cm.

Cięcie

Zanim jednak zabierzemy się za wycinanie otworów na jajka, obcinamy z brzegu równe dwa kawałki deski (10 cm) które posłużą nam za „nóżki” podstawki.

Otwory

Do wycięcia otworów użyłyśmy otwornicy do drewna i płyt kartonowo-gipsowych. To specjalne nakładki, które można kupić w każdym markecie budowlanym. Zestaw kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od firmy i materiału, z którego jest zrobiony. Mocujemy je do tradycyjnej wiertarki. To prosty sposób np na wycięcie otworu w blacie czy szafce kuchennej, by móc przeciągnąć w środku rurę.

Powtórne szlifowanie

Wycięte otwory trzeba dokładnie oczyścić papierem ściernym i odpylić. Dopiero tak przygotowane drewno można zaolejować.

Klejenie

Ale zanim zabierzemy się za olejowanie, należy przykleić nóżki naszej podstawki na jajka. Do tego celu użyłyśmy kleju wikolowego. Całą konstrukcję najlepiej zabezpieczyć ściskiem stolarskim – ale jeśli go nie macie, to bez obaw, można wielkanocną podstawkę obciążyć ciężkimi książkami i zostawić na noc. Rano będzie nie do ruszenia 😉

Olejowanie

Na koniec zabezpieczamy naszą podstawkę olejem. Pamiętajcie, by użyć oleju naturalnego – w ten sposób zabezpieczamy drewniane deski do krojenia czy patery, by bez obaw położyć na nich jedzenie. My polecamy olej kokosowy, bo pachnie przepięknie i jest bardzo wydajny.
Tylko pamiętajcie trzeba go wcześniej rozpuścić w kąpieli wodnej (czyli słoiczek z  nim wstawić do miseczki z ciepłą wodą).

I gotowe!

Jeśli chcecie jeszcze lepiej uwypuklić słoje, możecie przed zaolejowaniem drewno zabejcować. Wybierzcie naturalną bejcę wodną, my zdecydowałyśmy się na odcień jasny orzech. O rodzajach bejc i poprawnym bejcowaniu piszemy TUTAJ >>>>

Drewno na stole

Drewno sprawdzi się na wielkanocnym stole idealnie. Z resztą nie tylko… Przecież taką podstawkę można wykorzystać nie tylko na święta. Równie dobrze, jak pisanki będą na nim wyglądać jaja na miękko i każde śniadanie stanie się świąteczne 😉

DIY na święta

Pamiętajcie, że takie projekty można wykonać razem z dzieciakami. Może niekoniecznie pozwalajcie im bawić się wyrzynarką czy piłą, ale z olejowaniem czy wymierzaniem  otworów (przy okazji trochę nauki matematyki w praktyce) powinny już sobie świetnie poradzić. W końcu święta to czas dla rodziny, warto wykorzystać każdy pomysł, by cieszyć się wspólnymi chwilami z bliskimi.

Wielkanoc tuż, tuż...

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc jeśli szukacie pomysłu na to, jak na szybko ozdobić stół na święta, wpadajcie do nas na bloga po więcej inspiracji. Co polecamy? Ano choćby takie podkładki w kurki >>> albo obrus w zajączki >>>>

Przed świętami jeszcze Wam przygotujemy ściągawkę z najlepszymi inspiracjami na Wielkanoc last minute. Także zaglądajcie do nas regularnie.
A może macie swoje patenty na domowe ozdoby na Wielkanoc?
Podzielcie się nimi!

Wasze M.

0 Udostępnij