Całuśna skrzynia do recyclingu

1. Przygotowanie materiałów

Skrzynia na recycling - elementy

W marketach budowlanych można kupić proste, zazwyczaj sosnowe skrzynie ogrodowe. Są niedrogie (kosztują około 50 złotych) a ich rozmiar z zasady jest zbliżony do ok 0,5 metra szerokości, metra długości i 0,5 metra wysokości. To najzupełniej wystarczy by przechować całkiem sporą ilość śmieci do recyclingu.
Dodatkowo potrzebne będą: wkręty i metalowe złączki kątowe, folia samoprzylepna oraz farby i lakiery do wykończenia.

2. Wymierzanie ozdób

Ozdoby na skrzynce

Przed złożeniem wszystkie elementy skrzyni dokładnie wygładzać gruboziarnistym papierem ściernym. Na przedniej ściance skrzyni przyklej trzy wycięte z samoprzylepnej folii elementy – my wybrałyśmy kształt ust – które posłużą jako tablice do opisania przechowywanych produktów. Dokładnie wymierz ich rozmieszczenie.

3. Malowanie

Malowanie skrzyni

My do pomalowania skrzyni  wybraliśmy połączenie ciepłego orzechu z intensywną czerwienią, bo w takich właśnie kolorach utrzymane jest mieszkanie w którym stanie skrzynia. Do malowania wykorzystany został barwny lakier (ale można tez drewno najpierw obejcować na dowolny kolor, a potem polakierować lakierem bezbarwnym)
oraz laką, a dokładniej lakier akrylowy nawiązujący gładką, kryjącą strukturą do tradycyjnej japońskiej laki, czyli żywicy służącej do wykańczania mebli i biżuterii.
To miał być ukłon do japońskich akcentów, w które obfituje mieszkanie.
WSKAZÓWKA:  pamiętaj bejcy i farby zawsze używamy wcześniej niż lakieru.

 

4. Skręcanie skrzyni

Skręcanie skrzyni

Skrzynie trzeba dokładnie pomalować/polakierować co najmniej dwa razy, za każdym razem zgodnie z instrukcjami producentów zostawiając kilka godzin odstępu na dokładnie wchłonięcie się i wyschnięcie farb. Po wyschnięciu farby kredą, będzie można opisywać co też znajduje się w skrzyni. Wyschnięte części skrzyni składamy i skręcamy śrubami.

5. Malowanie tabliczek

Malowanie ust na skrzyni

Odklejamy folię z frontu skrzyni, a następnie zaklejamy folią obramowania kształtów, które chcemy wypełnić farbą tablicową. Trzeba położyć jej dwie równomierne warstwy. Drugą po 12 godzinach od pierwszego malowania.
Farba tablicowa co ważne nadaje się do malowania nie tylko drewna ale także metalu, papieru czy nawet matowego plastiku.

6. Wymierzanie skrzni

Wymierzamy w złożonej już skrzyni miejsce na dwie przegródki ze sklejki. Wymierzamy także ich rozmiar i wycinamy piłką (najlepiej elektryczną) ze sklejki. Można o to poprosić także marketach budowlanych.

7. Przykręcanie pzregródek

Przykręcanie pzregródek

Ścianki ze sklejki łączymy ze ścianami skrzyni za pomocą metalowych kątowników i śrub.

8. Lakierowanie

Gotowa skrzynia

Lakierem (jeżeli skrzynia na stać na balkonie lub tarasie to warto wybrać nadający się także do drewna na zewnątrz) dokładnie malujemy wnętrze skrzyni, można nim także zabezpieczyć cały mebel a szczególnie najbardziej narażoną na zniszczenia klapę.
A może macie jeszcze inne pomysły na segregację śmieci w małym mieszkaniu?
Koniecznie do nas napiszcie na: [email protected] 🙂

0 Udostępnij