Janczary, czyli drewniana eko zabawka dla dzieci

janczary testowanie

Potrzebne materiały

Nasze dzieciństwo przypada na szalone lata 80-te i początek lat 90-tych. Być może dlatego takim sentymentem darzymy zabawki drewniane. W czasach kiedy nic nie było drewniane klocki, samochody czy koniki bujane to był prawdziwy rarytas, o który toczyłyśmy nie jedną bójkę na podwórku.

Teraz z przyjemnością przeszukujemy strychy i piwnice w rodzinnych domach w poszukiwaniu skarbów!

Jak zauważyłyśmy, że przy wspólnym majsterkowaniu Leon uwielbia wszystkie muzyczne akcenty postanowiłyśmy zrobić mu janczary. Drewnianą, a jakże, eko zabawkę muzyczną. Grzechotkę DIY, taką która mamy nadzieję będzie na lata.

Do wykonania janczar potrzebujecie:

 • kantówka o szerokości 3 cm
 • kołek drewniany o średnicy 12 mm
 • piła do drewna
 • wiertarka z wiertłami 12 mm i 3 mm
 • papier ścierny
 • dzwoneczki
 • klej do drewna
 • drucik jubilerski (albo inny elastyczny i cienki drucik)
 • tasiemki kolorowe
 • farby, wosk

Cięcie

Leon był inicjatorem akcji „drewniane grzechotki”, ale dzieci do obdarowania mamy wśród najbliższych kilkoro. Dlatego jak już zabrałyśmy się do pracy, to poszło hurtowo. Najpierw musiałyśmy odmierzyć i przyciąć odpowiednie wielkości kantówki i kołków.  Kantówka ma wymiary 3×12 cm, natomiast kołki przycięłyśmy na długość 15 cm.

Wiercenie otworów

We fragmencie kantówki wyznaczamy środek. I dokładnie w tym miejscu wiercimy otwór o średnicy 12 mm. Otwór powinien mieć głębokość około 6 cm.

 

Szlifowanie

Jak było wiercenie to musi być tez szlifowanie. W tym wypadku ważne z co najmniej dwóch powodów. Kołki i nasz otwór mają dokładnie taką samą średnicę, także żeby umieścić kołek w otworze musimy go przeszlifować i lekko zmniejszyć w obwodzie. Poza tym na obu częściach naszej grzechotki musimy się pozbyć wszystkich zadr, które mogłyby w przyszłości wbić się drzazgą w malutkie paluszki naszych pociech. Koniecznie zwróćcie na to uwagę!

Oczyszczanie

Kolejnym etapem jest łączenie elementów, czyli klejenie kołka do podstawy z kantówki. W tym celu użyłyśmy zwykłego kleju do drewna. Po sklejeniu i odczekaniu co najmniej 20 minut możemy zabrać się za wiercenie otworów do których przymocujemy nasze dzwoneczki. Na każdym boku kantówki chciałyśmy mieć po 2 dzwoneczki, także wiercimy otwory z odpowiednim przesunięciem tak żeby później łatwo przewlec drucik i tasiemkę.

Po skończeniu wiercenia czas na oczyszczanie: najpierw odpylamy za pomocą szmatki a później dokładnie odtłuszczamy powierzchnię.

Malowanie

Każda zabawka będzie w innym kolorze! Do malowania użyłyśmy farb kredowych. Całe kompendium wiedzy jak nimi malować i czego absolutnie nie robić znajdziecie tutaj ==>.  A do wysuszenia zabawek idealnie pasowała nam nasza drewniana podstawka do jajek, jak widzicie może ona spełniać nie jedną funkcję ;-) Jak farba wyschła zawoskowałyśmy jeszcze całość naturalnym woskiem pszczelim.

Mocowanie dzwonków

Newralgicznym momentem jest mocowanie dzwonków. Wiadomo jest to mały element, który jeśli będzie źle przymocowany to na 100% trafi do buzi malucha. Dlatego przyłóżcie się do tego elementu. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się drucik jubilerski (przede wszystkim łatwo przechodzi przez małe otwory i łatwo go mocno „splątać”). Do ozdoby użyłyśmy kolorowych tasiemek, które przewlekłyśmy za pomocą wielkiej igły.

Efekt końcowy

Nasze janczary są już gotowe! Leon jest zachwycony… w końcu mama dała „maczugę” która wydaje dźwięki ;-) Amelka, Gabi, Stefka i Jaś zostaną nimi obdarowani w najbliższych dniach, a wtedy będzie to już prawdziwa dziecięca orkiestra! :-)

A Wy jakie drewniane albo muzyczne zabawki wspominacie najlepiej z dzieciństwa?

 • Ewa Wierucka

  Niezwykle proste do wykonania a jakże rozwijające dziecko ;) super ;)

  • Majsterki

   I o to właśnie chodzi. Po tych kilkunastu miesiącach już wiem, że żadne wymyślne zabawki nie sprawiają tyle frajdy! :-)