Słodki Dzień Matki, czyli patery DIY

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jeszcze nic nie kupiliście, to uwierzcie nam – nie ma lepszego pomysłu na prezent dla rodzicielki, niż ten zrobiony własnymi rękami. Nawet jeśli nie będzie idealny, to wywoła uśmiech na twarzy każdej mamy.

W zeszłym roku pokazywałyśmy Wam 10 pomysłów na prezent „zrób to sam” dla mamy.

Znalazły się tam zarówno wazony, elektro-biżuteria jak i piękne pudełko na herbatę. W tym roku postawiłyśmy rozwinąć twórczo jeden z naszych starych pomysłów. Miało być szybko, niedrogo efektownie i od serca. A najlepiej, żeby też było słodko, w końcu skoro to takie święto, że warto je uczcić czymś dobrym do zjedzenia.
I wtedy padło hasło: robimy patery na ciasta. Każda wykorzystała do tego celu inne  produkty – plastik, porcelanę i drewno.

patery-ciasto-dzien-matki076

Już od dawna marzyła nam się patera w naturalistycznym wydaniu.
Piękne, duże plastry brzozy zamówiłyśmy w internecie, przyjechały do nas aż z Suchej Beskidzkiej, gdzie swoją stolarnię mają Plastry Drewna. Można tu dostać zarówno brzozę, jak też topolowe czy dębowe kawałki o dowolnej średnicy.

patery-ciasto-dzien-matki06Plaster by nadawał się do celi spożywczych należy uprzednio dokładnie oszlifować szlifierką, albo ręcznie gruboziarnistym papierem ściernym. Gdy powierzchnia jest już gładka oczyszczamy ją z pyłu i zabezpieczamy.

patery-ciasto-dzien-matki9Najlepszy do tego celu jest najzwyklejszy olej spożywczy, którego używamy też m.in. do zabezpieczania drewnianych desek do krojenia. Plaster będzie przecież służył do podawania jedzenia – ciast, owoców czy innych smakołyków, więc sztucznych lakierów, farb czy wosku – unikamy.
Olejowanie drewna przeprowadzamy za pomocą zwykłego, czystego pędzla. Po tym jak olej wchłonie się (przy okazji też ładnie podkreślając kolorystykę słojów) przecieramy drewno sucha bawałnianą szmatką, odczekujemy kilka godzin i kładziemy drugą warstwę płynu.
W ten sposób pory w drewnie zostaną zamknięte i nawet jeżeli nam się ono zaleje wodą czy innym płynem to wystarczy je przetrzeć by wciąż wyglądało świeżo.

patery-ciasto-dzien-matki02Tę paterę wykonałyśmy ze starego porcelanowego.... świecznika oraz talerza pozostałego po zdekompletowanym serwisie. Oba połączyłyśmy szybkowiążącym klejem dwuskładnikowym (poxipol), a otwór w porcelanowej podstawce by lepiej się trzymała wypełniłyśmy poxyliną. Tego kleju używałyśmy także przy robieniu naszych broszek z procesorów.
Jeżeli tylko macie zdekompletowane talerze, filiżanki, kieliszki czy inne porcelanowe naczynka to fajny i prosty sposób by nadać im drugie życie.

patery-ciasto-dzien-matki7Kolorowa, dwupiętrowa patera powstała zaś z….plastikowych talerzy oraz kubków. Zbudowałyśmy z nich piękną różowoniebieską „piramidkę” na ciacha. Całość trzyma się na kleju dwuskładnikowym. Aby klej lepiej związał, to krawędzie kubka i miejsce w którym zostanie on przyklejony do spodu talerza, warto lekko zmatowić papierem ściernym.

patery-ciasto-dzien-matki6To fajny patent na pikniki, grille, imprezy z dzieciakami czy śniadanie w ogrodzie. Patera jest lekka, nietłukąca i bardzo łatwa do utrzymania w czystości.
Prawda, że wygląda smacznie? Kolorowe donaty ułożone na naszej paterze prezentowały się znakomicie. Szkoda, że były niezjadliwe – cóż zabrakło nam czasu by zrobić je samemu, a takie ze sklepu miały w sobie więcej chemii niż plastikowe talerzyki ;)

A Wy, jakie macie pomysły na prezenty na Dzień Matki? Pochwalcie się swoimi projektami!

 

 

 

0 Udostępnij