Narzędzie wielofunkcyjne PMF 350 CES Bosch – TEST

bosch wielofunkcyjny

Z czym to jeść?

Narzędzia wielofunkcyjne to jedno z najbardziej popularnych elektronarzędzi. A to dlatego, że pozwala jednym sprzętem  wykonać większość podstawowych zadań, do których stworzono elektro-narzędzia.
Taka właśnie myśl nam przyświecała 4 lata  temu, gdy kupowałyśmy nasz pierwszy elektrosprzęt  – wybór padł na narzędzie Boscha PMF 190, pozwalające ciąć w drewnie, metalu i szlifować. Pomysł był (jak wiemy dziś z perspektywy czasu i doświadczenia) karkołomny.
Chciałyśmy bowiem kupić jeden sprzęt, by z palety zrobić stolik. Wtedy jeszcze nie wiedziałyśmy, że do obrobienia palety EUR takie narzędzie jest stanowczo za małe.
Ale to nie znaczy, że nam się nie przydało. Wręcz przeciwnie służy nam do dziś i za jego pomocą zrobiłyśmy niezliczoną liczbę projektów.
Więcej o tym, jak i do czego używać narzędzi wielofunkcyjnych opowiadamy na YouTube:

Unboxing

Jako, że z wielofunkcyjnymi narzędziami Boscha mamy do czynienia od lat, tym bardziej byłyśmy ciekawe jak wygląda jego najnowsza generacja, czyli PMF 350 CES.
Tak jak wszystkie urządzenia Bosch zapakowane jest w poręczną i pozwalająca utrzymać porządek w pracowni skrzynkę.
W podstawowym zestawie oprócz narzędzia będącego sercem systemu mamy także:

 • rękojeść z systemem tłumienia drgań;
 • tarczę segmentową 85 mm do drewna i metalu;
 • brzeszczot do cięcia wgłębnego w drewnie i metalu o rozmiarze 65 x 50 mm;
 • brzeszczot do cięcia wgłębnego tylko do drewna, mniejszy: 32 x 40 mm,
 • małą płytę szlifierską o kształcie „delta”;
 • zestaw papierów ściernych;
 • system odsysania pyłu;
 • 4-stopniowy ogranicznik głębokości do brzeszczotów segmentowych;

Zestawy końcówek

Do podstawowego urządzenia można, jak to zwykle w urządzeniach wielofunkcyjnych bywa, dobierać kolejne końcówki. Bosch oferuje je zarówno pojedynczo (do wyboru jest łącznie 25 różnych opcji) jak i w zestawach dobranych tak, by były od razu pełną pomocą dla danej pracy.

My mamy dwa zestawy:
–  do podłóg i prac montażowych, w którym oprócz dwóch brzeszczotów wgłębnych i segmentowego jest jeszcze skrobak. Wszystko po to, by pomóc w pracach związanych z układaniem podłóg i zabudową (np. przyciąć ościeżnicę, wyciąć otwory w panelach)
– zestaw do płytek i do prac związanych z remontami oraz przebudowami. W jego skład wchodzi brzeszczot karabidowy, płyta szlifierska, skrobak i cienki brzeszczot do metalu. Dzięki tym końcówkom można wycinać fugi w płytkach, usuwać zaprawę lub klej do płytek, a nawet wykonywać wycięcia w miękkich płytkach.

Świetnym rozwiązaniem zastosowanym przez producenta jest wprowadzenie kolorystycznego oznaczenia końcówek.

 • niebieskie – metal
 • jasnoszare – drewno i metal
 • ciemnoszare – drewno
 • brązowe – fuga i ścieranie
 • fiolet – inne materiały od kartonów, przez gumę, plastiki, uszczelniacze.

AutoClic

Ale jeszcze lepsze niż oznaczenia kolorystyczne jest system mocowania końcówek. Tradycyjnie mocowane są za pomocą klucza imbusowego, co zawsze zajmuje sporo czasu. O wiele szybciej jest sięgnąć po szlifierkę czy wyrzynarkę niż odłączać sprzęt od prądu (zawsze o tym pamiętamy!!! BHP na pierwszym miejscu) odkręcać jedną końcówkę a potem przykręcać kolejną.
I tu WIELKI, WRĘCZ OGROMNY PLUS!!! Bosch to zmienił. W nowym sprzęcie zamiast przykręcania jest nowy system nazwany „AutoClick”.

Nakładanie

Rzeczywiście działa jak się nazywa – automatycznie i klikiem. Końcówkę nakładamy na element mocujący – przyciskamy, przekręcamy i tyle!

