Plastry drewna pod kubki lub na choinkę

Najważniejsze: drewno

Ozdoby świąteczne z brzozy

Do wykonania drewnianych podkładko-bombek w pierwszej kolejności jest potrzebne oczywiście drewno. Pieńki powinny mieć średnicę 8-12 cm i co ważne być dobrze wyschnięte i wyleżakowane. Po to by łatwiej je ciąć i by po cięciu nie odkształcało się.
Skąd wziąć drewno? Naszą brzozę (całą, calutką- serio!) dostałyśmy od zaprzyjaźnionego rolnika. I od roku robimy z niej kolejne projekty (od wieszaków z gałęzi, wieszaków z plastrów drewna, po świeczniki i inne świąteczne ozdoby).
I taką właśnie metodę zdobycia drewna polecamy – rozejrzyjcie się wśród znajomych może ktoś mieszka na wsi, może ma blisko do tartaku, ostatecznie sami się do niego przejedźcie. Ale w żadnym razie na własną rękę nie łamcie, nie obcinajcie drzew w lasach!

Oprócz drewna do podkładek przydadzą się:
– piła ręczna do drewna (o drobnych ząbkach);
– papier ścierny (gramatura 90-100);
– olej do drewna;
– farby akrylowe;
– wiertarka z wiertłem do drewna;
– sznurek.

 

Wymierzanie

Ozdoby świąteczne z brzozy

Naszą brzozę mamy już on niemal roku, jest świetnie przeschnięta więc tnie się ją bardzo szybko.
Odmierzamy na pieńku grubość podkładki (1 do 1,5 cm) i podobnie jak przy szatkowaniu warzyw zabezpieczamy piłę kciukiem.
Nie ukrywamy – gdybyśmy miały do wycięcia 4-5, może nawet 10 podkładek zrobiłybyśmy to ręcznie (wtedy jest łatwiej wykonać takie cienkie 1 centymetrowe).
My miałyśmy ich jednak do zrobienia aż 50! Tyle ich się nam zebrało w ramach nagród za pomoc przy zbiórce na Polak Potrafi. Tak więc po wycięciu kilku ręcznie zabrałyśmy się do pracy mechanicznej z piłą elektryczną tzw. lisim ogonem. 
W domowych warunkach nie polecamy, ale jak już ma się swój stół stolarski i pracownię (tak tak musimy się wciąż chwalić!!! ;)) to jest to bardzo przydatne narzędzie

Cięcie

Ozdoby świąteczne z brzozy

Jednak jeżeli chcecie przygotować kilka podkładek to naprawdę możecie to zrobić w domu, na balkonie, podwórka zwykłą piłką ręczną. To wcale nie jest taka ciężka praca! I co ważne pod nadzorem dorosłego spokojnie dadzą sobie z nią radę nawet dzieciaki. Jedno co ważne to by dobrze, stabilnie przymocować pieniek, lub gałąź. To tego przyda się imadło.

Szlifowanie

Ozdoby świąteczne z brzozy

Podobnie jest z oszlifowaniem drewna. Dla kilku sztuk wystarczy papier ścierny, na roboty hurtowej jednak wybrałyśmy elektro-szlifierkę.
A i tak ciecie, szlifowanie i potem dziurkowanie plastrów wiertarką zajęło nam na trzy pary rąk łącznie 3 godziny pracy.
Sporo ale było warto, bo cała pracowania pachnie nam teraz jak brzozowy zagajnik.

Ozdabianie

Nasze podkładko-bombki robimy w ramach podziękowania a wiec na każdej wypaliłyśmy jakiś napis – od prostego „Dzięki” po „Hey Girl!”, „Łap kawę”, czy „Witaj Boski!” 🙂
Po drugiej stronie zaś jeszcze bardziej zaszałałyśmy i zaczęło się malowanie: farbą tablicową, kolorowymi akrylami, w gwiazdki, serca, czy majsterkowe narzędzia! Tak, że każda podkładka jest zupełnie inna.

Olejowanie

Ozdoby świąteczne z brzozyOzdoby świąteczne z brzozy

By zabezpieczyć drewno przed szarzeniem na koniec po wyschnięciu farb i wypalonych napisów pomalowałyśmy je olejem do drewna. Wybrałyśmy taki do białych blatów, tak by jasna brzoza zachowała swój białawy odcień. Ale można użyć po prostu jadalnego oleju – podobie jak przy olejowaniu deski do krojenia.

Zawieszanie

Ozdoby świąteczne z brzozy

Dzięki dziureczkom można w podkładkach przeciągnąć sznurek i idealnie nadadzą się jako ozdoby na choinkę. A przed czy po świętach mogą służyć za podkładki pod kubki. Kawa czy herbata z nich na pewno będzie smakować wyjątkowo.

0 Udostępnij