Betonowe podstawki do jajek

wielkanoc 2017 jajka pisanki majsterki29

Co by tu zmajstrować na święta?

Zazwyczaj byłyśmy grubo spóźnione z wpisami dotyczącymi wszystkich świątecznych okazji. Więc przed Wielkanocą chciałyśmy nadrobić nasze zaległości i Was zaskoczyć! Ale szczerze szło nam jak po grudzie…. A to prąd nam wyłączyli, a to wiertła płatały figle, albo tak zgłodniałyśmy, że zjadłyśmy wszystkie jajka ;-) … A jak wiadomo, człowiek głodny, to zły. Na szczęście w tej złości najlepsze pomysły nam do głowy wpadają!

W tym roku podeszłyśmy do sprawy praktycznie i zrobiłyśmy betonowe podstawki pod jajka. Będą pasowały zarówno do stylu industrialnego, ale sprawdzą się też w stylizacji minimalistycznej.

Potrzebne materiały

Do ich wykonania potrzebować będziecie:

  • zaprawę szybkowiążącą – my użyłyśmy Ceresit CX5, ale sprawdzi się też Atlas Monter T5
  • wodę
  • plastikowe kieliszki do wina (lub inne jednorazowe naczynia)
  • grunt
  • brokat
  • odrobinę oleju lub oliwy
  • drewnianą pisankę.

O złotko!

Z betonem (a właściwie z zaprawą) pracowałyśmy już wcześniej, chociażby na warsztatach w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem chciałyśmy wypróbować jakiś nowy patent. Jak ozdobić beton, żeby było to trwałe i efektowne?

Nasz wybór padł na złoto i brokat. Żeby było go widać, ścianki kieliszków jednorazowych posmarowałyśmy delikatnie olejem. Do naoliwionej powierzchni z łatwością przykleiły się złote drobinki.

Zaprawa

Najważniejsza jednak jest zaprawa, a nią nie jest tak łatwo, ale za to bardzo przyjemnie. Do zimnej wody powoli dosypujemy proszek, tak żeby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Uwaga! Zajmuje to kilka minut, ale jak już ją uzyskamy zaprawa schnie w błyskawicznym tempie. Podobnie jest z gipsem, testowałyśmy to chociażby na tych obręczach na serwetki.

Drewniane jajo

wielkanoc 2017-jajka-pisanki-majsterki9

Żeby nasz kielich na jajo nabrał odpowiedniego kształtu potrzebowałyśmy wzornika. Możecie wykorzystać jajko ugotowane na twardo. Ale nam za wzór posłużyła drewniana pisanka, którą naoliwiłyśmy i wcisnęłyśmy w zastygającą betonową zaprawę. Dzięki temu zachowałyśmy odpowiedni kształt otworu.

Grunt

wielkanoc 2017-jajka-pisanki-majsterki34

Projekt ten wymaga trochę cierpliwości. Jak już uda Wam się zapełnić wszystkie kielichy, musicie odczekać 24 godziny do wyschnięcia masy. To bardzo ważne, wcześniej mimo iż może Wam się wydawać, że to już, to podstawki mogą się kruszyć i trudno będzie je wydostać z kielichów nie uszkadzając ich.

Po odczekaniu doby, kielichy są gotowe. Delikatnie wyjmujemy je z plastików, szlifujemy nóżkę tak aby kielich był stabilny. I koniecznie musimy je zagruntować. Dzięki temu nie będą się kruszyć i pylić.

Kombinacje

Collage_Fotor

Nie byłybyśmy sobą gdybyśmy nie kombinowały. Podoba nam się i to bardzo jasny beton architektoniczny, ale jest bajońsko drogi… więc szukałyśmy sposobu jak rozjaśnić taką zwykłą zaprawę.

Wybielanie

I mamy dobrą wiadomość, wystarczy dodać białą farbę akrylową i porządnie wymieszać. Nie można z nią przesadzić, bo oddzieli się od betonu, ale odrobina nie zaszkodzi. ;-)

Efekt końcowy

Urok tych podstawek polega na tym, że każda jest inna. Ma indywidualny wzór z brokatu, farby i pęcherzyków powietrza (które nie wszędzie udało nam się rozmieszać ;-).

Wersja "minimal"

Dla tych, co nie lubią „świecidełek” zrobiłyśmy też wersję minimalistyczną.

Na co dzień i od święta

Taka betonowa podstawka sprawdzi się zarówno na świątecznym stole Wielkanocnym jak i na co dzień. Można w nim przecież eksponować zarówno pisanki czy święcone jajka, jak też zjeść zwykłe jajo na miękko na śniadanie.

Wesołego!

Za tydzień pokażemy Wam kolejny patent na Wielkanocny stół. Też będzie przeznaczony na jajka, ale tym razem zamiast betonu użyjemy drewna. Także wpadajcie w niedzielny wieczór, bo będzie premiera na blogu. A jak nie będziecie chcieli czekać, to zajrzyjcie do innych projektów na Wielkanoc sprzed roku, jak choćby świąteczne drzewko na wielkanocny stół >>> czy obrus w zajączki >>>>

Wasze M.