Zdejmowanie

Podobnie ze zdejmowaniem – wystarczy odblokować mini wajchą z tyłu, docisnąć i zdjąć końcówkę.
Producent zapewnia, że zajmuje to 3 sekundy i nie przesadza. Serio: najlepszy system mocowania końcówek z jakim się spotkałyśmy, bo choć konkurencja też opracowała podobne rozwiązanie, to jednak wymaga ono więcej siły.

Szlifowanie

Czas na sprawdzenie podstawowych zastosowań tego narzędzia wielofunkcyjnego.
Szlifowanie – wiadomo delta to mała stopa, dobra raczej do prac na drobnych powierzchniach. Jednak oscylacja o mocy 350 W pozwalająca osiągnąć nawet 20 tyś obrotów na minutę daje całkiem niezłe możliwości.

Tarcza szlifierska

Tyle, że niestety nasze oczekiwania zwiodła sama stopa szlifierska. W naszym staruszku od Boscha była najsłabszym elementem – już trzy razy kupowałyśmy nową, bo mocujący rzep szybko się zużywa. Niestety w nowym modelu problem się powtarza. Wciąż system mocowania zawodzi i papier trzyma się za słabo, przesuwa się i w efekcie stopa już po pierwszym użyciu nosi ślady sporego zużycia.

System odsysania pyłu

Nieźle za to funkcjonuje bezpyłowe szlifowanie dzięki możliwości podłączenia narzędzia do odkurzacza. Tu oczywiście zależy od jakości odkurzacza, ale osprzęt zaoferowany przez Bosch jest stabilny i pozwala znacznie zniwelować zapylenie.

Cięcie tarczą

Brzeszczot segmentowy sprawdza się bezbłędnie. To świetna alternatywa tak do pił ręcznych, jak i wyrzynarek przy prostych cięciach. I co ważne nadaje się nie tylko do drewna, płyt wiórowych, sklejek czy paneli ale także do płyt powlekanych tworzywem sztucznym, PCW a nawet do kitów.

Cięcie brzeszczotem

Bosch proponuje brzeszczoty o dwóch kształtach: proste i z rozszerzoną częścią tnącą. Musimy przyznać, że te drugie zarówno do drewna jak i metalu (np. przecinania palet w miejscach połączonych gwoździami) świetnie się sprawdziły.

Rodzaje brzeszczotów

Te większe brzeszczoty są naprawdę stabilne, o szerokim polu cięcia, bardzo przyspieszają pracę. Co ważne producent zadbał o to by umieścić na nich miarkę, która pozwala lepiej kontrolować głębokość cięcia.

Skrobaki

Dziś strasznie żałujemy, że nie miałyśmy tego sprzętu rok temu podczas remontu naszej pracowni. Usuwanie resztek zapraw i klejów poszło by na o wiele, wiele szybciej. To idealne rozwiązanie do napraw i remontów domowych.
Co ważne, dzięki rękojeści narzędzie jest bardzo stabilne. Parapety oczyściłyśmy tak szybko, że dopiero pod koniec przypomniałyśmy sobie o rękawicach :)

Podsumowując:
Jakość sprzętu

9/10
Sprzęt jest o wiele lepszy niż ten sprzed kilku lat, o większej mocy, ma znacznie lepszy wybór końcówek i jest łatwiejszy w obsłudze. Nie tylko ze względu na łatwe zmienianie końcówek ale także dzięki rękojeści, która przydaje się przy poważniejszych pracach. Dużym plusem było wprowadzenie fajnego rozwiązania:  taśmy świetlnej LED. Szczególnie w trudno dostępnych miejscach przyda się takie dodatkowe oświetlenie.
Byłaby pełna 10. gdyby nie słaba stopa szlifująca.

Stosunek jakości do ceny

Bosch PMF 350 CES kosztuje powyżej 750 zł. Zestawy końcówek to kolejny wydatek 200 i 300 zł.
Czyli, jak na multinarzędzie: sporo.
Każda kolejna końcówka od Boscha też nie jest tania (ceny zaczynają od 70 zł za jedną). Ale na plus trzeba zaliczyć, że dostępny jest też adapter do końcówek pozwalający zamontować tańszą alternatywę z innych firm.

Dla kogo?
Dla półprofesjonalistów. Jeżeli jeszcze nie wiesz czy chwilowa fascynacja majsterkowaniem na pewno przełoży się w poważne hobby zdecyduj się na tańszy sprzęt. Jeżeli jednak już majsterkujesz, albo szykujesz się do samodzielnie przeprowadzonego remontu to w takim wypadku taka inwestycja szybko się zwróci a sprzęt przyda się wielokrotnie.

 • Karola Mejer

  Jest ok :) Dostaliśmy od Boscha do testów, więc sprawdzamy intensywnie ;) Jesteśmy w trakcie wykańczania domu, także roboty dla tego urządzenia nam nie brakuje. W planie mamy zaku końcówek do glazury, testował ktoś?

 • Marko

  Bardzo przyjemne i proste w obsłudze narzędzie! Jestem zachwycony.

  • Majsterki

   no i fajnie!

 • Dorkus

  Ja w 250 nie odczułem problemów z mocowaniem (właśnie wydało mi się bardzo wygodne) czy niepełną uniwersalnością ;) Ale skoro tutaj jeszcze to mocowanie poprawili to tym bardziej duże wow i szacun dla nich.

  • Majsterki

   dopóki nie porówna się starego typu mocowania z tym nowym lub z rozwiązanie jakie ma Black & Decer i Stanley to może się wydawać, że było wygodnie…. Ale tylko wydawać :) I stanowczo szacun, że szukają lepszych rozwiązań!

  • barabasz

   Zgadzam się, w modelu 250 mocowanie faktycznie było wygodne, ale najważniejsze to nie zatrzymywać się w miejscu i wielkie brawa dla Bosha, że stworzyli jeszcze lepszy produkt :)

 • kapitalny77

  Niby wszystko fajnie, ale takie all-in-one moich marzeń to w dalszym ciągu nie jest :) Brakuje mi w tym urządzeniu funkcji wiercenia i wkręcania. Mam wrażenie, że ten model jest zrobiony bardziej pod prace stolarskie i kręcące się wokół drewna. Trochę z uniwersalnością średnio, choć jak ktoś już ma wiertarko-wkrętarkę to może się zdecydować. Gdyby istniała jakaś „wiertarkowa” przejściówka byłby miód. A tak dobre wiertła muntech muszą pokazywać swoje walory z innym sprzętem. Tak czy siak – bardzo fajny, szczegółowy test. Nie mam nic przeciwko kolejnym – może weźmiecie też pod uwagę coś z segmentu dyskontowego? Czasami w marketach pojawiają się ciekawe elektronarzędzia marki własnej, za którymi stoją uznani producenci. Pozdrawiam!

  • Majsterki

   ha! Jest taki multitool z wiertarko-wkrętarką!
   Na filmiku go pokazujemy! :)
   https://www.youtube.com/watch?v=eRFdNqJJDz4
   Już raz miałyśmy podejście do testów na blogu (właśnie dyskontowy sprzęt to był – z Biedronki) trochę nas wtedy przywaliła robota i zarzuciłyśmy na chwilę pomysł. Ale teraz nową siłą i parą do niego wracamy i tak postaramy się pokazywać sprzęt z różnych półek i firm :)

  • Majsterki

   właśnie taki all in one będzie kolejnym narzędziem na tapecie! Już nim działamy, sprawdzamy i oceniamy. W przyszłym tygodniu wszystko opiszemy :)

 • Nowy system mocowania końcówek wygląda obiecująco. Miałam nadzieję że poprawią stopę szlifierską, bo podobnie jak Wy właśnie przez ten element niżej oceniam sprzęt (mam starsza wersję, tak mnie irytował odpadający papier, że go przyklejam klejem na gorąco). Bardzo przydaje się przy drobnych pracach. W warsztacie mam inne narzędzia a do domu zabrałam właśnie ten sprzęt ze względu na jego wielofunkcyjność.

  • Majsterki

   ufff czyli to nie tylko my mamy tak z częścią do szlifowania. Ale patentu z przyklejaniem jeszcze nie stosowałyśmy! :)
   Za to reszta sprzętu naprawdę na propsie. Szczególnie mocowanie!

 • 750 za jedno urządzenie to rzeczywiście dosyć sporo ale jak rozłożyć to na składowe urządzenia to już nie jest tak źle. Dorzucić do tego Dremela i warsztat wyposażony;)

  • Majsterki

   hmmm hmmm no jednak jeszcze przydało by się kilka kolejnych urządzeń no choć wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka, pistolet na gorąco. A potem jeszcze skrzynki by to gdzieś pomieścić. I ściski, ściski koniecznie! To może jeszcze choć mały stolik stolarski.
   A jak mały to od razu duży. I kończy się 100-metrową pracownią :)